Kategorie dróg w woj. pomorskim

Na odcinku DW 216 Reda => Władysławowo trwa od kilku dni intensywne rewertowanie dwóch klasyfikacji tej drogi – jako secondary i jako primary.

Chyba przyszedł zatem moment aby Społeczność przedyskutowała tę sytuację.

DW 216 była przez ponad dekadę oznaczona była jako secondary, po czym została w tym zestawie podwyższona do primary z uzasadnieniem dużego znaczenia turystycznego (i sporego natężenia ruchu co padało jako uzasadnienie w kolejnych zestawach zmian).

Jak widać po komentarzach już wtedy zmiana była kontrowersyjna, kolejne zmiany również[1][2][3].

Od tego czasu, czyli mniej więcej od 2 lat, ten odcinek regularnie jest przetagowywany w jedną albo drugą stronę.

W związku z czym warto przedyskutować który stan jest bardziej prawidłowy?

Czy primary będzie tutaj uzasadnione?

Czy raczej pozostawienie na secondary ?

Nieco tła do dyskusji:

Odcinek do Władysławowa miał w ostatnim Generalnym Pomiarze Ruchu (rok 2020/21) dość wysoką wartość ŚDRR* na poziomie ponad 14k aut/dobę, czyli wartość zbliżoną do średniego poziomu dla dróg krajowych.

Niemniej jednak inne drogi w tym rejonie, które obecnie również są otagowane jako primary np. odcinek DW 468 Wejcherowo => Rumia => Gdynia miał (wówczas jeszcze jako DK6) wartość blisko 3 krotnie wyższą. Po zmianie na DW216 primary obie te drogi są z punktu widzenia OSM równorzędnie ważne.

W dyskusjach padały też argumenty o analogii do obecnych dróg primary wiodących do np. Zakopanego, Ustki, czy Węgorzewa, czyli również miejscowości o znaczeniu turystycznym (częściowo zbliżonym jeśli chodzi o wielkość populacji, tj. ~10k ludności).

* średni dobowy ruch roczny mierzony przez GDDKiA

2 Likes

W tym przypadku minimalnie preferowałbym primary. Tak, że jak byłoby secondary to nie chciałoby mi się zmieniać :smiley:

3 Likes

Oczywiście Wiki nie jest wyrocznią, ale…

Use highway=primary to tag a major highway linking large towns, but which does not satisfy the performance requirements of a highway=motorway and does not qualify to be highway=trunk.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dprimary

Nie widzę by to tutaj pasowało. Władysławowo to nie city

Moim zdaniem, DW216 powinna pozostać secondary, tak, jak była. Nie pełni roli tranzytowej (jak DTŚ na przykład), Władysławowo to nie port handlowy, a i też wypoczynkowy charakter okolicy nie uzasadnia primary. Zgadzam się, że trzeba wziąć pod uwagę dane z pomiaru ruchu (zwłaszcza ciężkiego) a nie kategorię drogi (vide DW468) czy jakieś tam MPZP (vide Hel).

Ja bym brał pod uwagę istotność drogi a nie jej ruch.

Ja będziemy brać ruch ciężki jako wyznacznik to się okaże że droga w kamieniołomie to highway=primary bo ciężarówki jeżdżą tam nonstop.

Oczywiście urzędowa kategoria drogi czy MPZP mają jeszcze mniejsze znaczenie.

Ona była przez długi czas primary. Faktem jest, że w tej części województwa jest to główna droga o największym natężeniu ruchu i nie bez powodu jest planowana Via Maris o wyższym standardzie. Natężenie ruchu tam jest niemałe, a w ten sposób zachowujemy jakąś hierarchię, a i tak w tej części kraju - częściowo słusznie - zagęszczenie dróg primary i krajowych jest chyba najmniejsze. To primary w miarę miało sens, a obniżenie przed sezonem, kiedy ruch rośnie, też nie ma sensu. Do tego w okolicy zabudowa się powiększyła i tym samym też znaczenie tej drogi wzrosło.

2 Likes

Przez długi czas była akurat secondary, primary jest od niecałych 2 lat (naprzemiennie z secondary).

Dróg nie tagujemy ani ze względu na ich ewentualną, przyszłą rozbudowę ani ze względu na sezonowe fluktuacje ruchu.
Drogi tagujemy ze względu na znaczenie (istotność) drogi w siatce drogowej.

4 Likes

Zabudowa w tamtym rejonie się rozbudowała, więc i ruch wzrósł. To primary argumentowano m. in. ruchem, nie tylko sezonowym.

Drogi tagujemy ze względu na znaczenie (istotność) drogi w siatce drogowej.

I w tej części województwa ta droga ma największe znaczenie. Z niej ruch nie został wyprowadzony na Trasę Kaszubską, a rozrost zabudowy zwiększa jej znaczenie.

1 Like

Dane statystyczne tego nie potwierdzają - w roku 2023 w stosunku do 2022 odnotowano wręcz (niewielki) spadek populacji zarówno w mieście jak i gminie Władysławowo (łącznie minus 118 osób).

1 Like

A czy nie jest tak, że te zjawiska są powiązane? Postawiłbym hipotezę, że gdyby DW216 do Władysławowa nie była istotna w regionalnej siatce drogowej, to raczej nie istniałyby skonkretyzowane plany budowy nowej drogi (nie: rozbudowy) o lepszych parametrach.

Idealnie byłoby ustalić dla każdego województwa jakieś obiektywne mierzalne kryteria, np. na podstawie wyżej zaproponowanych dane z pomiaru ruchu. Wiadomo, że musiałyby być inne progi dla podlaskiego, a inne dla śląskiego, a jeszcze inne dla dużych miast, z racji różnic w gęstości zaludnienia.

3 Likes

Regionalnie istotna = secondary.
Primary to drogi istotne w skali kraju.

1 Like

Akurat trunk to są istotne w skali kraju ale w Polsce (błędnie) używane są tylko dla ekspresówek, primary są stopień niżej.

2 Likes

To jest argument raczej za tym, żeby (nowo)wybudowaną drogę otagować jako primary, a nie podwyższać już istniejącą.

To jest właśnie argument, że ta droga nie jest jakąś lokalną bez znaczenia, a że jest potrzeba rozbudowy, skoro są takie plany i to primary wprowadzone przez @szalona_entropia było z sensem. Gdyby ta droga miała marginalny ruch, to nikt by nie planował tam Via Maris. Było tam od tych 2 lat primary i jakoś maperzy z większym wkładem w OSM tego nie cofali, aż nie pojawił się Constrado ze swoim trollingiem bez większego uzasadniania innych zmian. Dopiero po większej wymianie zdań raczył łaskawie wkleić jakąś uchwałę Miasta Hel z 2005 roku, gdzie DW kończyła się tam, gdzie obecnie secondary. Nie czekał nawet na weryfikację tego, bo w obliczu sprzecznych informacji postanowiłem skontaktować się z ZDW, by to wyjaśnić.

1 Like

Muszę skorygować. Trunk powinien być używany do dróg ponadkrajowych (stąd propozycje używania go do tras europejskich). Primary - krajowych. Obecnie na osm nie stosujemy tego rozróżnienia.

Primary nie było tam wprowadzone ze względu na jakiekolwiek plany Via Maris, a jedynie ze względu na “analogie do Ustki, Zakopanego i Węgorzewa” i już wtedy były co do tego uwagi “secondary było prawidłowe

Nikt nie twierdzi, że ta droga ma “marginalny ruch”, secondary to jest wysoka kategoria, drogi o marginalnym (najniższym) znaczeniu to unclassified.

1 Like

Właściwie to są jakieś konkrety co do tego Via Maris? Znalazłem jakieś kreski na mapie ale nie zauważyłem konkretów (ile ma mieć pasów, jakiej ma być klasy itp.). Sam fakt budowania nowej trasy jest… dość normalny. Nieraz projektuje się nowe trasy żeby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo podróży i te zwykle nie są powodem podnoszenia kategorii drogi.

2 Likes

Witam serdecznie :wave:
Skoro o drogach planowanych (Via Maris) mowa to chciałbym poruszyć kwestię drogi która najprawdopodobniej powstanie nieco wcześniej. Chodzi mi o planowaną DK od EJ Choczewo do w. Leśnice na S6:

https://lubiatowo-s6.pl/
Co po oddaniu jej do użytkowania będzie bardziej poprawne? Primary czy secondary? Bo o to z pewnością też będą wojny edycyjne jak tutaj z DW216 i u “sąsiadów” z Zachodniopomorskiego na DK37.

Co do DW216, chciałbym poruszyć kwestię DP1442G

Od blisko 10 lat planowana jest rozbudowa/przebudowa tej drogi przez Puszczę Darżlubską. Niedawno coś się ruszyło w tej kwestii:

Wobec tego 15.12.2023 na sesji Rady Powiatu Wejherowskiego zaplanowano dokończenie dokumentacji projektowej w roku bieżącym:

Tutaj, po zakończeniu inwestycji, mam nadzieję nie będzie wątpliwości co do podniesienia tejże powiatówki do secondary jako drogi łączącej stolice 2 sąsiadujących powiatów i patrząc szerzej Puck z S6 w kierunku zachodnim?

Studium Sieciowe posłużyło zweryfikowaniu założeń do planowanego rozwoju sieci drogowej na analizowanym obszarze. Podział na odcinki drogi pozwolił na określenie zmiennych parametrów trasy, które po kolei przyjęły założenia:

  • Odcinek A: od węzła zespolonego Gdynia Północ do połączenia z byłą DK 6 oraz DW 216 (Reda), przyjął odpowiednio parametry GP 2X2;
  • Odcinek B: od byłej DK 6 lub/i od DW 216 (Reda) do obwodnicy m. Władysławowo, przyjął odpowiednio parametry GP 2X2;
  • Odcinek C: obwodnica Władysławowa wraz z połączeniem z Portem Władysławowo, przyjął odpowiednio parametry G 1X2.
1 Like

A dalibyśmy radę ogarnąć wpierw do końca przypadek DW 216?
Wątek jest oczywiście pomyślany szerzej, ale jak driftujemy od pierwszego wątku to dyskusja się rozejdzie bezowocnie.
Podtrzymujesz swoje zdanie co do tej drogi?
"Moim skromnym zdaniem lokalsa:
- DW216 jako secondary = ok"

1 Like