Hydranty - Co? Gdzie? Jak? i Kiedy?

Witam

Mam pytanie odnośnie mapowania hydrantów. Cześć informacji już znam, a te, których nie znam, pytam poniżej.

  1. Jak rozpoznać hydrant?

JAk hydrant wystaje z ziemi, lub hydrant znajduje się na ziemi (ulica, chodnik, trawnik) i ma napisane hydrant, wtedy sprawa jest jasna, ale schody się zaczynają, jak hydrant jest na ziemi i np:

  • nie ma zadnego napisu na klapie znajdujacej sie na poziomie ulicy/chodnika
  • na klapie znajduje sie inny napis, niz hydrant, np litera W, lub inna litera. Obstawiam, że W oznacza wode i chyba się łapie jako hydrant, przynajmniej takie wnioski wyciągnąłem na podstawie mapowania
  • w budynkach moga znajdowac sie hydranty? wewnatrz i na zewnatrz(np skrzynka przymocowana do elewacji)? Wydaje mi sie, ze kiedys cos takiego widzialem, ale to mialo miejsce przy wieżowcach z PRL.
  1. Jakie parametry można dodać do OSM i skąd te parametry można wziąć i jak je odczytać?
    Jedyny parametr jaki kojarzę, to średnica i teraz pytanie odnośnie średnicy:
  • skąd wziąć informacje o średnicy, jeśli hydrant jest widoczny, ale w pobliżu nie widać żadnej tabliczki z napisem H, z której można wyczytać lokalizację hydrantu i średnicę.
  • Jak interpretowac srednice, gdy na tabliczce, zamiast liczby calkowitej, podany jest ulamek i to taki nietypowy. PRzyklad 160/9.5 → Jak takie cos ugryzc, gdy w liczniku jest liczba calkowita, a w mianowniku ulamek? Jak takie cos zapisac w StreetComplete?

Co do lokalizacji, to wiem, że można ją wyczytać z trzech kresek skierowanych w prawo, lewo i dół, które oznaczją lokalizację hydrantu wzgędem danej tabliczki. Odległość podawana jest w metrach.
Wiem, ze hydranty w formie slupka, maja na ogol jakies parametry na obudowie, ale srednicy tam nie kojarze.

Ad.1) Generalnie każdy hydrant powinien być oznakowany - zwykle jest to albo tabliczka, o której wspominasz, albo taki słupek jak widoczny na zdjęciu. Jeżeli spotkasz hydrant bez takiego oznakowania, to możesz zgłosić ten fakt w gminie - może uzupełnią…
Hydranty podziemne zwykle mają owalne studzienki, co wynika z konstrukcji przyłącza samego hydrantu. Zwykle są opisane, ale jeśli spotkasz owalną studzienkę rewizyjną, która nie jest opisana, to możesz mieć pewność, że to studnia hydrantowa. Czasem (choć nie jest to regułą) w bezpośrednim otoczeniu hydrantu (+/- do 0,5 m) znajdziesz dodatkową małą okrągłą studzienkę (pewnie właśnie taką masz na myśli pisząc o klapie z literą “W” - to jest pokrywa zaworu/zasuwy zamykającej dostęp wody do hydrantu - tutaj na dole strony masz schemat poglądowy takiej zabudowy.
W budynkach oczywiście mogą znajdować się hydranty, właśnie w formie takich skrzynek, w których oprócz zaworu znajduje się też rozwijany wąż.

Ad. 2) Możesz zmapować wszystkie cechy hydrantu, jakie tylko będziesz w stanie zaobserwować w przyrodzie. Na początek rzuć okiem na dokumentację na wiki: wersja polska oraz angielska
Takie absolutne minimum to określenie typu hydrantu (nadziemny/podziemny) i dobrze byłoby wpisać lokalizację (trawnik, jezdnia, chodnik, itd.). I w przypadku hydrantu podziemnego to w zasadzie tyle, bo niewiele więcej będziesz w stanie się dowiedzieć z wizji lokalnej. Chyba, że będzie tabliczka, to wtedy również średnica* i ewentualnie numer referencyjny.
W przypadku hydrantów naziemnych da się zrobić znacznie więcej: bez problemu opiszesz przecież jego wygląd zewnętrzny (schemat kolorów, ilość przyłączy), jeśli masz większe doświadczenie, to również rodzaj przyłączy i ich średnice*. Na obudowie hydrantu często odnajdziesz info nt. producenta - albo na samym odlewie, albo w formie tabliczki znamionowej, na której zwykle będzie też znacznie więcej ciekawych informacji - od modelu, poprzez średnicę nominalną, ciśnienie, rodzaj przyłączy, aż po datę produkcji/instalacji - wszystkie te informację jesteś w stanie wprowadzić, korzystając z przywołanego wcześniej schematu i ogólnych tagów. Poza samym producentem przydatne może być też wprowadzenie jego strony internetowej (manufacturer:website), gdzie często można znaleźć dokumentację (instrukcję obsługi, montażu, itp.) - potrafię sobie wyobrazić sytuacje, że taki link może być pomocny, choćby przy obsłudze hydrantu.
Można też oczywiście dodać jakąś dodatkową informację (description), np. dotyczącą szczegółów lokalizacji, które mogą być przydatne do jego odnalezienia w terenie. Tylko błagam, nie dawaj informacji typu: “za piątą brzozą na północny wschód od śmietnika” jako name. Jest na mapie sporo tak “nazwanych” hydrantów, które aż się proszą, żeby ten opis przenieść do description.
Można też pokusić się o dodanie survey:date - zarówno dla nowo dodawanych, jak i istniejących już w bazie hydrantów, potwierdzając w ten sposób, że te kiedyś zmapowane nadal tam są (nie zostały np. zlikwidowane podczas jakiegoś remontu).
Średnica nominalna (DN) i ciśnienie (PN) często bywa też widoczne na samym odlewie, co bywa pomocne jeśli nie ma tabliczki. Przykładowo tutaj masz wyraźnie oznaczone DN80 i PN16.
Kierunek otwierania (fire_hydrant:opening też można czasem odczytać z hydrantu, choć bywa bardzo subtelnie oznaczone, np. na odlewie zaworu będzie widać strzałki opisane plusem (odkręcanie) i minusem (zakręcanie).

*UWAGA: średnica zapisana na tabliczce i średnica nominalna, która znajdziesz na hydrancie (DN) to nie jest średnica przyłączy, tylko średnica rury wodociągowej, na której jest zainstalowany hydrant!

Jak widzisz atrybutów, które możesz dodać jest wiele, zależy to tylko od Twoich chęci, umiejętności obserwacji i wiedzy w temacie, która zapewne z hydrantu na hydrant będzie rosła :slight_smile:
Nie potrafię Ci odpowiedzieć na pytanie dot. ułamka, ponieważ nigdy się z czymś takim nie spotkałem. Jesteś pewien tej notacji? Obstawiam, że 160 to średnica, a to 9.5 dotyczy już tych “trzech kresek” odnoszących się do lokalizacji. :roll_eyes:
Co do lokalizacji zczytanej z tabliczki, to tematu nie rozwijam, bo sam już napisałeś co i jak, więc zgrubsza wiesz o co chodzi.

Jako lekturę uzupełniającą polecam rzucić też okiem na to opracowanie - zwłaszcza początkową część, tak żeby zaznajomić się z podstawowymi pojęciami.

I na koniec odwrotna sytuacja: co zrobić, gdy jest tabliczka, a nie ma hydrantu? :wink:
A dokładniej, gdy nie uda Ci się odnaleźć hydrantu w okolicy tej tabliczki mimo usilnych starań. W tej sytuacji możesz po prostu zmapować tabliczkę. Użycie tagów position pozwoli Ci odzwierciedlić lokalizację przedstawioną na tabliczce. Może komuś w przyszłości uda się na tej podstawie zlokalizować hydrant.

No i jeszcze bardziej na koniec :wink: garść ciekawych przykładów spotykanych jeszcze dawnych hydrantów o mniej oczywistej formie. Do wielu aż się prosi dodawać tag historic.

Zamiast description przeklejam:

fire_hydrant:location=*

Zaproponowane tutaj: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:Tag:emergency%3Dfire_hydrant#New_tags
ale w użyciu (~4.5k użyć wg taginfo).
Trochę poprzenosiłem, ale nadal sporo czeka, żeby zmienić to z name. Nie wiem, czy nie można by już tego dopisać na wiki, na głównej stronie (hydrantu), bo “weszło do użycia”.

Zwróć tylko uwagę, że jest różnica między fire_hydrant:position, a tym proponowanym fire_hydrant:location.

Do mapowania hydrantów zdecydowanie polecam aplikację StrażakOSM. Wystarczy złapać sygnał GPS → stanąć nad hydrantem → kliknąć odpowiedni rodzaj hydrantu → kliknąć “Dodaj z podaniem położenia” → wybrać położenie (Droga, Trawa, Zatoka, Chodnik) → W menu wybrać “Wyślij” (po zebraniu grupowym wielu hydrantów).

Jest to najprostszy sposób na mapowanie dający pewność, że tagi będą poprawne. W menu aplikacji można włączyć mapę z włączoną warstwą hydrantów i sprawdzić, czy przypadkiem nie duplikujemy już istniejącego hydrantu.

Aha, mapujemy tylko hydranty oznaczone tablicami oznaczonymi literą H na czerwono-biało-czerwonych pionowych pasach. Inne zasuwy w drodze mogą być tylko zaworami wodociągowymi bez przyłącza hydrantowego.

Jak wygląda hydrant podziemny?

Jest to klapa w ziemi, którą hakiem podnosi strażak.

https://github.com/streetcomplete/StreetComplete/blob/master/app/src/main/res/drawable-xxhdpi/fire_hydrant_position_underground_sidewalk.jpg

https://github.com/streetcomplete/StreetComplete/blob/master/app/src/main/res/drawable-xxhdpi/fire_hydrant_position_underground_parking.jpg

https://github.com/streetcomplete/StreetComplete/blob/master/app/src/main/res/drawable-xxhdpi/fire_hydrant_position_underground_lane.jpg

https://github.com/streetcomplete/StreetComplete/blob/master/app/src/main/res/drawable-xxhdpi/fire_hydrant_position_underground_green.jpg