Import Delikatesów Centrum

Napisałem do Delikatesów Centrum z prośbą o udostępnienie listy sklepów, w odpowiedzi dostałem plik excela z adresami wszystkich sklepów. Jest kilka rzeczy które chciałbym omówić.

  1. Licencja. @Mateusz_Konieczny potwierdził, że mailowa zgoda na dodanie danych do OSM jest wystarczająca, lecz zastanawiałem się też nad dodaniem godzin otwarcia. Nie dostałem ich w pliku, ale są na stronie Sklepy Delikatesy Centrum - godziny otwarcia, skąd można je dopasować do konkretnych sklepów, pytanie czy jeśli nie dostałem ich w mailu, czy możemy je legalnie wygorzystać?
  2. Czy zna ktoś narzędzie którym szybko można wyciąnąć współrzędne geograficzne z 1488 adresów? Współrzędnie są też na stronie Sklepy Delikatesy Centrum - godziny otwarcia, ale z tego co mniej więcej patrzyłem, nie są zbyt dokładne, więc chyba lepiej znaleźć je po adresach, jeśli istnieje odpowiednie narzędzie.
  3. Czy jest ktoś zainteresowany, żeby pomóc w dodawaniu tych sklepów? Na pewno jestem w stanie dodać część z nich, ale może być ciężko samemu sprawdzić prawie 1500 sklepów :wink:
2 Likes

jeśli nie chronią ich prawa autorskie (raczej nie) i nie chronią ich sui generis baz danych (sui generis database rights - jak to się tłumaczy?). Co do tego drugiego to musielibyśmy mieć sensowny powód dlaczego to się nie stosuje, i “bardzo by się nam przydało” nim nie jest.

Jeśli jest to zrobione z akceptacją licencji (jak w mejlu było jasno to opisane to chyba powinno wystarczyć ale prawnikiem nie jestem)

Przypominam o Import/Guidelines - OpenStreetMap Wiki - w szczególności o liście mailingowej imports

Jak masz jakieś blisko - to warto sprawdzić dokładność danych. Co do metra jest lokalizacja? Dokładność 100m? 1km?

Lokalizacje po adresie do zrobienia. Jedną opcja jest Nominatim, ale tu sporo danych. Drugą może być Overpass/Geodesk jeżeli adresy są w sensownym formacie.
Jak udostępnisz plik lub jego próbkę to coś spróbuję pod koniec tygodnia.

Pytanie jak to sprawdzić?

To może podam maila jakiego do nich wysłałem:
Zajmuje się uzpełnianiem danych w OpenSteetMap - darmowej bazie danych geoprzestrzennych z której korzysta tysiące map i miliony osób. Chciałbym dodać do niej wszystkie wasze sklepy, dzięki czemu będą widoczne dla większej ilośći osób :slight_smile: Czy jest możliwość udostępnienia pliku z danymi wszystkich waszych sklepów? Może to być dowolny plik z danymi geoprzestrzennymi jak np plik Excela, czy GeoJSON. Niezbębną informacją potrzebną do dodania sklepu do mapy są współrzędne geograficzne, lecz każda dodatkowa informacja pomoże dodać więcej szczegółów do map, jak np. godziny otwarcia.

Odpowiedź:
Dzień dobry,
dziękujemy za kontakt.W załączniku przesyłamy listę naszych sklepów.
Pozdrawiamy,

Zespół Delikatesów Centrum

Jeśli chodzi o dane ze ich strony patrząc tak na oko do 100m, ale jeśli chodzi o adresy to myśle, że tutaj wskazane są dokładne budynki.

Adresy są w formacie jak poniżej, na discorda wrzuciłem pełny plik z danymi: Discord

Czy jednorazowe zapytania o adresy sklepów w ogóle mają sens? To raczej by trzeba było zapytać czy możemy pobierać ze strony. Wtedy będziemy mogli monitorować i mieć ciągle aktualne.

2 Likes
Sui generis

Prawa sui generis twórcy bazy danych. Sformułowanie sui generis odnosi się do prawa, a nie do bazy danych.

1 Like

Racja, nie pomyślałem o tym, wysłałem im teraz maila z zapytaniem, czy możemy wykorzystać dane ze strony.

Dostaliśmy zgodę na import danych ze strony, utworzyłem stronę na wiki gdzie wszystko opisałem Pl:Import Delikatesów Centrum - OpenStreetMap Wiki

W najbliższych dniach dokończę całą procedurę (dodanie strony do katalogu importów i wysłanie maila do list mailingowych) i będziemy mogli zacząć dodawać sklepy. Jeśli jest coś o czym zapomniałem dopisać na wiki, a powinno się tam znaleźć, dajcie znać lub edytujcie strone :wink:

3 Likes

Zauważyłem zepsute opening_hours: Mo-Fr 08:00-17:00; Sa
dla Sklepy Delikatesy Centrum - godziny otwarcia
Deliaktesy Centrum - dane do JOSM.xls - Google Sheets

PS Można poprawić literówkę Diliaktesy w pliku :slight_smile:

Jak pisałem na wiki, są pojedyncze przypadki, gdzie były “dziwne” godziny otwarcia, a pisanie formuł w excelu dla każdego możliwego przypadku uznałem za bezsensowne, bo są to przypadki nieliczne, a przy dodawaniu walidator JOSMa zawsze nam zwróci błąd i szybciej będzie poprawić ręcznie.

Jak proponowaliście na discordzie myślę, że warto jeszcze dodać tagi: website, brand:wikipedia i ref. Pytanie czego użyć jako ref? W danych ze strony są 4 różne unikalnce numery, ale żaden nie zgadza się z tym na paragonie. Więcej szczegółów w dyskusji na discordzie: Discord

to żaden w takim razie

1 Like

Zaktualizowałem plik z danymi. Dodałem source, website, brand:wikipedia i poprawiłem kilka godzin otwarcia. Wysłałem też dziś maile na listy mailingowe i dodałem wpis w Import/Catalogue - OpenStreetMap Wiki

Na discordzie powstała dyskusja na temat oznaczania godzin otwarcia w niedziele: Discord

Kolejnym problemem jest to, że jest możliwość, że jakiś sklep jest otwarty nawet w niedziele niehandlowe (dyskusja na discordzie), chociaż zakładam, że są to nieliczne przypadki, myślę, że w takim wypadku najlepiej nie zmieniać godzin otwarcia w niedziele jeśli ktoś je dodał wcześniej.

W związku z tym, że nie doszliśmy do konsensusu postanowiłem utworzyć ankietę.

EDIT: Żeby dopisać nowe opcje musiałem utworzyć nową ankietę - tych którzy już zagłosowali, proszę o ponowne zagłosowanie 2 posty niżej.

W ankiecie brakuje obu opcji, o których poprzednio pisałem. Żadna nie jest moim pierwszym wyborem, ale… Dla przypomnienia, linki do bardziej ogólnego stanowiska i ostatniej propozycji na ten temat.

Proponuję zatem dodać do ankiety opcje:
opening_hours=Su XX:XX-XX:XX "tylko niedziele handlowe"
opening_hours=easter -7 days XX:XX-XX:XX; Jan,Apr,Jun,Aug Su[-1] XX:XX-XX:XX; Dec Su XX:XX-XX:XX "dwie niedziele poprzedzające 25 grudnia"

Dzięki za przypomnienie, niestety nie mogłem już zmienić poprzedniej ankiety, więc rzucam nową, mam nadzieję, że tym razem o niczym nie zapomniałem.

Tych którzy już zagłosowali, proszę o ponowny głos.

Jak oznaczyć godziny otwarcia w niedziele?

  • 1 opening_hours=Jan 29,Apr 02,Apr 30,Jun 25,Aug 27,Dec 17 Su XX:XX-XX:XX
  • 2 opening_hours=Su XX:XX-XX:XX
  • 3 nie oznaczamy w ogóle godzin otwarcia w niedziele
  • 4 próbujemy wprowadzić nowe oznaczenie na niedziele handlowe
  • 5 opening_hours=Su XX:XX-XX:XX “tylko niedziele handlowe”
  • 6 opening_hours=easter -7 days XX:XX-XX:XX; Jan,Apr,Jun,Aug Su[-1] XX:XX-XX:XX; Dec Su XX:XX-XX:XX “dwie niedziele poprzedzające 25 grudnia”
  • Inaczej (napisz jak)

0 voters

Po krótce wady i zalety wszystkich opcji:

  1. Wymaga aktualizowania co roku, ale będzie renderowane przez apki od razu.
  2. Będzie wymagało od użytkownika domyślania się, że w niedziele niehandlowe sklep będzie zamknięty, ale unikniemy sytuacji, że oznaczymy jako zamknięty w niehandlowe niedziele, sklep który może być otwarty.
  3. Mamy mniej dokładne dane, ale unikamy pomyłek.
  4. Wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i może się nie udać, a nawet jeśli się uda to nadal nie wiemy które sklepy mogą być otwarte w niedziele niehandlowe.
  5. i 6. opisane post wyżej przez @Rogoyski

5 działa natychmiast, ale dążyłbym docelowo do 4. Zawsze można potem automatem przerobić z 5 na 4.

opening_hours=Su: 08:00-16:00; PH: off
Su 08:00-16:00 - w niedziele handlowe otwarte 8-16
PH off - zamknięte w święta (czerwona kartka) i niedziele niehandlowe, ze względu na zmiany terminów niedziel handlowych przerzucamy na konsumentów danych śledzenie które niedziele to niedziele niehandlowe.

Spotkałem się wiele razy z takim tagowaniem, wydaje mi się, że to najlepsza opcja, ale z powodu że większość niedziel to niedziele niehandlowe wydaje mi się, że można to lepiej rozwiązać.

Ja wybrałem 4, ale może coś typu opening_hours=“Su XX:XX-XX:XX tylko niedziele handlowe”?

Nie dodawałbym tutaj PH, nie mamy informacji o otwarciu sklepów w święta

Podobne i dużo lepsze moim zdaniem opening_hours=Su XX:XX-XX:XX “tylko niedziele handlowe” - tutaj apki mogłyby zinterpretować godziny otwarcia dla niedzieli i dopisać komentarz, ze otwarte tylko w niedziele handlowe, w twoim przykładzie jeśli dobrze rozumiem całość jest wrzucona jako komentarz

Poniekąd niedziele niehandlowe można uznać za “public holiday”

1 Like