Kategorie dróg

Obecnie mamy w Polsce mniej wiecej taką kategoryzację dróg:
Autostrady highway=motorway
Drogi ekspresowe highway=trunk
Drogi krajowe highway=primary
Drogi wojewodzkie highway=secondary
Drogi powiatowe highway=tertiary

Na pierwszy rzut oka system wydaje się być prosty i przejrzysty i gdy zacząłem mapować wydawał się całkiem rozsądny. Jednak w praktyce ma on kilka mankamentów, które wymagają dalszej dyskusji i dlatego chciałbym otworzyć ten temat mimo tego, że był wałkowany już kilka razy.

Chodzi mi głównie o przypadki dróg nizszych kategorii secondary/primary, które zbudowane są do standardow dróg bezkolizyjnych/ekspresowych, lub drogi dwujezdniowe po dwa/trzy pasy ruchu w każdą stronę z olbrzymim ruchem, które są oznaczone jak primary/secondary czasami tertiary. Wydaje mi się, że obecny podział tagowania równa te drogi w dół i nie eksponuje tych dróg odpowiednio na mapie OSM i w nawigacjach na niej opartych.

Budujemy coraz więcej dróg w Polsce i jeżdżąc po tych drogach dochodzę do wniosku, że różnica miedzy drogami ekspresowymi i autostradami jest praktycznie żadna, jeżeli chodzi o jakość podróżowania, jednak posiadają te drogi osobną kategorię. Czy jest to naprawdę konieczne?

Ale na przykład róznica miedzy DK7 miedzy Kielcami a Krakowem, i takimi bezkolizyjnymi obwodnicami Siewierza i Jędrzejowa w ciągu DK78 jest jak dla mnie kolosalna. Niestety ale na mapie obie są zaznaczone jako primary. Inne parametry, inne jakość podróżowania po nich, zero odróznienia na mapie i w nawigacji.

Podobna sytuacja na północnej obwodnicy Krakowa, ze wschodu na zachód jest primary (94), trunk (S7), motorway (A4). Minimalne różnice między tymi odcinkami: bezkolizyjne, dwujezdniowe, po dwa pasy ruchu w każdą stronę, z podobną ilościa ruchu, który przenoszą ale oznaczone na mapie na trzy różne sposoby.

Coś tu jest nie tak. Czy obecny system wymaga rewizji i wprowadzenia wiekszej elastyczności w tagowaniu? Dość słabo oddaje on rzeczywistość.

Pozdrawiam,
Adam

Chodzi ci o to, że drogi Wyświetlają się nie tak jak trzeba, a nie o to, że są tagowane w niewłaściwy sposób, prawda?

Bo nawigacje powinny brać pod uwagę nie tylko ten tag, ale również lanes=, surface=, smoothness=*
Przy ciężarówkach jeszcze np. incline=*

Dodatkowo mogą brać pod uwagę znaki. Ustąp pierwszeństwa i podobne. Na prawdę uważasz, że jeszcze jakieś tagi są nam potrzebne?

Drogi są otagowane w niewłaściwy sposób. Chodzi mi o to, że nawigacje wyznaczając droge preferują drogi wyższych kategorii. Przez dluższy czas na Śląsku był problem z DTŚ gdy była ona drogą secondary. Nawigacja kierowała na A4 nawet kiedy przejeżdżało sie koło wjazdu na DTŚ i DTŚ było najlepszym połączeniem. Sytuacja się poprawiła gdy DTŚ została drogą primary. Ta droga nie ma jednak nic wspólnego nawet z primary jazeli chodzi o jej parametry. DTŚ jest bezkolizyjna, dwujezdniowa, 3 pasy ruchu w każdą stronę i obecnie ma taki sam status jak na przykład DK94 przez centrum Bytomia, ze światłami na co drugim skrzyżowaniu, przejściami dla pieszych, torami tramwajowymi w drodze. Fajnie na mapie widzieć gdzie są drogi krajowe i wojewódzkie ale jeżeli chodzi o użyteczność tej mapy do poruszania sie na drogach to potrzebuje ona lepiej oddawać rzeczywiste parametry dróg.

Nawigacje powinny brać pod uwagę lanes, surface, itp, ale przedewszystkim operają sie (i będą sie opierać) na kategrii dróg i te kategorie dróg powinny być odpowiednio otagowane w OSM. I tu wracam do mojego pierwszego postu. Schemat tagowania kategorii dróg obecnie stosowany w Polsce jest za sztywny. Podział na autostrady (motorway), drogi ekspresowe (trunk), drogi krajowe (primary) jest mało elastyczny i nie adekwatny do rzeczywistosci.

Swego czasu zacząłem pisać propozycję nowego schematu oznaczania dróg w PL względem klasy drogi, który oddawałby właściwe parametry techniczne drogi, Jednocześnie zachowany zostałby podział na kategorię zarządu drogi.

Schemat ten znajduje się tutaj: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Reforma_drogowa

W związku z dużą ilością obowiązków w gospodarstwie, nie mam obecnie czasu na dokończenie tego schematu, więc jeśli ktoś jest chętny, zapraszam serdecznie. Równocześnie zacząłem tworzyć “ilustrowany przewodnik” do tagowania dróg. Chętnie odstąpie również i tą pracę :wink:

Aha… W mojej propozycji DTŚ znalazłaby się jako primary, ale np. DK 11 i DK94 w centrum Bytomia (Wrocławska, Piłsudzkiego, Strzelców Byt., Miarki) powinna być oznakowana jako secondary :wink:

Reforma tagowania dróg w Polse jest potrzebna i to nie ulega wątpliwości. Nowy schemat musi skończyć z zasadą podziału klasy dróg według zarządcy drogi bo taki podział jest zbyt sztywny. SQ9INT sugeruje zawarcie informacji na temat zarządcy w tagu highway:category i highway:owner co jest bardzo sensowynym rozwiązaniem.
Jeżeli chodzi o klasę drogi propozycja SQ9INT jest bardzo dobra z wyjątkiem podziału na motorway, trunk i primary. Tak na prawdę mamy do dyspozycji tylko te 3 klasy by określić bardzo różne typy dróg.
Biorąc za punkt wyjścia primary historycznie przypisany do dróg krajowych trzeba z grubsza przyjąć, że primary to jednojezdniowa droga krajowa. W przeważającej wiekszości drogi takie są już tak oznaczone poprawnie w OSM. Jest ich bardzo dużo i jakiekolwiek zmiany tutaj byłyby dość pracochłonne. Na górnym końcu skali mamy motorway co jest według definicji z angielskiej wiki, bezkolizyjną, dwujezdniową drogą po minimum dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Do tej klasy w Polsce podchodzą wszystkie autostrady i dwujezdniowe drogi ekspresowe. Tak, nasze drogi ekspresowe są jak najbardziej motorway. Wiele z nich projektowanych było jako autostrady i różnica miedzy drogą ekspresową i autostradą jest czysto semantyczna. Trunk pozostaje nam do bezkolizyjnych, jednojezdniowych dróg ekspresowych lub innych bezkolizyjnych dróg jedno i dwujezdniowych, które zapewniają dużą przepustowość. W wielu krajach ważne drogi kolizyjne dwujezdniowe są również oznaczane jako trunk ale myślę, że w Polsce to nie jest potrzebne. Notabene, jakiekolwiek zmiany powinny brać pod uwagę także sposób tagowania podobnych dróg w innych krajach tak by oznaczenia dróg w Polsce nie odstawały od oznaczeń we Francji, Niemczech czy Austrii.
Co do przykładów… S3 ze Szczecina do Gorzowa W. jest lepszej jakości niż A4 między Krzyżową a Wrocławiem. Obydwie powinny być motorway. Trasa Siekierkowska czy północna część Trasy Łazienkowskiej w Warszawie są bezkolizyjne i swobodnie kwalifikują się jako trunk a są oznaczone tak samo jak Aleja Krakowska czyli jako primary. Nowa obwodnica Żyrardowa DK50 zupełnie bezkolizyjna (choć jednojezdniowa) oznaczona jest tak samo jak była droga DK50 przez Żyrardów. Różnica miedzy starą i nową DK50 jest jak dla mnie kolosalna. Inny kontrowersyjny przykład to DTŚ, która jest minimum trunk jeżeli nie motorway. Ale niektórzy mapowicze walczą by była secondary bo jest drogą wojewódzką. To jest po prostu wbrew zdrowemu rozsądkowi.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/06/DT%C5%9A_-_preopen_R%C5%9A.jpg
http://www.dts-sa.pl/typo3temp/pics/50e3936119.jpg

*Mamy na celu zwiększenie przełożenia wybranego tagu na jakość drogi, prędkość projektową, a więc i potencjalną prędkość dopuszczalną. *
W związku z tym, tagowanie nieutwardzonych dróg raz residental raz track w zależności od otoczenia drogi a nie od jej faktycznego wyglądu wydaje mi się głęboko nielogiczne.
Z propozycji wynika, że drogi typu 2 koleiny w błocie pośród domów albo przez las ale prowadzące do jakichś domów w lesie należy tagować jako residental, a identyczne pod względem fizycznym drogi przez las jako track. Z kolei residental będzie oznaczało zarówno porządną asfaltową drogę jak i 2 koleiny w błocie. Tak, wiem że można dać tag surface. Ale z drugiej strony, fakt że droga prowadzi do zabudowań można oznaczyć rysując odpowiedni landuse=residental, a kategorię drogi zostawić jako odzwierciedlenie tylko jej fizycznych cech.

Autostrady i drogi ekspresowe są jednoznacznie oznakowane (znakami) i obowiązują na nich odmienne przepisy ruchu (np prędkośc maksymalna), co jest na pewno użyteczne dla i używane akutalnie w wielu aplikacjach, jak i łatwe do ustalenia w terenie.
Po co wprowadzać tu zament oraz jakiś ekstra tag / czy ekstra logikę do każdej aplikacji aby odróżnić autostradę od dwujezdniowej drogi ekspresowej?

Po co do podziału primary/secondary/tertiary brać bezkolizyność czy ilośc jezdni/pasów skoro obie cechy sa jednoznacznie określane przez gemoetrię way, tagi oneway lanes i czasem restrykcje? [1]
Podobnie z klasą drogi, chyba lepiej dodać specyficzny dla Polski tag określający klasę drogi wraz z prędkością projektową, niż zastanawiac się czemu droga o prędkości projektowej 60km/h może być zarówno klasy GP, G czy Z, albo dlaczego Z-60 jest tertiary, a G-50 jest secondary choć niby jest “wolniejsza” …

Na dobrą sprawą moglibyśmy zamiast primary/secondary/tertiary używać jednego tagu, oznaczającego drogę po której (domyślnie) poruszamy się z maksymalną dozwoloną prędkością poza miastem, a w mieście drogą tranzytową.
Cała reszta informacji (poza klasą drogi) w prosty sposób wynika z innych tagów i niech tak zostanie.

Mam wrażenie że próbuje się skomplikować coś co jest teraz proste i użyteczne, na rzecz czegoś czego logika będzie znana wąskiej grupie polaków czytających to forum :wink: i będzie tylko powodować trudności w międzynarodowych aplikacjach.

P.S. Swoją droga jestem ciekaw jaką oficjalnie klasę drogi mają te fragmenty dróg wojewódzkich które są gruntowe :wink: ?

[1]. A jak nawet komuś nie chce się liczyć owej bezkolizyjności to jest tag http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Motorroad .

Brakuje mi kategorii, która odzwierciedlałaby drogę widoczną na zdjęciu:

Ten track, grade 2 pozwala na wyminięcie się dwóch samochód osobowych, da się nim jechać bez problemu z większą prędkością i nawet po największym deszczu nie zamienia się w błotny szlak czy cokolwiek podobnego. Zdecydowanie chciałbym odróżnić tą drogę od takiej, która zasługuje na parametry highway=track; tracktype=grade2.

Ja w takim przypadku daję highway=track; tracktype=grade1.

Do tego surface=paved lub gravel.

Niektórzy nie podzielają tego zdania. BTW track=Roads for agricultural or forestry uses

A ja bym dał highway=unclassified i chyba surface=compacted.
Nie wszystko co nie jest paved od razu jest track.

Tam było jeszcze “etc”…
Nie wiem, może w kraju skąd pochodzi autor, nie ma tylu nieutwardzonych dróg na osiedlach :roll_eyes:
Moim zdaniem przyjęcie wariantu “jeśli przy domach, to musi być residental, choćby fizycznie to był track, tracktype=5” prowadzi do dublowania informacji z jednej strony a jej utraty z drugiej. To że dana droga prowadzi przez obszar residental wynika (czy powinno wynikać) z samej mapy, ew. można dać tag abutters=*. Dawanie każdej dróżce dodatkowo residantal nic ponad to nie wnosi, za to gubi się w większości przypadków informacja o jakości nawierzchni (rzadko kto ustawiając residental na drodze gruntowej daje tagi opisujące nawierzchnię w stopniu przynajmniej takim, ile jest zawarte w tracktypach).

Tylko, że jak na mapie widzę residental to znaczy, że ta droga ‘gdzieś’ prowadzi, jak będzie track to się będę zastanawiał czy tam jechać i czy nie pomyliłem adresu ( piszę o korzystaniu na jakiejś nawigacji a nie o mapowaniu ).
Ale jadąc rowerem… no tak, tutaj wolę mieć ‘prawdę’ - która często nie jest prawdą, bo droga była wprowadzona 2 lata temu jako track a już dawno tam asfalt leży i jest to piękny residental.

Porównajmy dwie drogi primary:
DK90

ta sama droga, link do Google StreetView:
https://maps.google.com/maps?hl=pl&ll=53.74083,18.812327&spn=0.012183,0.025535&t=h&layer=c&cbll=53.741595,18.811041&panoid=aF7did5w1QtQXVhomjvqEw&cbp=12,98.7,0,9.83&z=16

DW902

To są chyba najbardziej skrajne przykłady, które potrafiłem znaleźć w Polsce, potwierdzające bardzo krzywdzący obecny sposób tagowania dróg według obecnego schematu. Wiem, że odbyło się wiele dyskusji by wypracować obecny schemat ale jak widać na powyższym przykładzie wymaga on dalszej analizy.

Witam wszystkich mapowiczów w moim pierwszym poście.

Mam pytanie, czy prawidłowo otagowany jest oddany niedawno odcinek POW (Południowej Obwodnicy Warszawy) jako droga ekspresowa, podczas gdy formalnie jest on teraz zwykłą drogą krajową. Chodzi mi o odcinek od węzła Konotopa do Al. Krakowskiej. Jadąc od strony Raszyna znak D-7 jest dopiero tuż przed węzłem (w drugą stronę zaraz za węzłem mamy znak końca drogi ekspresowej), dodatkowo droga ta na tym odcinku jest zwężona i miejscami z ograniczeniami (te akurat są dobrze wprowadzone). Tak, wiem że droga ta będzie drogą ekspresową, ale na dzień dzisiejszy nią nie jest.

Pozdrawiam,
Maciej

Nie. highway=trunk tylko pomiędzy D-7 / D-8.
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dróg_w_Polsce

Oznaczenie alei Wyszyńskiego w Bydgoszczy jako “primary_link” chyba bez sensu?
http://www.openstreetmap.org/#map=17/53.12396/18.03671

Bez wgłębiania się w powyższe przykłady chcę tylko zwrócić uwagę, że nie trzymamy się sztywno przełożenia, że jeśli coś ma S to od razu musi być trunk. Jako przykład mogę podać obwodnicę Kocka, która co prawda ma oznaczenie S19, ale jest odcinek jednojezdniowy, są tylko 2 pasy ruchu i nie są rozdzielone barierkami (ot typowa DK, tyle że nie ma lewoskrętów). Prawdziwa ekspresówka z tego będzie, gdy dobudują drugą nitkę, ale to będzie nie-wiadomo-kiedy.

No raczej.