Jak to otagować?

Jakie dać tagi do tych obiektów?
Sciezka sensoryczna - Way: ‪Ścieżka sensoryczna‬ (‪1103008831‬) | OpenStreetMap
Strefa relaksu - Way: ‪Strefa relaksu‬ (‪1102453624‬) | OpenStreetMap

Strefa relaksu: building=* (pewnie roof) + amenity=lounger.

Dalem building:yes, bo to jest zamkniety budynek plus amenity:lounger

Co do tej sciezki, to znalazlem cos takiego massage=acupressure, ale to chyba powinno byc polaczone z jakims innym tagiem.

Buspas w Gdyni - kontrapas na drodze jednokierunkowej (poza czasem obowiązywania buspasa). Sygnalizowany znakami, bez ustalonych godzin działania.

Wymyśliłem:

key value
oneway yes
oneway:bus:conditional no @ rush hours

Ma ktoś lepszy pomysł? Dodałem tylko do tego odcinka, nie do całej drogi.

Chwila, czemu po prostu tego na stałe nie zrobili? Poza godzinami szczytu to dwa pasy nie są tak potrzebne a pozwala na jaśniejsze oznakowanie i dużo mniejsze ryzyko katastrofalnej kolizji…

Można też dodać pozostałe tagi dla oznaczania kontrapasa (ilość pasów, access:lane, bus:lane w wersji conditional…)

Można też dodać pozostałe tagi dla oznaczania kontrapasa (ilość pasów, access:lane, bus:lane w wersji conditional…)

To teraz zrobiłem tak (pomijam tagi niezwiązane):

access:lanes:backward=no|no
access:lanes:forward=no @ "rush hours" | yes
bus:lanes:backward=no|yes @ "rush hours"
bus:lanes:forward=no @ "rush hours"|yes
highway=secondary
lanes:bus:backward:conditional=1 @ "rush hours" # To chyba można skasować?
lanes=2
oneway:bus:conditional=no @ "rush hours"
oneway=yes

Jak mi dacie błogosławieństwo to dodam do całej drogi (jeśli nikt mnie nie ubiegnie), ale wolałbym wcześniej raz ustalić tagi.

czemu po prostu tego na stałe nie zrobili?

To prawda że mocno nietypowe rozwiązanie, koszty oznakowania tymi tablicami nad drogą pewnie też nie były małe. No ale przynajmniej jest przykład użycia oznakowania, które w PORD było chyba “od zawsze”.

Z tego co widzę:

to raczej

access:lanes:forward=no|yes
access:lanes:forward:conditional=yes @ "not rush hour"|yes

i

bus:lanes:backward=no|yes @ "rush hours"
bus:lanes:forward=no @ "rush hours"|yes

raczej

bus:lanes:backward=no|no
bus:lanes:backward:conditional=yes @ "rush hours"|no

a bus:lanes:forward można zdjąć, bo to powtarza to co access:lanes:forward ma

Ale pewnie coś jeszcze do zmiany.

Działa to rozwiązanie już jakiś czas?

Buspas w tym kształcie działa dokładnie od 16.12.2019r (chociaż nie wiem czy na dokładnie tym samym odcinku co teraz).
Zmieniłem tagi na takie jak zaproponowałeś, w ciągu tygodnia przetaguję całą ulicę.

Swoją drogą bardzo dużo tych tagów wyszło :confused:

access:lanes:backward=no|no
access:lanes:forward=no|yes
access:lanes:forward:conditional=yes @ "not rush hour"|yes
bus:lanes:backward=no|no
bus:lanes:backward:conditional=yes @ "rush hours"|no
highway=secondary
lanes=2
oneway:bus:conditional=no @ "rush hours"
oneway=yes

O, warto by też ten wątek podlinkować.

note=dynamiczny buspas - tagowanie było dyskutowane w https://community.openstreetmap.org/t/jak-to-otagowac/3932/4

1 Like

Jak polaczyc uslugi kosmetyczzne i medyczne?

Na Facebooku maja napisane “Profesjonalne usługi kosmetyczne Stylizacja paznokci i rzęs, fryzjerstwo i trychologia.”

Gdzie wpisac ta trychologie? Dalem takie tagi, ale nie wiem, gdzie dorzucic ta trychologie.

beauty=nails;cosmetics;hair_removal;eyebrow;eyelash
shop=hairdresser
unisex=yes

Oto, co mowi wikipedia na temat trychologii → Trychologia – Wikipedia, wolna encyklopedia

Tak na boku, to shop=beauty będzie lepsze

Zrobilem tak, jak jest napisane na wiki

Salon fryzjersko-kosmetyczny

Często salony fryzjerskie oferują usługi kosmetyczne. Jeśli jest to jeden salon, a nie dwa osobne obiekty, to takie miejsca można tagować:
shop=hairdresser
beauty=cosmetics 

Jak oznaczyć parkingi Kiss&Ride dla autobusów?

Miasto Kraków ostatnio uporządkowało zasady dla autobusów (link) i chciałem je zmapować w OSM.

Proponowałbym
amenity=parking lub amenity=parking_space
access=no + tourist_bus=designated
maxstay=10 minutes

Z tagów związanych z accessem jest sporo opcji potencjalnie np. bus=designated albo coach=designated

1 Like

Rozwijając twoją propozycję wyszło mi coś takiego:

  • access=no - z tym mam trochę problem, bo wydaje mi się, że wiele programów pominie całkiem taki punkt.
  • amenity=parking
  • capacity:bus=3 - JOSM mi podpowiadał użycie tego klucza, ale nie wiem czy jeżeli access nie pozwala nikomu innemu tam wjechać, to nie lepiej pozostać przy zwykłym capacity=* tak jak pisałeś.
  • fee=no
  • maxstay=10 minutes
  • name=K+R BUS przy KS Nadwiślan - chciałbym dodać nazwę. Na znakach drogowych jest napisane “K+R BUS”, ale wydaje mi się, że bardzo użyteczne będzie dopisanie indywidualnych nazw z wykazu.
  • operator=ZDMK - ten skrót rozwija się: Zarząd Dróg Miasta Krakowa.
  • parking=surface
  • source:amenity=https://www.krakow.pl/informacje_praktyczne/1127,artykul,autobusem.html
  • tourist_bus=designated

Wszystkie te parkingi można zebrać za pomocą source:amenity - Overpass. Zacząłem je zaznaczać, będę poprawiał tagowanie na lepsze wraz z ew. rozwojem wątku.

1 Like

no i dobrze? Lepiej by nie były pokazywane jako parkingi dostępne dla samochodów.

to bardziej jak official_name= noname=yes wygląda, jeśli to nawet nazwa - w wykazie użyte jest bardziej jako opis lokalizacji niż nazwa

(ale upierać się nie bedę)

Dorzucę kiss_ride=yes Nie jest to znany tag, ani udokumentowany (jeszcze), ale ma te 100 użyć, więc pewnie warto dodać – tak jak na zasadzie park_ride=yes.
https://taginfo.openstreetmap.org/keys/kiss_ride

Chodzi mi o to, że to samo znaczenie można wyrazić za pomocą kombinacji typu np. vehicle=no/motorcar=no + tourist_bus=yes. Nie wiem jak wygląda wsparcie dla klucza tourist_bus, ale access=no jest szeroko wspierany - w tej chwili niektóre aplikacje w ogóle ukryją to miejsce przed użytkownikiem.

Dodam, dzięki!

Ale jak aplikacja nie wspiera specjalnie autobusów to lepiej by tego nie pokazywała? Nie ma raczej co ukrywać że typowy pojazd tam nie zaparkuje i tagować tak że aplikacjom trudniej będzie to odfiltrować.