Kategorie dróg

Ale przecież polskie prawo przewiduje istnienie jednojezdniowych dróg ekspresowych, które parametrami jednak istotnie różnią się pod zwykłych dróg krajowych. Bezkolizyjne skrzyżowania, dozwolona prędkość 100 km/h - to robi jednak różnicę. Nie wiem jak wygląda wspomniany odcinek S19, ale kilkoma innymi takimi drogami jeździłem (S69, S7 - obwodnica Kielc przed rozbudową) i było zdecydowanie lepiej niż na zwykłej DK. Nie wiem zatem, czemu dwie jezdnie mają być czynnikiem decydującym o “prawdziwości” ekspresówki…

To nie tylko polski problem. W Indiach niektóre autostrady laczace ze soba stany zwiazkowe maja na niektórych odcinkach jakosc polskiej polnej drogi. Wypracowany konsens, jakikolwiek by nie byl zawsze bedzie powodowal konflikty.
Widze wlasciwie to jest tylko jedna rade na to: rendering uwzgledniajacy ilosc pasów jezdni i maksymalna dopuszczalna predkosc. Idealnie byloby uwzglednic przy tym nawierzchnie drogi.
Dlatego tak istotne jest wprowadzanie tych parametrów.

W OSMF toczy sie teraz ostra dyskusja na temat sponsorowania projektu, umieszczynia reklam itd itp. Tymczasem sprawa jest prosta jak drut: jesli naniesiemy na drogach teparametry oraz bedziemy mieli restrykcje na skrzyzowaniach, to przemysl samochodowy oplaci wszystkie koszty tego projektu i to z taka nawiazka ze bedzie mozna w ramach OSM myslec o tworzeniu softu którego w wielu miejscach nam brak.

Mam sie spotkac z obecnym zarzadem OSMF i Steve i o tym rozmawiac.

Nie wiem dlaczego literka S ma być czynnikiem decydującym o nadaniu highway=trunk :stuck_out_tongue:

Zerknij na wiki: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dtrunk
Widzisz tam dwie nitki? Bo ja tak.

Owszem, a w opisie dla Polski jest również uwzględniona droga ekspresowa jednojezdniowa. Literka S, a właściwie to znał D-7, wiąże się z szeregiem właściwości drogi różniącej ją od zwykłej drogi krajowej, jak choćby wspomniana dozwolona prędkość, czy ograniczenia w ruchu niektórych typów pojazdów. Zgadza się, że są drogi wojewódzkie lepsze niż niektóre jednojezdniowe ekspresówki, ale stwierdzenie, że nie ma powodu, by tagować je jako trunk, wydaje mi się nie do końca słuszne, z powodów, które wymieniłem. No chyba, że jest literka S, a nie ma znaku D-7 :wink:

Ja tam widzę: “use oneway=yes when it is not possible to drive in both directions” czy “In the case of a dual carriageway”, czyli opis jak najbardziej dopuszcza jednojezdniowe trunki.

Nie wiem jak jednojezdniowa ekspresówka byłaby odróżnialna od zwykłej drogi gdyby dla obu używać highway=primiary. Nowy tag? Czy po ref? Czy zawsze tam gdzie droga ma ref Sxx jest znak “droga ekspresowa”?

Podłączę się pod wątek ponieważ mam podobny, a właściwie to ten sam problem, z tym, że dotyczy on dróg powiatowych. Np. jest sobie droga pomiędzy dwoma wsiami i widnieje ona w spisie dróg powiatowych opublikowanym przez Urząd Marszałkowski województwa. Czyli IMO można spodziewać się, że taką drogą można bez problemów poruszać się autem. Tymczasem ta droga to zwykły “track” na którego leśnym odcinku auta mają kłopoty z mijaniem się; w jednym przypadku droga ma nawet odcinek nieprzejezdny dla auta osobowego. W związku z tym jak otagować taką drogę? Wiem, że tagujemy “zgodnie z rzeczywistością”, ale którą rzeczywistość przyjąć jako rzeczywistą :smiley: - tą opublikowaną przez urzędników czy też tą którą można zobaczyć w terenie?

Jeśli tak dobrze znasz drogę, daj ‘track’ z innymi dodatkowymi tagami (vehicle=yes, ref=*, smoothness, surface, tracktype, maxspeed, width, maxweight). Można oczywiście drogę “pociąć” (tertiary z ref tam gdzie jest asfalt czy bruk, track tam dzie jest typowa droga polna, ale dalej z ref).

Mokrych snów urzędników nie nazywajmy rzeczywistością :wink:

Poza tym na wiki jest napisane:

Drażni mnie to, że niektórzy rozumieją słowo “najczęściej” jako “zawsze” i wszystkie powiatowe łącznie z gruntówkami tagują jako tertiary. Przy tagowaniu dróg powiniśmy się kierować ważnością drogi w regionie i/lub klasą drogi, a nie tym kto nią zarządza.

Droga powiatowa 2712G przysporzyła mi identycznych kłopotów ze sklasyfikowaniem. Jak się okazuje powinienem jej jeszcze dodać co najmniej tag

A co nam daje vehicle=yes w połączeniu z highway=? Pytam, ponieważ WG mojej (małej) wiedzy ten klucz stosuje się głównie z access= i służy od określenia dostępu do drogi wynikającego z, nazwijmy to, uregulowań prawnych (znaki drogowe) a nie z parametrów drogi (nawierzchnia, szerokość).

Chyba nie bardzo rozumiem pytanie, może odpowiem pytaniem :slight_smile:
Jak inaczej widziałbyś opisanie 'track’a, żeby umożwliwić ruch samochodów?

vehicle=yes to dodatek do domyślnych parametrów ‘access’:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM_tags_for_routing/Access-Restrictions

To i ja odpowiem pytaniem na pytanie. :slight_smile: A to w Polsce prawo domyślnie zabrania poruszania się autem po drogach polnych/gruntowych? Czy JEŚLI rolnik jedzie autem na pole aby zobaczyć jak mu buraki rosną to łamie prawo? :smiley:

No właśnie, to jest dodatek do access=* a nie do highway=*. W każdym razie zrozumiałem, że chodzi tutaj o wyznaczanie tras i IMO jest to problem z konfiguracją routera i teoretycznie mógłby on prowadzić tasy po trackach z uwzględnieniem kluczy tracktype i/lub surface i i/lub smoothness. No bo dlaczego nie? Np. z miasta do jakiejś wsi można dojechać po asfaltowym secondary+tertiary, ale można też wybrać o połowę krótszą trasę brukową i żwirową unclassified a następnie kawałek po tracku z tracktype=1.

@przemas75: highway=track access=destination - taka kombinacja działa w OSRM

W lesie. Poza tym według mnie, nie chodzi tutaj o stan prawny…

access=destination przecież służy do określenia dostępu do posesji/celu, daje możliwość poruszania się wszystkich pojazdom i pieszym.
Jest to też trochę chyba uogólnienie, bo z reguły w życiu występuje z jakimiś obostrzeniami (conditions: “pomiędzy godzinami”, “tylko dostawy” itd…)

Wg. mnie również nie chodzi o stan prawny tylko o “parametry techniczne” track-a które umożliwiają bądź nie umożliwiają poruszania się zwykłym autem. Natomiast wg. Wiki “wartości dla klucza access opisują oficjalny (w wersji angielskiej “legal”) dostęp dla dróg”. Co zaś się tyczy dróg leśnych to owszem, domyślnie nie można tam wjechać samochodem, ale ów zakaz jest narzucony przez prawo a nie stan tych dróg (leśnicy i robotnicy leśni przecież po wielu z nich bez problemu jeżdżą samochodami). Poza tym przy wjeździe do lasu często stoi znak B1 i/lub bariera. No i w końcu track to nie tylko drogi leśne.

Ten wątek może trwac wieki, a tak na prawdę wystarczyłoby obniżyć rangę drogi track gdy ma bardzo słabą jakość w systemie do routingu. Więc może warto ten temat przenieść na poziom aplikacji, a nie danych?

Skrót od słowa “według” to “wg”, a nie “wg.”.