Konflikty edycyjne

Nie bicycle=yes, tylko odpowiednie smoothness=, i po sprawie - wyświetlać się będzie prawidłowo, a mądry routing weźmie to pod uwagę (np. velomap).

Co do propozycji gregorisan - też się zgadzam. Po drugie, dla przypadków gdzie mamy C-13/16 rozdzielone - to jest to dopuszczalne, by zamienić to na dwie linie - jedną dla pieszych, drugą dla rowerzystów. I to jest dużo lepsze podejście, niż rysowanie rowerków na konkretnej stronie, bo spotkałem się nie raz, że takie konstrukcje drogowe co chwilę zmieniały, po której stronie jedzie rowerzysta, a po której idzie pieszy. I mapowanie a:h w takim przypadku też stanie się dużo prostsze.

A w przypadku polskiego prawa po nowelizacji - mapowanie jako dwie linie - zbliża nas do zamysłu ustawodawcy.

Jeżeli w oryginalnym sporze chodziło o to, że rowers zamieniał highway=path na highway=cycleway bez dodania drugiej nitki dla pieszych - to jest to złe, bo z informacji że mogą chodzić piesi i rowerzyści zostawało, że tylko rowerzyści.

Natomiast jeżeli dodawał drugą nitkę, to maraf niesłusznie rewertował te zmiany.

ABSOLUTNIE TAK!

Zaraz, a które to jest propozycja?

Jenda korekta ode mnie. ad. 1: pasy rowerowe tagujemy jako:

 cycleway=lane

zgodnie z wiki.

cycleway=shared_lane

tylko gdy pas jest współdzielony przez pojazdy i rowery.

Ależ Wysoka Izbo - ja nie składam jakiś formalnych wniosków pod głosowanie :slight_smile:
Uważam, że na chwilę obecną są odpowiednie schematy, które są wypracowane przez społeczność i w jakiś sposób “sformalizowane” jak choćby szablony w JOSM.
Nie mam najmniejszego zamiaru tagować ścieżek rowerowych poprzez ciągnięcie dwóch równoległych nitek: highway=cycleway oraz highway=footway.
Jeżeli kolega rowers2 ma ciekawe pomysły to niech przygotuje odpowiednie propozycje i podda je pod dyskusję - na tym właśnie polega cała siła OSM, że ten projekt jest “żywy” ( ale i jednocześnie słabość).

Pewnie dlatego inni dodają do zwyklych chodników bicycle=yes .
Taka kurtuazja :slight_smile:
Tylko że jak u nie magistrat chciał się przerzucić na OSM i zobaczyli bicycle=yes na chodnicach, to powiedzieli, że można taką mapę wyrzucić i było koniec spotkania.

Pełna racja z małą uwagą. Od trzech lat nie ma już w Polsce dróg dla rowerów i pieszych w wersji separowanej.
Są tylko nieseparowane.
Separowane należy tagować jak dwie drogi obok siebie. Cycleway i footway

pełna racja .Odnoszę wrażenie ze wątpliwości mają Ci co scieżek nie mapowali lub sporadycznie.
Od 15 lat wszytko gra .
Nikt tu jeszcze nie podał jednej wady obecnych szablonów na OSM w tym JoSMA.Wszystkim propozycje sprzed lat upadł

Mi się wydaje, że najpierw trzeba powiedzieć co się chce poprawić, bo mieszanie bez celu nigdy nie przejdzie.

Pozdrowienie od praktyka dla praktyka.
Mapę rowerową robię jednak dla miejskich rowerzystów w szczególności dla urzędów bo dzięki a:h czerwono na białym urzędnicy widzą jaki jest stan sieci. Dlatego nie pozwolę marafowi jej zniszczyć bo za dużo pracy w nią włożyłem i za duzo ludzi na nią czeka

Nie mapujemy pod urzędników. Jeśli komuś dane OSM nie odpowiadają, nie musi z nich korzystać. Najpierw trzeba zmienić schemat tagowania globalnie, a potem cokolwiek zmieniać.

To idąc tym tokiem myślenia nic nie stoi na przeszkodzie, aby wszystkie ścieżki rowerowe oznakowane jako współdzielone i rozdzielone ( separowane i nieseparowane) tagować jako ścieżki rowerowe współdzielone ( nieseparowane).

Wobec tego, ten sposób jest bezzasadny skoro wszystkie drogi rowerowe ( współdzielone i rozdzielone) w Polsce są jako współdzielone (nieseparowane).
Po co tworzyć schemat, który nie odpowiada stanowi prawnemu?
Chyba, że coś źle zrozumiałem?
Tylko dlaczego wciąż są niewłaściwe oznaczenia na drogach ( znaki z pionową linią)?

Pełna racja.Trzeba się trzymać szablonów JOSM i wiki

Ale nikt cię do tego nie zmusza.Są tacy co im szkoda czasu nawet na jedną nitkę?
Rysuj jedna nitką, bo to lepsze niż zadną .Ktoś będzie miał czas to zwizualizuje zgodnie ze stanem rzeczywistym i prawnym.

Drogi też niektórzy rysują jako highway=road bo nie chce sie im zastanawiać nad właściwą kategorią. Z czasem wszystkie uproszczone rysowania będą rozwinięte do dokładnych a nawet do powierzchniowych jak a:h

Weź tylko pod uwagę kwestie które moze Ciebie akurat mało obchodzą .Ktoś może chcieć zrobić statystyki ile w Polsce jest dróg dla rowerów a ile dróg dla rowerów i pieszych.Droga dla rowerów to tylko highway=cycleway.Domyslam się ze nie rysujesz a:h, bo wiedziałbyś że to nierealne przy żadnej kresce
Jak tagujesz smoothness dla części rowerowej i pieszej?
Jak nadasz ścieżce jednokierunkowość to pisi chodzą tyłem? :slight_smile:
Szerokość podajesz dla części rowerowej , pieszej czy łącznie?
Można sobie przyspieszyć mapowanie rezygnując ze żmudnego rysowania chodników.Wystarczy dodać sidealk do jezdni.Dużo czasu zabiera też rysowanie trawników.
Przecież w mieście nikt nie rozróżnia tarników o trawy więc można na całą dzielnicę nacignąć trawnik bo trawa rośnie wszędzie na takiej wielkiej trawie rysować np żółte parkingi, boiska, place zabaw.

żarcik

Nie wiem czy oszukiwanie użytkowników OSM i rysowanie ddrip zamiast ddr wyjdzie mapie na zdrowie

Dzięki za głos.Cenie twój rozsądek i kierowanie sił na cele najbardziej potrzebne.
Mam rewelacyjny pomysł.
Kto nie używa JOSMa niech na neigo przejdzie.Tam są 3 szablony z których 2 pasują dla Polski.Kto nie ma czasu niech nie przerabia starego tagowania szablonem dla separowanych ddrip. Większość tego była wrysowana gdy takie ddrip istniały.

Teraz jak jest biała plama i ktoś miałby nie mieć ochoty wrysowanie dwóch kresek, lepiej niech wrysuje jedna z dodatkiem że separowana.Rendery liniowe potrafią to rozpoznać.
Ktoś kto zna obsługę JOSM przyjdzie później i klinie SHIFT+P
Przytrzyma Ctrl i przesunie linię (klon) 1 m w lewo.Następnie kliknie w starą linie i przesunie ja o 1 m w druga strunę.Zwykle takie drogi maja 2 m szerokości to nawet bez orto mozna migiem z jednej linii zrobić dwie.
Trzeba tylko do jednej linii dopisać value cyclewy a na drugiej zmienić path na footway.

Wywalić wszystkie inne tagi jak segregated, designated itd.
Dobrze by było do ddr dopisać surface czy to asfalt czy kostka
Potem przyjdzie ktoś inny kto dorysuje a:h

Taka jest zasada na osm że można rysowac etapowo jak ktoś ma mało czasu to nich rysuje w sposób uproszczony.
Oczywiście nie wolno mapowania szczegółowego niszczyć i wracać do uproszczonego, bo to wandalizm

Gregorisan jak narysujesz jedną linie w osi części rowerowej to nie będziesz musical tracić czasu na przesuwania.
Klonujesz w 2 sekundy i masz równoległa drogę.
Jeśli ddrip rozdzielona jest krawężnikiem to taki klon będzie idealnie w osi
Zamiast tracić czas na zbędne tagi wystarczy na jednej linii dać cycleway a na drugiej footway.To nawet szybciej niż kombinowanie jak otagować ddip na jednej linii.

Później maperzy klną, bo widzą przejazd rowerowy i zebrę i muszą rozklejać. Jednym się chce rysowacz krawężniki a mieliby sklejać ze sobą drogę rowerowa z równoległym chodnikiem z braku czasu ?
Często ten równoległy chodnik odchodzi na pól metra za jakiś żywopłot albo wije sie an druga stronę ddr-a

Jeszcze nikt nigdy nikogo nie skrzyczał za rysowanie ddrip według szablonu który w Polsce już nie obowiązuje
To się da wychwycić po szablonie i przerobić na właściwy szablon. Chyba każdy zrozumie że jesli zmienimy coś w tagach głównych to rozwalimy wszystkie serwisy i mapy.Może te które sie nie aktualizują będą działać

Zatem pękam ze śmiechu gdy mnie proszą o rozwalenie tego co działa od 15 lat i to gdy zabrałem się za dokończenie mapy rowerowej
http://osmapa.pl/w/area/?lat=51.09899&lon=17.03146&zoom=14&ol=Qq
po to się męczę 3 lata aby wyrzucić to teraz do kosza?
Co tam na tej mapie brakuje co widach na innej?
Marafa rozumiem bo on nie chce abym skończył mapę rowerową miasta w którym mieszka.
Marek chyba sobie z nas jaja robi sugerując że chce rozwalić specyfikację a:h :slight_smile:
Zrobiłem kilkadziesiąt tysiecy obszarów a;h i miałbym to teraz przerabia bo komuś się value path nie podoba?
A dlaczego ścieżka rowerowa nie może mieć tagu ścieżki?
Uwłacza jej to? Chodzi o podniesienie statusu rowerzysty i dróg rowerowych?
To jaki sens ma zamienianie prawnej cycleway na path +segregated=yes

Czy widzicie absurd propozycji podnoszenia w górę klasy niskich ścieżek a obniżania najwyższej klasy dróg dla rowerów? Czyli co wyrzucamy tag highway=cycleway

Marku nie drzyj łacha z marafa. Chlop się zapedził w zlosci nie pierwszy raz ale mu przejdzie i z czasem zacznie zgonie mapować wg zatwierdzonych szablonów w JOSm, według znaków i kodeksu drogowego oraz specyfikacji na wiki dla liniowego jak i obszarowego tagowania.

Maraf chciał rewolucji a wy łykacie. On się tylko broni bo złapałem go na hurtownych wandalizmach.Wcześniej przez prawie 3 lata plus ale nie tak hurtowo i tak bezczelnie

Mam pokazać że maraf mapowal jak ja i nagle mu się odmieniło :slight_smile:

Szkoda że dziś nie prima aprilis to bym pogratulował markowi żartu. Może Marek się pastwi nam marafem. bo kilka dni temu równie nawiedziony maper psuł markowi robotę w Nepalu.
Marku pełen szczun za to co robisz w Nepalu.
Wiesz że nie jestem lizydupem.
Nie mogłeś się odgryźć na tamtym żandarmie to nie odgrywaj się na biednym marafie ;). On wiele dobrego zrobił i trzeba to umieć oddzielić od jego drugiej złośliwej i ORMOWskiej natury.Ormowiec to taki ktoś społecznik który innym narzuca swoja wizję i zwykle podpier…la sąsiadów.Myśli że działa w dobrej sprawie

Trzeba mu przypomnieć że jesteśmy tu równi i nie wolno za plecami kasować.
Jeśli ma propozycje nowych szablonów czy widzi jakieś liczne błędy to powinien to skonsultował z autorem a jak jest już nieobecny na OSM to ze społecznością. Chyba takie mamy zasady.A co robimy z wandalami bo to chyba skrajny przypadek gdzie maper nie może się zaslaniać niewiedza i że pomylil szanlony lub nie doczytal na wiki.
Wandalizm to zło.
Szybki wandalizm rewertemem to zło do kwadratu.
Opluwanie-na forum osoby której się popsuło dane to zło do sześcianu i idealnie psuje do okrzyku “łapać zlodzieja”.
Zresztą maraf krzyczał w tytule i wcale mnie nie dziwi bo tak go sobie wyobrażam jako osobę która nie panuje nad emocjami co widać we wszystkich złośliwych komentarzach i generalnie w całej działalności marafa, której się bacznie przyglądam od 3 lat
Przyszedł po kilkunastu latach na ośm i traktuje ją jak swoją, a swoja obecność traktuje jako misje zandarma zaś wścieka się gdy nie bardzo wie za co skasować lub jak przesunąć z mapy do bazy.
Powinniśmy się przed takimi osobami zabezpieczyć

Ścieżka ma zostać ścieżka a drogi dla rowerów np rowerostrady proszę nie degradować do path. bo to valuje jest zarezerwowane do chodników z dopuszczaniem rowerów C13/C16 kreską poziomą

W Polsce jest jeszcze szablon C16+T22 ale nie piszę o tym bo to rzadkość więc nie chcę mieszać w głowach.
Mamy w Polsce dwa rodzaje dróg rowerowych i chyba od tej mnogości ludzie się pogubili

Droga dla rowerów ma najprostszy szablon highway=cycleway

Droga dla rowerów i pieszych jest zawsze nieseparowana i szablon też jest w JOSMie
Zamiast to psuć zastanówmy się nad rodziną pasów rowerowych, bo czas to renderować.

Mamy konratruch,
kontrapasy,
pasy dojazdowe i śluzy
pasy dwukierunkowe
sierżanty itd

A czy będzie Ci przeszkadzać, kiedy ktoś to zrobi? W szczególności kiedy zamieni Twoje

na biegnące obok siebie chodnik i DDR?

Offtopic: jestem jak najdalszy od złośliwości w stosunku do mapowiczy. Szanuję ich pracę i staram się zażegnać zbędne konflikty poprzzez próbę mediacji. Potrzebny nam jest naprawdę wynik.

Ale w tym, co pisze rowers2 nie ma NIC o zmienianiu schematu tagowania.
O ile dobrze rozumiem, chodzi o to, żeby jednego z istniejących schematów nie używać, bo formalnie taki twór w Polsce nie istnieje.
Dodatkowo, rozdzielenie DDR od chodnika pozwala łatwiej dorysować dla tej drogi area:highway.
Zatem rozumiem, że niektórym nie chce się rysować dwóch dróg, kiedy istnieje mniej-więcej pasujący szablon JOSM, pozwalający załatwić to jedną drogą, to już nie umiałbym zrozumieć kogoś, kto rozdzielone drogi połączyłby z powrotem tylko dlatego, że OSM ma taki szablon.

Rozdzielenie dróg pozwala w prosty sposób pokazać, po której stronie chodnika jest DDR, gdzie się zamieniają miejscami - niesie informacje, których szablon dla “DDRiP z segregacją” nie ma.

Nie rozumiem jak można by wszystkie drogi rowerowe tagować tak samo jako nieseparowanee skoro wszystkie przepisy traktują o tym jak odróżnić separowaną ścieżkę czyli drogę dla rowerów od nieseparowanej czyli ddrip?

To zupełnie inne drogi.
Ddr sa dla rowerów a ddrip są do pieszych.
Obowiązują tam inne przepisy co do pierwszeństwa, co do włączania sie do ruchu i pierwszeństwa na przejazdach rowerowych. Inne przepisy dotyczace nawierzchni.Inne dotyczace szerokości i promienia łuków.
Inne zasady parkowania aut.
Można by długo wymieniać.

Są porządne drogi czyli drogi dla rowerów i są pozaklasowe ścieżki (cpr, ddrip) co w praktyce oznacza, że są to chodniki z dopuszczeniem rowerów
Wywalono separowane ddrip i sprawa jest prosta.
Drogi dla rowerów czyli cycleway i chodniki po których strach jeździć bo choć to ddrip to za potracenie pieszego idzie sie do pierdla jak za potrącenie na chodniku
Za chodzenie po cycleway pieszy dostaje mandat (jest mały wyjątek)

Chyba tak, bo ja zupełnie nie rozumiem, co chciałeś powiedzieć.

Ponieważ takie znaki nadal są jak najbardziej właściwe i obecnie oznaczają “drogę dla rowerów i drogę dla pieszych, położone obok siebie” - odpowiednią nowelizację cytowałem wcześniej w tym wątku.

+1

Dobra mniej więcej już ułożyłem sobie wasz sposób argumentacji i jakoś to do mnie przemawia. To teraz tylko krótko i zwięzłe jakie macie dokładnie schematy tagowania? Najlepiej opis tagami plus przykład na mapie…

Ależ te, które przytoczyłeś są dobre, tylko tego dla DDRiP z separacją

należy w Polsce unikać, zamiast tego rysując chodnik i drogę dla rowerów obok siebie.

Czyli dla DDRiP dwie równoległe nitki.
Jeżeli rzeczywiscie jest to tagowanie zgodne ze stanem prawnym to nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować taką technikę - takie jest przynajmniej moje zdanie.
Trzeba było tak od razu - krótko i zwięzłe :wink:

No, chyba że nieseparowane (znak z pozioma kreską).

Nie wiem, czy rowers2 potrafi…