Hydranty - Co? Gdzie? Jak? i Kiedy?

Tabliczka chyba sugeruje, że zasuwa znajduje się o 1,2m na lewo. Przy okazji z ciekawości spróbuję znaleźć ten punkt.

Teraz zauważyłem sprzeczność pomiędzy polską wiki, a angielską, a jeśli zostało rozpropagowane niepoprawne tagowanie, wtedy mamy sprzeczność pomiędzy Polskim tagowaniem, a resztą świata. Zaznaczę jeszcze raz, że nie jestem ekspertem w tej dziedzinie.

Dla polskiej wiki Tablica orientacyjna i wartość na hydrancie to jest to samo, a według angielskiej wiki tak nie jest, cytaty:
“The tag fire_hydrant:diameter=* is used for the nominal diameter of the underground pipe going along the street that feeds (among other things) a [emergency]”
“Do not confuse the number printed on the sign with the number that is printed on the hydrant, that instead is generally the diameter of the flanged connection between the hydrant and the underground pipe. This diameter currently is NOT tagged.”

1 Like

najlepiej to na Issues · streetcomplete/StreetComplete · GitHub zgłosić (może i być po polsku)

nie nadążam za tymi hydrantami

Wiki jest dla mnie niezrozumiała, dlatego opisywałem raczej obecne tagowanie w Polsce.
Ale faktycznie tu jest coś nie tak, źle to zrozumiałem i większość rur jest fi 80?
Uznałem że oznaczenie średnicy niminalnej DN... jest najważniejsze dla straży ponieważ jest z jednej strony określane w rozmaitych regulacjach prawnych, a z drugiej uzupełniane przez StrażakOSM.

Pamiętacie może konta rozmaitych Straży Pożarnych, albo kogoś kto zajmował się hydrantami?
Może wiedzą co strażacy rozumieją pod tym tagiem, wydaje mi się że trochę takich użytkowników było.
Zawołam @jendrusk może w wolnej chwili wytłumaczy jak to jest - od tego miejsca można zacząć:

Cześć wszystkim mapującym hydranty. Generalnie wielkie dzięki dla Was za to że zaznaczacie takie elementy bo jest to bardzo przydatne dla strażaków. Obecnie dyspozytorzy straży pożarnej w całej Polsce mają na pulpitach mapę z hydrantami z OSM. Najważniejsze jest zaznaczenie że ten hydrant tam jest. I to już mega sukces. Jak podacie czy wystaje ponad ziemię czy nie, to jeszcze lepiej, bo w zimę nie widać tych podziemnych. Jakiś opis lokalizacji (trawa, chodnik…) też się przyda ale to już jest bajer. Średnica dla strażaka co gasi pożar jest mało istotna bo i tak w niego się wepnie i tak, bo nie ma wyjścia. Od średnicy zarówno samego hydrantu (najczęściej fi80) jak i magistrali do której jest wpięty (zazwyczaj fi większe od fi hydrantu, chociaż już cuda widziałem co majstrowie potrafią zrobić :slight_smile: ) zależy WYDAJNOŚĆ hydrantu i to jest najważniejsze. Czyli ile wody jestem stanie pobrać w jednostce czasu. W mniejszych miejscowościach wydajność minimalna wynosi 5l/s (w zależności od ilości mieszkańców), w miastach standard to 10l/s. Ale są też fabryki z wymogami 20l/s. Mówi o tym [rozporządzenie](https://ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1) z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych)
Jeśli jest magistrala fi 200 do której podpięty jest hydrant fi 80 a ciśnienie w sieci jest małe to i tak wydatek może być mały. I w drugą stronę, jeśli hydrant będzie fi 100 a podłączony do węża ogrodowego to i tak jest mocno słabo. W ziemię nie wejdziecie i pomiarów wydajności też chyba nie będziecie robić. Fajnie natomiast jak byście zobaczyli w jakim jest stanie (tak na oko). Często są pourywane złącza lub ukradzione zaślepki. Jeśli widać że szanse na użycie jego są słabe fajnie by było to zaznaczyć (working:no). Wtedy strażacy nie będą tracić czasu poszukają lepszy.

Wracając do tematu średnic moim zdaniem to bardziej informacja dla administratora sieci wodociągowej. Na geoportalu coraz więcej jest widać na mapie niebieskich kresek z opisanymi średnicami rur w ziemi więc dyspozytor straży jak jest ogarnięty a pożar duży to sobie wyciągnie co mu potrzeba. Albo wyśle dodatkowy zastęp do rzeki / jeziora lub samochód z 8m3 wody albo cysternę. W moim powiecie jest duży problem ze złapaniem lokalizacji hydrantów (administratorzy nie prowadzą bazy hydrantów w formie geoprzestrzennej lub nie chcą mieć takiej bazy ze względu na stan tych hydrantów, bo nie ma pieniędzy na ich naprawę / modernizację). Dlatego jak zaznaczacie hydranty to straż na tym korzysta w bardzo praktyczny sposób podając przez radio do dowódcy / strażaka gdzie jest hydrant.
Padł jeszcze temat hydrantu na ścianie. Hydrant zewnętrzny powinien znajdować się minimum 5m od budynku. Chodzi o bezpieczne podejście gdyby właśnie ten budynek się palił. Czyli ten na ścianie to wewnętrzny. Ale warto na pewno go zaznaczyć bo jak jest to czemu by nie skorzystać jak się pali. Czasami są też suche piony, zawory hydrantowe, punkty czerpania wody, zbiorniki podziemne przeciwpożarowe itp. z których też straż pożarna korzysta. Ale to długi temat się robi. Dla mnie jako strażaka jak zaznaczycie że jest, że podziemny / nadziemny, to już jest mega dużo. Dzięki wszystkim za robotę. Pozdrawiam.

4 Likes

Siedzę na wsi i tu głównym problemem jest dla mnie, czy ten hydrant jest czynny, czy to tylko czerwona rura wystająca z ziemi. Tabliczek nie ma nigdzie, spisuję z plakietki na samym hydrancie, ale skąd mam mieć pewność, że dany hydrant jest czynny?

1 Like

To jak nie wiesz to tylko oznacz że jest :slight_smile:

1 Like

@Raczek Zerkniij na zdjęcia z tej uwagi i powiedz, czy ten hydrant jest używalny, czy nie. Stan wskazuje, że trochę już tam stoi, ale zawór wydaje się być w dobrym stanie.

Nie lepiej z Lifecycle prefix - OpenStreetMap Wiki ?

A, warto pewnie do jakichś władz lokalnych o problemie napisać

@mapowicz_pl NIE. Ma połamane kły i nie podepniesz węża.

W przypadku working=no dość często jest używane i to właśnie w kontekście hydrantów, więc chyba sensownie użyć tego taga working=no. Co o tym sądzicie?

https://taginfo.openstreetmap.org/keys/working#combinations

W przypadku tego lifecycle prefix, to chyba by to pasowało → abandoned=yes

Co do władz, to szanse, że się za to wezmą, są pewnie niewielkie, bo ten hydrant jest na końcu świata, dodatkowo w pobliżu jest zbiornik wodny, choć dojście z tego co pamiętam jest dość trudny.