Koordynacja zadań

Panowie, oprócz ratowania poszczególnych ulic w miastach wazniejsze jest skontrolowanie przebiegu autostrad i dróg glównych w kraju.

Prosze wpisujecie sie na liste http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Poland_remapping a tam na liste województw:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Poland_remapping#Cleaning_of_most_important_highways

by nie deptac sobie po palcach. Jesli odhaczycie wszystkie drogi jakiejs kategorii, wpisujcie to w tabelce.
Jesli ktos nie wie jak to zrobic niech pisze na forum, uzupelnie ta informacje. Co do miast, to paru ludzi z RFN zadeklarowalo sie narysowac tam brakujace residential bez oczywiscie wprowadzania nazw, bo ich nie znaja, wiec powinnismy sie skoncentrowac na ulicach przelotowych, rondach i relacjach.

Uwazam ze poniewaz mamy czas do wtorku a sytuacja jest naprawde wyjatkowa, dobrze by bylo wziac przynajmniej 1 dzien wolnego i przesiedziec ten czas wlacznie z weekendem przed komputerem.

Moze Was zaskoczy ale np. w Albanii uratowali kraj dzieki skoordynowanej akcji. Nic tam prawie nie wycieli.

Tylko jeszcze pytanko, co ratować?
Czy to, co już raz poleciało ale wróciło (np. w zachodniopomorskim) jest już bezpieczne? Wróciła tylko część tego, co wyleciało, czy to znaczy że to co wróciło już nie wyleci?
Czy odcinek drogi, który ma mnie jako pierwszego autora (bo powstał przez podział dłuższego odcinka), ale zawiera część trefnych punktów, leci czy nie?
Czy wszystkie punkty, które mają jako pierwszego autora kogoś z czerwonym znaczkiem lecą, jak się do tego “whitelist”? Jak czytam na forum, to mniej więcej rozumiem, ale nie wiem, jak rozpoznać na bieżąco w JOSM co jest zagrożone a co nie.

Szybciej jest jesli sie nie zastanawiac tylko robic wszystko od nowa. Pod kreska trwa to tyle samo czasu co analizowanie historii. Ludzie którzy bawia sie w bota maja zdaje sie niezly balagan i tylko przesuneli w czasie egzekucje by miec alibi “dalismy wam przeciez czas”. Tak wiec ratujmy co sie da.
Wpisz sie na liste, z góry dzieki!
Marek

Kto z Was robil autostrady w Polsce? Czy sa tam jakies niekoszerne fragmenty. Moze ktos z Was skontaktowac sie z autorami autostrad w OSM jesli nie pojawiali sie dluzszy czas na forum?

Zapuka ktos z Was do ludzi z pierwszej dwudziestki listy http://odbl.de/poland.html informujac o sytuacji - byc moze ktos z nich jest na wakacjach. Warto by tych ludzi zaktywowac. Jesli maja dola po tym co sie stalo, proponowac wiadro zimnej wody :wink:

Ja zrobiłem większość A2 W-wa-Łódź. Ale zanim zacząłem to rysować, to była tam jedna nitka narysowana. Ja ją ciąłem, przesuwałem, no i oczywiście dodałem drugą + węzły, serwisówki itp. Trzeba by sprawdzić pochodzenie tej pierwszej nitki (mogły po niej zostać pojedyńcze punkty, ok 10%).

Zrób to, wpisz potem ze droga czysta. Wielkie dzieki!
Marek

czy drogi, które ratujemy przed akcją bota też wpisywać? Poprawiłem w Łodzi krajową 1 i 14 a potem sprawdziłem, tam gdzie bot jeszcze nie przeszedł, czy niema punktów autora bez CT. jutro będę dłubał dalej żeby się boty nie nażarły :wink:

zapytałem ludzi na osm-dev o drogę :
http://www.openstreetmap.org/browse/way/53534891/history

droga z importu UMP, wymazany potem source przez kogoś.

'Pytanie : droga do usunięcia ?

Odpowiedź : jeśli została mocno zmodyfikowana, znasz dobrze szczegóły drogi, dodaj tag odbl=clean
Droga nie będzie wtedy usunięta, możliwe że jakieś węzły będą. Ale to zawsze coś więcej zostanie.

A wydawało mi się, że taka droga kwalifikuje się do ‘pożarcia’.

Czy dla bota ma znaczenie tylko pierwszy autor? Są punkty, gdzie pierwszym autorem jestem ja, potem ktoś “czerwony” a potem znowu ja. Czy są zagrożone?

według mnie, węzły czerwonego będą usunięte

ale jak wcześniej mówiono, problemem są importy z ump

Damnog: tak.
Przemas75 - przekaz to jak najwiekszej ilosci ludzi - najlepiej na facobooku i przypomnij tym, którzy tam teraz filozofuja zeby zostawili to sobie na wtorek. Teraz jest robota przed nami.
Koszatek: nie wiem, obawiam sie ze moga byc zagrozone. Skontaktuj sie z Przemasem75, niech spyta i potwierdzi.

Mam nadzieję, że te osoby, które wcześniej hurtowało “ratowały” obiekty przez usuwanie tagów source, nie odbiorą tego jako zachęty do aplikowania teraz wszędzie tam odbl=clean.
W tym wypadku droga rzeczywiście wiele “przeszła” od czasu importu…
Pozdrawiam,

Sluszna uwaga. Zazwyczaj tam, gdzie sa dobre zdjecia Bing a znamy okolice gdyz mieszkamy tam, latwiej jest po prostu usunac droge i narysowac ja na nowo niz rozwazac. W moim rodzinnym miescie dzieki podkladom Bing moglem narysowac wszystkie ulice na nowo bez uzywania gps a a spacer z zeszytem w reku i ogladanie róznych zaulków sprawilo spora przyjemnosc. Oczywiscie ze to durne, ale to najczystsza droga przeciecia dyskusji na temat pochodzenia danych.

Wydaje mi się, że o to można być spokojny. Jak tylko pojawi się zbyt duża ilość odbl=clean, to ktoś zerknie w to. Jeśli będzie nadużycie, droga wyleci.

zerknie - nawet automat

Marek, ale zobacz drogę którą dałem w przykładzie.
15 wersji, na tym jest kilkanaście relacji. Trochę roboty jest, jak chciałoby się ją od nowa zrobić. Wiem bo tak robiłem do tej pory …
Chodzi o te relacje, nie o rysowanie prostej drogi

To swietny przyklad pokazujacy prace wielu ludzi w miejscu gdzie:

  1. Jest Bing
  2. Sa userzy na miejscu
  3. Ktos po prostu wzial pierwszy import i nie wywalil go tylko dalej uzupelnial.

Czujesz sie na silach negocjowac z LWG zmiane algorytmu wywalania danych czy mam sie tym zajac?

Jeśli wstawi się odbl=clean droga zostanie nietknięta, jedynie węzły od użytkowników bez CT będą usunięte - to zrozumiałe.

Nie bardzo wiem, co negocjować? Tak jak napisałem, wystarczy że dla tego typu drogi wsdtawi się odpowiedni tag.
Chyba, że czegoś nie zrozumiałem.

Chce by to szlo z automatu jesli jest wiecej edycji. Przy dluzszej history mozna wyjsc z zaloznienia ze droga do tego stopnia narosla informacjami uzytkowników OSM ze pierwotny tag source ump jest jedynie formalny.

No to już powinno być oficjalne wyjście OSM-pl do osmf.

Ma znaczenie kolejnść zmian.
Powinny zostać usunięte modyfikacje autora który nie jest ODbl/CT, suma wyłącznie Twoich zmian powinna raczej pozostać.

Z tego co widziałem na osm-dev mieli buga (licze, że go naprawili) jeśli ktoś dał np. name=BLA, potem ktoś zmienił na name=BLABLA to jeśli druga osoba nie zaakceptowała CT to tag znikał. Liczę, że teraz jest wszystko OK