Kraków - tagowanie komunikacji miejskiej i dróg

Skończyłem dodawanie drugiej nitki tramwajowej w Krakowie, tak, że mamy już wszędzie pełne trasy.

W ciągu ostatnich dwóch lat zostały pozmieniane trasy autobusów i tramwajów, a obecne na OSM są już całkowicie nieaktualne.
Dlatego proponuję aby zacząć od podstaw. W końcu nie jest tego dużo.
Obecne trasy usunąć aby nie utrudniały tworzenia nowych tras.
Przedyskutować i ustalić standard/format a następnie stworzyć nowe route komunikacyjne dla całego Krakowa i okolic, zgodnie z aktualnymi ustaleniami na OSM.
Bazą informacyjną może być:
Sieć w Krakowie - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krakow_tram_network.png
Rozkład jazdy MPK Kraków - http://rozklady.mpk.krakow.pl/
Małopolskie Dworce Autobusowe - http://www.mda.malopolska.pl/
Plan zagospodarowanie przestrzennego dla Krakowa - http://www.bip.krakow.pl/?mmi=417

Istniejący jest zły, że chcesz nowy schemat ustalać?
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Public_Transport#Route
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:route

Trasy autobusów zmieniły się mocno, ale połowa tras tramwajów wcale się nie zmieniła lub zmiany były kosmetycznie, więc aż tak całkowicie nie są nieaktualne :wink: Więcej zmian nastąpiło w kwestii rozkładów (częstotliwości) jazdy. Ale owszem, jest bajzel z trasami, gdyż większość tras była wprowadzana za czasów, gdy w Krakowie@OSM tory tramwajowe były reprezentowane przez jedną, a nie dwie nitki railway=tram. Nie wiem tylko, czy w tej chwili jest sens poświęcać na to czas, gdyż, o ile nic się nie zmieniło, nad Krakowem ciągle wisi wizja remarszrutyzacji, czyli krótszych tras, a częstszych kursów, do której miało pierwotnie dojść właśnie 2 lata temu. Rysując podwójne tory pierwotnie miałem w planach poprawiać także trasy tramwajów, ale właśnie z tego powodu wstrzymałem się. Na wiosnę miały być prowadzone “badania i analizy” transportu zbiorowego, więc zmiany z początku roku nie były ostatnimi, chyba.

Nie chcę zmieniać schematu, tylko ujednolicić tagowanie.
Przeglądając rożne miasta, zauważyłem dowolność w tagowaniu.
Czyli jedni szli na minimum a inni na maksimum tagów dodanych do linii.

Z tymi trasami coś trzeba zrobić bo wprowadzają w błąd.
No bo do czego potrzebny jest obecny stan?
IMHO, Należy usunąć trasy lub poprawić.

Z jednej strony wprowadza w błąd, z drugiej taki to typ danych - szybko dezaktualizujących się. To nie te czasy, że trasy linii pozostawały niezmienne przez 20 lat. Na początku roku była zbiorcza zmiana, z wakacjami znowu się zmieniły na tymczasowe, sporo linii zawieszono. Tradycją jest, że co roku z końcem wakacji kilka linii nie wraca już na “stare tory”. Niedługo szykuje się dłuższy remont Mogilskiej i kolejne zmiany oraz objazdy. Łatwiej przepowiedzieć numery w totka niż to co za rok wymyślą zikitowcy :wink:

Śmiem też twierdzić, że tych danych i tak nikt nie wykorzystuje obecnie, bo jeśli już ktoś używa OSM do wizualizacji transportu zbiorowego, to raczej wykorzystuje tylko dane o infrastrukturze (które uważam za ważniejsze) niż o trasach, ponieważ nie będzie ryzykować, że trasa będzie nieaktualna (a ciężko wszystko utrzymywać aktualne, bo życia Ci zabraknie) albo, że jakiś wandal mniej lub bardziej przypadkowo usunie ją z bazy. Poza tym same trasy, bez rozkładów, dla potencjalnego pasażera są z lekka bezużyteczne. Dla mnie to trochę sztuka dla sztuki.

Jeśli jednak przez obecny stan spać nie możesz i masz ochotę się tym zajmować, to ja nie widzę żadnych przeciwskazań poza wymienionymi wcześniej :slight_smile: Nie usuwałbym jednak relacji, a poprawiał je, ostatecznie relację można wyczyścić i wprowadzić nowych członków. W przypadku tramwajów często wystarczy poprawić ciągłość relacji, bo czasami brakuje gdzieś małego fragmentu lub trasa biegnie po niewłaściwej stronie torów.

Co do tagów - to chyba im pełniejszy opis tym lepiej, no może poza linkami do commons w tym wypadku :wink: Ta różnorodność wynika z tego, że niektórym nie chce się nauczyć nowych schematów, więc tagują minimalistycznie, pomimo, że często niczym więcej w OSM się nie zajmują jak komunikacją miejską. Wg mnie powinniśmy trzymać się tego, co na wiki. Jedyny dylemat,jaki pamiętam, jaki kiedyś tu na forum się pojawił to, co wpisywać do tagów network i operator.

Są dwie szkoły zaznaczania węzłów dla przystanku tramwajowego i autobusowego. :slight_smile:

  1. Przystanek obok linii, na chodniku lub platformie z dodatkowymi tagami.
  2. Przystanek zaznaczony jako węzeł na linii tramwajowej z min. tagów.
    Oczywiście oba są ujęte w relacji.

IMHO. Pierwsza wersja jest bardziej przejrzysta.
A do której szkoły Ty należysz? :slight_smile:

Ja stosuję wersję przyjętą w propozycji Public Transport z zastosowaniem tagu public_transport=stop_postion jako węzeł na drodze/torach ujętym w relacji i jednocześnie public_transport=platform w miejscu, gdzie jest faktycznie wiata/słupek przystankowy.

Przykłady:
http://osm.org/go/0L0PmFXmf
http://osm.org/go/0L0ObydvJ

A skąd wziąłeś highway=platform i highway=bus_stop (tram_stop)?

Zalecane jest public_transport=stop_position i public_transport=platform.

To złamanie zasady, że nie mapujemy pod renderer :wink: Bez tych starych tagów mało który styl (na czele z głównym stylem) wyświetla obiekty otagowane za pomocą public_transport=*. Taki kompromis, nie ja pierwszy też go zastosowałem. Stosowanie obu (nowego i starego) krzywdy nie robi, bo w pewnym momencie zawsze można hurtowo stare znaczniki usunąć.

Zacząłem od tramwaju z/do Czerwonych Maków.
Sprawdź i skoryguj jak coś jest pominięte.

PS. highway=tram_stop , takiego nie widziałem, ale “bus_stop” chyba nie pasuje.

Remaszrutyzacji już raczej nie będzie, przynajmniej większej niż to co było do tej chwili.

W jaki sposób dodajemy do relacji linii tramwajowej, że w tramwaju jest automat z biletami, wejście na niepełnosprawnych i posiadaczy rowerów, wagony są niskopodłogowe, tramwaj jest na szybkiej trasie?

Czy na daną linię zawsze wyjeżdża ten sam typ tramwaju?

Tego nie wiem.
Ale chyba tak. Trasa jest przygotowana pod daną klasę.
Krakowski Szybki Tramwaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Krakowski_Szybki_Tramwaj

Z oficjalnych tagów jest wheelchair, ale nie wszyscy niepełnosprawni potrzebują wózków (może coś w stylu access:disabled=yes?).
Bilety można podciągnąć pod fee. Dla rowerów bicycle=yes (żeby się nie myliło z możliwością jazdy rowerem po torowisku, można coś w stylu tram:bicycle); prędkość: minspeed=24.

W Krakowie nie ma szybkiego tramwaju (w formie linii) są szybkie torowiska. Na efekcie KST korzystają wszystkie linii poruszające się jego korytarzem.

Co do innych uwag, nie ma czegoś takiego jak wejście dla posiadaczy rowerów (w tramwajach niema specjalnego miejsca dla rowerów). W wszystkich środkach KMK można przewozić rowery.

Raczej pytanie, jak otagować iż linia jest obługiwana taborem wysokopogłogowym, niskopogłowogym oraz z niskim członem.

Aktualne dane dotyczące komunikacji miejskiej w Krakowie:
WikiProject Poland/Kraków - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Krak%C3%B3w

Tu możemy dodawać inne informacje dotyczące Krakowa.

Już działa, dzięki.

A czy da się jakoś podpiąć warstwy z portalu http://miip.geomalopolska.pl/imap/ ?
Próbowałem używać linków podanych w tym wątku i od strony technicznej to zdaje się działać (wchodzę do preferencji, klikam na WMS+, podaję URL: http://miip.geomalopolska.pl/arcgis/services/WMS_Granice/MapServer/WMSServer klikam Get Layers, wyskakują mi trzy pozycje granice_xxx, które zaznaczam, nadaję pozycji nazwę, potwierdzam).

Ale gdy włączam ten podkład i okazuje się, że wyświetlane dane są zupełnie różne niż to, co widać na portalu! W tym wypadku chodzi mi o przebieg granic między dzielnicami Krakowa (styk Czyżyn, Grzegórzek i Prądnika Czerwonego). Próbowałem też z budynkami, wersja przez podany wyżej WMS jest nieaktualna, a na portalu są dorysowane nowe budynki.

Stąd pytanie, jak uzyskać podkład tego co jest na portalu…

Jak rysowałem te granice, to miałem ten sam problem. Każde źródło pokazywało w innym miejscu. Dlatego wrysowałem niektóre granice dzielnic orientacyjnie (w granicach około 10m).
Nie wiem dlaczego tak się dzieje. Może portal korzysta z innego linku, który nie jest jeszcze publiczny.

Gdy próbowałem bazować na planach szczegółowych z dzielnicy to okazało się, że linie na Geoportalu sobie a plany sobie.
Nie uwierzyłem i sam zmierzyłem. Potwierdziły się moje wątpliwości. :frowning:
Na przykład, dla mojej okolicy, bazując na planach które posiadam z aktu własności, deweloper pobudował obiekty i ulice przesunięte w stosunku do planu. Nasza wspólnota będzie się z nim sądzić, bo mamy ogrodzenie, czyli teren, przesunięte o około 7 m.

PS. Jeśli możesz to rozbuduj WikiProject Poland/Kraków - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Krak%C3%B3w

A orientujesz się które źródło jest pierwotne? Może trzeba szukać w uchwałach Rady Miasta? Te granice przecież zostały jakoś ustalone. Gorzej, jeśli okaże się, że już pierwotne ustalenie granic nie jest precyzyjne. Czy granice dzielnic mogą przecinać działki? Tzn. czy jedna działka może należeć częściowo do jednej dzielnicy, częściowo do drugiej?

Noooo, załóżmy, że OK. Ale jak to miałoby być rozbudowane? Rozumiem, że to jest taka TODO-lista dla Krakowa. Jeżeli chodzi o różnego rodzaju POI, to niepodobna ich wszystkich wymienić na stronie (lub też stanowiłoby to już połowę roboty). Może więc podzielić Kraków na mniejsze obszary (nie wiem czy dzielnica to nie za dużo) i dla każdego z nich opisać czy są wszystkie POI. Z drugiej strony nigdy nie będziemy mieli pewności, że 100% POI zostało zaznaczonych na mapie. Przejście z symbolu żółtego do zielonego jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe.

Inna wątpliwość: czy powinniśmy ograniczać się do kategorii ujętych w punkcie „Symbole”? Brakuje chociażby budynków publicznych, urzędów…

Na dzień dzisiejsze to wszystkie granice na OSM są orientacyjne. Powiaty, na przykład, mają przesunięcia dochodzące do kilkudziesięciu km. :slight_smile:
Może kiedyś jak dzielnice udostępnią nam swoje plany to zrobimy bardziej dokładniej.

Jak sama nazwa wskazuję, jest to projekt, co możemy zrobić w Krakowie. Czyli zależy to od naszej inwencji. :slight_smile:
“Symbole” są tylko po to aby nam ułatwić aktualizowanie danych.
Na dzień dzisiejszy zaktualizowałem tramwaje i pozostały autobusy.