Indoor mapping

Ze względu, że pojawił się już temat Indoor mappingu chciałbym napisać parę słów.

Mamy utworzoną na wiki stronkę z zmapowanymi budynkami w ten sposób:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Indoor

Na razie jest tylko jeden. Dane dostałem od galerii Sky Tower, a wprowadził je Mariusz Adamski (dobra robota) i oczywiście jestem w trakcie załatwiania kolejnych.
Najciekawszy sposób tagowania wg mnie jest opisany tutaj http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IndoorOSM i będę się starał go spopularyzować.

Na koniec coś co jest na razie w powijakach. Razem z pbabikiem robimy stronkę, która będzie pokazywać tego typu dane na razie efekt można oglądać (należy kliknąć na budynek) na http://dotevo.geowebhost.pl/osmpoi/ (adres na pewno się zmieni) lecz pomysły można już wysyłać.

Podsumowując, zachęcam wszystkich do pisania do różnych miejsc o udostępnienie tego typu danych (szkoły, galerie, dworce, lotniska itd.).

Pozdrawiam,
Adam

Adamie,
swietnie ze piszesz na ten temat. Warto nim szerzej zainteresowac spolecznosc OSM.
Móglbys opisac w wolej chwili podobienstwa i róznice obu wyzej wymienionych podejsc do tematu Indoor wskazujac równoczesnie na ich (wg.Ciebie) silne i slabe strony? Ulatwisz w ten sposób ludziom pobieznie czytajacym oba proposale analize tematu.

Pozdrawiam,
Marek

Co do mapki, brakuje możliwości wyjścia z budynku.

Wygląda bardzo fajnie :slight_smile: To co zauważyłem, że jedna z wind jest klikalna i pojawia się ‘undefined’ po kliknięciu. W przypadku niektórych części, opis pojawia się też w dziwnych miejscach.

Jeśli ktoś jeszcze chciałby się pobawić IndoorOSM to skleciłem prosty styl *.mapcss do JOSMa, który trochę ułatwia. Mogę podrzucić.

Adamie, Mariuszu, nie sledzilem tematu:
Jak zrobic droge kierunkowa jesli nawiguje po plaszczyznie? Czy nie musze wtedy jednak uzywac wektora?
Oczywiscie nawigacja z uzyciem plaszczyzn ma uroki:
Wyobrazmy sobie plac bedacy okregiem a po okregu umieszczone sa sklepy. Sensowna nawigacja pokaze mi droge najkrótsza.
Oba podejscia nie uwzgledniaja jednak jeszcze scian jako elementów konstrukcyjnych - jest to troche tylko poruszone na OSM4D ale nie w stopniu umozliwiajacym sensowna implementacje. Podrzuce Wam pare szczególów na dniach.

Dotevo, zrobiłem http://osm.org/go/0PMfQ2avV
Nie jest to pełna wersja, brak schodów, wind.
Jeśli miałbyś czas i ochotę wytknąć błędy, chętnie je poprawię :slight_smile: Głównie chodzi o relacje, i klucze shell, corridor (brak u mnie) itd…
http://www.openstreetmap.org/browse/relation/2407865

przemas75, niezle sie przy tym napracowales, dzieki!

Teraz miejmy nadzieje ze ktos stworzy odpowiedni renderer…

:slight_smile: Wygląda nieźle :slight_smile: będę musiał odpalić serwer u siebie i zobaczymy jak się renderuje.

Mamy już… Wymaga jedynie przeniesienia na osmapę. Razem z pbabikiem zrobiliśmy.

Edit: Na razie dotevo.geowebhost.pl nie działa ponieważ pbabik szukał troszkę wolnego miejsca :slight_smile: postaram się z nim pogadać, aby utworzyć bazę danych jedynie z danymi potrzebnymi do indoor :slight_smile:

Dotevo,
Fantastycznie - macie jakies screenshoty z dzialania renderera?
Warto by to polaczyc z tymi area. Byla by super sprawa.
Ten pomysl z wartoscia kolorystyczna dla obiektów lezacych wyzej lub nizej tez jest bardzo ciekawy, moze warto to wypróbowac?

A tak nawiasem co do renderingu - bo tu chyba by sie wyzszy zoom level bardzo przydal przy tej gestosci informacji:
A gdyby to user po skonczeniu modelowania takich obszarów zarzucal renderer i wrzucal policzone na swoim pececie kafelki na serwer?

Kafelki ssą. Wszystko, co zostało do tej pory zrobione, było przesyłane jako GeoJSON i renderowane na bieżąco u klienta.
Co do zrobienia okrojonej bazy jestem jak najbardziej za. Wprawdzie po przeprowadzce osmonitora na inny serwer ciśnienia z miejscem są mniejsze, ale jeszcze jeden projekt się u mnie szykuje.

http://dotevo.geowebhost.pl/osmpoi/ stronka została ponownie uruchomiona. Zaimportowałem do bazy wszystkie dane związane z relacjami type=building lecz niestety mój SQL okazał się mocno niedoskonały i budynki muszę ręcznie odblokowywać. Dlatego jeśli znacie jakieś przykłady budynków, które są w ten sposób zmapowane to proszę o ID.

No i kończąc chce przypomnieć, że ta funkcjonalność z czasem się pojawi na osmapa.pl, a ta strona to jedynie prototyp.
Edit: Napiszę jeszcze jak to działa :slight_smile: Klikamy na obrys budynku podświetlony na pomarańczowo, następnie pojawia się nam indoor na losowym piętrze. Piętra zmieniamy po lewej stronie, możemy też skorzystać z wyszukiwarki.

nie chowa się rozwinięcie piętra (FF win i linux)
czy dane typu, telefon, godziny otwarcia też będą?

Mnie to się bardzo podoba. Ciągi piesze, schody, windy, uliczki parkingowe też się da?:>

http://www.openstreetmap.org/browse/way/27917482 i ogólnie http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Indoor#Places ale to chyba wiesz :wink:

Hallo Dotevo,
obejrzałem prototyp, bardzo mi się podoba! Dobra robota!
Mam nadzieję, że zawartość pojawi się jak najszybciej na osmapa.pl
Kiedy będziecie renderować także schody to zdaje się jest przepis że w budynkach publicznych szerokość minimalna to 1,2 metra. Przydało by się także bardzo oznaczanie wind i schodów ruchomych w innych kolorach lub symbolami. Na wiki są już na to schematy.

Ta wiem :slight_smile: to jest do przeróbki.

Można zrobić chętnie wrzuciłbym to na gita i poczekał na zainteresowanie społeczności, ponieważ ostatnio mam mało czasu aby to skończyć. Myślę, że na osmapa.pl pojawiłoby się razem z godzinami.

schody i windy są na czerwono (widać je na przykładzie skytower), ciągi piesze wg mnie są bez sensu ponieważ to są jedynie dane routingowe w tym przypadku. Co do parkingu to myślałem już o tym kiedyś, lecz na razie nie ma fajnej indoorowej propozycji na to.

Działa tylko indoor tego typu http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IndoorOSM :slight_smile: jest to nadal propozycja lecz wg mnie bardzo sensowna.

http://www.openstreetmap.org/?lat=54.4747196137905&lon=18.5524535179138&zoom=19
Tym, się tak podniecacie :wink:
Przecież tu połowy nazw nie widać, za małe powiększenie nawet, nie widać alei spacerowych i kierunków po centrum, nie mówiąc o drogach ewakuacyjnych o zdjęciach i panoramach.

W czym to ma pomóc komukolwiek !?

Jako poi owszem da radę i chyba na tym na razie się to zastosowanie zakończy.
Chyba, że dodać do tego odpowiedni soft z 3D pod mobile no to już nabiera innego znaczenia.

Zostawcie to profesjonalistom.

wladek to, że mapnik tego nie renderuje to nie nasza wina. Zobacz jak to wygląda na http://dotevo.geowebhost.pl/osmpoi/ … Już mówiłem, że nie mapujemy pod rendering, a ty cały czas swoje. Jeśli chcesz to znajdę Ci rendering na którym to wygląda jeszcze gorzej, lecz dane są poprawne więc my zrobiliśmy dobrą robotę teraz czas na programistów.

Ja mam tylko taką propozycję by nie otwierało się losowe piętro, a parter. Bo zwykle tam pieszy wchodzi na początku. \

A tak z innej beczki, są jakieś przymiarki do routingi indoor? np znajdź mi najkrótszą drogę z przystanku do sklepu X?

http://indoorosm.uni-hd.de/ na razie to wszystko to są propozycje, lecz widziałem jakiś projekt nawigacji indoor na androida (niestety nie mogę go teraz znaleźć).

Koledzy z rosji pytaja, czy ten obszar http://www.openstreetmap.ru/#layer=M&zoom=17&lat=59.819377&lon=30.31661 moglby chodzic pod Twoja mapka? Jakies uwagi? Gdyby co odpowiedz im tutaj:
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=274438#p274438

Swoja droga polecam obejrzec www.openstreetmap.ru
Ciekawe.