Google Map Maker - konkurencja?

Może ktoś nie zauważył:
https://plus.google.com/102407376649446415369/posts/LzgUFh8ETWQ

Już nie wystarczy moneta do wyboru UMP czy OSM - no chyba że uwzględni się krawędź :smiley:

Jeśli ktoś chce wzbogacać mapę, której nawet nie można wydrukować to proszę bardzo… Ciekawe jakie CT mają autorzy, którzy naniosą tam jakieś poprawki? Na jakiej licencji jest ich praca?

No już kiedyś była mowa na forum o tym programie. Dane prawdopodobnie będą własnością Google.

już to pisałem, ale klasyfikacja dróg w Google woła o pomstę do nieba - asfaltowa droga gminna i track dla hardkorowców 4x4 wyglądają tak samo ;(

Myślę, że ludzie którzy piszą “Wow! Nareszcie” to jest dla nas dobry target i warto to wykorzystać :slight_smile: aby pokazać, że jest alternatywa :slight_smile:

Gdy robimy bloga u nas w firmie to z pierwszych 30 wpisów, 27 jest od naszych pracowników.
Prosze nie piszmy tutaj, jak mozn aulepszyc ich mape. Google ma dosc pracowników by to samemu wymyslic. :laughing:

Niestety w tym przypadku “Naród głupi wszystko kupi”… 90% najpierw zacznie edytować, a dopiero później jak będzie chciało swoją pracę wykorzystać zorientują się że nie mogą bo licencja nie puszcza… albo jeszcze lepiej - wykorzystają po czym będą zdziwieni jak im ktoś zwróci uwagę…

I użytkownicy będą piać z zachwytu jaki to dobry wujek google pozwala im na interakcje z mapami. Ciekawy jestem jak prężna będzie cenzura w tym czymś. Zapewne będzie uzależniona od lokalnie panującego ustroju :wink:

Google ma tę przewagę nad nami, że ma świetną reklamę, a np. ludzie korzystający z androida nie wiedzą o innych darmowych mapach. Myślę, że to jest dobra okazja, aby ludziom pokazać dlaczego OSM jest lepszy.

Co jak co, ale usability Map Makera od Google jest duuuużo lepsza od Potlatch. Bez problemu doszedłem od razu jak to działa, a z Potlatch mam wiecznie wątpliwości.

A czy któryś ‘normalny’ użytkownik wie jakie są licencje? ( ja np nie wiem :slight_smile: )

Planując drogę do dziadka/nad morze/itp większość używa google map - z obserwacji wszystkich znajomych ( no dobra, czasami jeszcze Michelina jak gdzieś dalej ).
Pytając się znajomych czy wiedzą co to jest OSM albo UMP to nie widzę zrozumienia w oczach, a google wszyscy znają.
Jak mają nawigację samochodową to duża część nie wie co jest w środku, bo jest im to nie potrzebne ( cześć krzyczy ‘tylko automapa’ ).
Google ma tą przewagę, że jest baaardzo znany i wszech obecny.

Ja się o UMP dowiedziałem jak kupiłem Garmina i zacząłem szukać darmowych map ( bo się googla nie dało wgrać ).
A o OSM jak zacząłem używać stronek do planowania wycieczek rowerowych - one albo korzystają z google albo OSM ( żadna z UMP - temu się przesiadłem, a nie lubię basecampa ) i jak się okazało, że do garmina też można wgrać osm.
Więc można powiedzieć, że dla przeciętnego użytkownika osm to produkt ‘niszowy’ ( patrząc się na mnie i znajomych ).

A co do androida, poleciłem koledze osmand tyle, że za każdym razem po kilku godzinach się mu wiesza, więc zrezygnował, z googlem nie miał problemu.

‘Świadomy’ użytkownik się zastanowi nad googlem, ale większość która chce po prostu sprawdzić dojazd z miasta A do B i sobie wydrukować mapkę to nie wyskoczy poza googla.
Jak komuś pokazuje osm to zazwyczaj mówi ‘fajne fajne, jak tutaj wyklikać trasę i wydrukować? Pokaże mi czas przejazdu?’ itp.

Inna sprawa, że osm nie jest wizualnie zbyt piękna ( na szczęście osmapa ratuje sytuację :slight_smile: ). No i to co się rzuca w oczy to ‘Edycja, Zmiany’ - a gdzie jest wyklikaj trasę?

W googlu można wyklikać trasę, ładnie strona wygląda ( ok to subiektywne ) a z czasem user zobaczy: ‘o mogę sobie dodać drogę koło mojego domu’ i może i doda.
Więc jak dla mnie googiel ma przewagę dla zwykłego użytkownika.

Sama prawda niestety… no, ze złą jakością wizualną OSM bym polemizował, ale może za dużo mam do czynienia z geoportalami lokalnymi marki Geobid :slight_smile: Niestety polityka OSMF jest taka, że osm.org to serwis dla edytorów. Co jest mało zrozumiałe, bo jednak główna strona bierze na siebie większość ruchu, niekoniecznie zainteresowaną od razu edycją.

Mysle, ze pominiety zostal jeszcze jeden ciekawy szczegol. Zwykle Google Maps otwieralo mozliwosc edycji w GMM w tych krajach, gdzie udawalo im sie zdobyc nowego dostawce danych dla calego kraju. W Stanach, Wielkiej Brytanii itd. otworzyli Google Map Makera wtedy, kiedy rzad udostepnil darmowe dane, ktore mogli wykorzystac w swoim serwisie z mozliwoscia edycji – komercyjni dostawcy na to nie pozwalaja. I tak patrze, i rzeczywiscie na Google Maps dla Polski atrybucja mowi teraz tylko “2012 (c) Google”.

Ktos wie skad sa nowe dane siatki ulic? Nie roznia sie one znacznie od starych, sa dosyc dobre ale na wsi czesto brakuje ulic.

Sami zmierzyli…

Linków kilka do niusa:
http://www.wprost.pl/ar/338267/Dzieki-Google-internauci-zmienia-mape-Polski/
http://www.wykop.pl/link/1227167/poprawiaj-mapy-swojej-okolicy-w-kreatorze-map-google-blog-google-polska/
http://www.wykop.pl/link/1227335/google-uruchamia-w-polsce-nowa-usluge/

Można komentować :slight_smile:

A jest coś dla użytkowników? Czy OSMF dostarcza tylko mapy a o resztę to niech już się inni martwią?
Bo takie mam wrażenie.
( w UMP zaczyna się dać coś klikać powoli )

Globalnie? Nie. Przynajmniej w kategorii “szwajcarski scyzoryk”, bo jak do każdej funkcji osobny serwis zaangażujesz to coś z tego wyjdzie.
Lokalnie? Np. mój faworyt jak na razie - freemap.sk, niestety zasięg to tylko i wyłącznie Słowacja.

Wydaje mi się, że dla końcowego użytkownika jest osmapa.pl, open.mapquest.com i tego typu strony. W sieci jest tego pełno.

No właśnie, google to google i już masz.
A tutaj? Polecasz komuś OSMF i co? A no ostrzegasz że openstreetmap.org ( które wskaże google :wink: ) to nie to, bo dla edytorów i trzeba sobie poszukać w sieci aby się spodobało… ( w osmapa nie ma klikania tras ).
Kończę na dzisiaj narzekanie.

Tylko że z googlem nic w sumie nie zrobisz - mapa jest jedna (i przepełniona reklamami że jej użyteczność maleje z dnia na dzień). UMP czy OSM możesz sobie pobrać i pokolorować jak chcesz, wybrać elementy do wyświetlenia itd. To że google ma gotową maps z 3 czy 4 usługami to nie jest wiele.
Koledzy z UMP teraz faktycznie robią sporo wokół swoich danych, niedawno odpalili osrm, wyszukiwanie itd. Na wiki jest jak osadzić ump na stronie.