kategoria junction=roundabout

thanks, zrobilem placeholder: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:junction%3Droundabout

A co to za problem z spseudo rondami, które nie są oznakowane jako ronda?

Bo bywają pseudo-ronda, gdzie można jechać w obie strony (wyspa na środku, którą objeżdża się na dziwnych zasadach), albo takie, gdzie są różne zasady pierwszeństwa na różnych wjazdach (a więc objeżdża się wyspę dookoła w jedną stronę, ale raz się ma pierwszeństwo, raz ma pierwszeństwo ten kto dopiero „wjeżdża na rondo”) – w takich przypadkach wszystko regulują znaki na miejscu.

To wszystko nie zmienia faktu, że coś co wygląda na rondo zwykle jest rondem. Jeśli ktoś przez to jechał to pewnie zauważył czy to było rondo, czy „coś rondopodobnego”… a jak już ktoś koniecznie chce tylko ze zdjęć Binga rysować, to w przypadku czegoś co wygląda jak zwykłe rondo (droga w kółko, z paroma wjazdami, a nie jakaś wielka niekształtna wyspa), to może spokojnie założyć, że to rondo. Tylko niech da source=Bing, żeby ktoś, kto będzie w okolicy wiedział, że warto to sprawdzić.

OT: ja w ogóle mam wrażenie, że ‘note=…’ i ‘source=…’ są za rzadko używane. Potem ktoś wrzuca kupę ciekawych lub podejrzanych danych i nie wiadomo skąd się to wzięło i na ile jest wiarygodne (żeby wiedzieć czy śladami z własnej wycieczki, albo danymi z własnej pamięci można to coś poprawiać)…

Ten tag jest dla nawigacji, wiec ja tez uwazam ze powinnismy sie kierowac tym jakie zasady ruchu na nim panuja. Granica nie jest plynna, nawigacja musi po prostu wiedziec jakie sa zasady ruchu.

Ciekawe, obstawialbym bardziej na brak drog i rond w Polsce, niz na zle otagowane ronda. Nie mam konkretnych danych, ale mysle, ze tutaj problem braku junction=roundabout jest o wiele mniejszy.

Tylko, ze ronda nie musza byc rysowane w jednym kawalku. A jednoczesnie to co jest zamknietym ksztaltem i narysowane jako jedna droga tez nie musi byc rondem. Wiec automatem tutaj nie da sie nic powiedziec.

Nie szkodzi. Większość nieotagowanych rond ma postać kółka w jednym kawałku.

A możesz podać jakieś przykłady?

No, niestety nie. U nas mamy tylko kilka normalnych rond teraz. Ale pamiętam, że takie cuda widziałem.

Do niedawna Wrocław - Mińska/Graniczna - od centrum pierwszeństwo a od lotniska i Muchoboru podporządkowaie. Podobnie jest Bora-Komorowskiego / Zakrzowska teraz.

Przypomniałem sobie gdzie widziałem wersję „jest okrągła wyspa, ale nie objeżdża się jej jak rondo” – w Gliwicach skrzyżowanie Kozielska/Jasnogórska/Wieczorka/Sobieskiego/Daszyńskiego – to był postrach nauk jazdy, znalazłem jeszcze na takim obrazku: http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/krzyz/013a_plan_budowy.jpg

Teraz to skrzyżowanie jest zorganizowane inaczej, ale dalej straszy kierowców (niektórzy twierdzą, że teraz jest gorzej). Ronda już nie przypomina.

To na pewno nie jest rondo - http://maps.google.pl/maps?oe=utf-8&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&q=maps+wroc%C5%82aw,+Zakrzowska&um=1&ie=UTF-8&hq=&hnear=0x470fe8f2dbfb1111:0xbc54e620cd46e261,Zakrzowska,+Wroc%C5%82aw&gl=pl&ei=6kKlT4PhEKjB0QXJl7GTBA&sa=X&oi=geocode_result&ct=image&resnum=1&ved=0CCoQ8gEwAA

Bardziej bym szedł, w teorie iż jest to zmodyfikowana genetycznie agrafka.

Heh, link do google maps, fanatycy uznaliby go za bluźnierstwo :wink: Jak zrobić taki link do osm?

sry za offtop

W prawym dolnym rogu masz masz dwa linki. Robisz copy z “shortlink” i otrzymujesz np: http://osm.org/go/0OMzdU9U

Tyle to ja wiem:P Potrafię nawet podać link do konkretnej drogi czy POI (to nie rondo). Bardziej chodziło mi o tą pineskę, co jest na googlu.
Znów off :confused:

parametry mlat i mlon, przykład: http://www.openstreetmap.org/?mlat=50.403&mlon=22.31925&zoom=12&layers=M

ps. może już zakończmy tę dyskusję, która zmierza w kierunku pokazywania sobie nawzajem rond i dumania na sensem istnienia…?

Super! Jeszcze tylko powiedz jak taki link wyklikać :wink:
Nie wiem jak tu, na innych forach moderator ma możliwość wydzielenia kilku postów do nowego wątku. Mógłbyś tak zrobić z postami #33-#37

Zerknalem na wiki Pl:Map Features.
Stoi tam jak byk:

junction → roundabout => Rondo. Tag oneway=yes nie jest potrzebny, kierunek wynika z sekwencji łączenia punktów w drogę. Stosuje się do drogi już oznaczonej przez highway=*.

Nie wiem co za fachowiec to stworzyl bo jest to wierne tlumaczenie z j. angielskiego, ale ktos wychodzi z poboznego zalozenia ze rysujacy rondo czlowiek bedzie je rysowal zgodnie z kierunkiem drogi jednokierunkowej, w co watpie.

Tekst angielski jest tlumaczeniem z niemieckiego który brzmi:

Co znaczy: uzyles junction=roundabout, droga stanie sie sama oneway=yes. Twoim zadaniem jest kontrola czy jest dobry kierunek drogi (gdyz jak wiemy automatycznie tworzone oneway ida zawsze w kierunku rysowania drogi)

Jednym slowem trzeba to dla poczatkujacyhc poprawic, zeby nie robili byków z niewiedzy. Im wiecej mamy nowych ludzi, tym wieksze ryzyko bledów-tym wazniejsza kodyfikacja wiki…

Chyba poprawiłem :slight_smile:

Znaczy do obecnego tekstu:

warto dodac ze jesli otagujemy jako junction=roundabout cos, co narysowal ktos inny i nie wiemy, w jakim kierunku rysowal rond, to czasem trzeba zmienic kierunek powstalej ulicy jednokierunkowej

Dzieki Wojtku za spolonizowanie strony na wiki. Bardzo dobra robota! Marek