Google Map Maker - konkurencja?

Wg statystyk, ten cały GMM dał nam trochę nowych użytkowników. Szału nie ma, lecz każdy mapowicz cenny :"-) Pobiliśmy swój rekord aktywnych użytkowników w jeden dzień http://osmstats.altogetherlost.com/index.php?item=countries&country=Poland (150 osób), oraz dodatkowo jesteśmy teraz na 5. miejscu :slight_smile: Gonimy Niemców i Rosjan :slight_smile:

Wsród ludzi którzy u nas mapuja jest troche osób zza granicy a ta sasiedzka pomoc kiedys sie skonczy wiec powinnismy od wrzesnia uderzac do szkól srednich i szukac nowych uzytkowników.

Ale ja pisze o googlu myśląc o ‘normalnych’ użytkownikach, takich co chcą wytyczyć drogę czy sprawdzić odległość a nie kolorować i robić inne nie istotne dla nich rzeczy.

A to musimy to po prostu sami zrobic.
Na razie na polskiej stronie. Dlaczego nie?

Pytanko do twórców osmapa.pl :
co byloby Wam do tego potrzebne.
Pytanie do Pawla Paproty - móglbys tu wspomóc?

Nie chciałbym Ci psuć dobrego humoru, ale 29 lipca na wykresie był wyraźny spadek - liczba mapujących w okolicach 30 (słownie: trzydziestu). Później, statystyka jak to statystyka stwierdziła, że jednak to źle i teraz wartości oscylują w okolicach 100-150, przy czym wykres wcześniejszy został podciągnięty w górę - stąd teraz widać, że 29 lipca było 100 aktywnych rysujących. (tak, wiem, są również Niemcy i Rosjanie, ale u nich nie spadła liczba aktywnych)

Myślę, że wcześniej był błąd. Bo wszystko zostało jeszcze raz przeliczone.

To prawda, zmieniono zasady.
Wczesniej liczono mapowiczów z danego kraju, teraz liczy sie mapowiczów aktywnych w danym kraju. Mysle ze jest to jednak bardziej miarodajne dla oceny rozwoju mapy na danym terenie.
Tak naprawde nie liczy sie liczba aktywnych osób, tylko ilosc wprowadzanych dziennie na mape informacji. A ta powoli rosnie.

https://maps.google.pl/maps?hl=pl&ll=51.779199,19.481458&spn=0.001236,0.002411&t=h&z=19 Czyżby pierwsze skutki prac góglowskich mapowiczów? Myślałem, że mają tam moderatorów… ale o dziwo routing działa prawidłowo. (edyta: może nie prawidłowo, ale coś działa)

Routing może być aktualizowany z opóźnieniem.

Warstwa routingu w google jest inna, niż warstwa widocznych dróg. Na bodajże S8 w Warszawie zdarzyło się, że przez kilka dni prowadził routing, mimo że nie było widać samej drogi. (inna sprawa, że stało się to niemal rok po jej uruchomieniu)

Ale i tak wszyscy to przeczytali co napisałeś i nic w tym kierunki nie ruszyło :slight_smile: a według mnie powinien być człowiek co takie DOBRE jak twój pomysły czyta i robi coś, aby to weszło w życie.

Może będzie ostro, po tym co napiszę, ale wolność słowa jest :slight_smile:

To jest takie amatorskie porównanie, ukazujące dlaczego OSM jest skazany (według mnie!) na porażkę (przynajmniej w Polsce).
http://desmond.imageshack.us/Himg819/scaled.php?server=819&filename=porwnanier.jpg&res=landing

Czyli krótko mówiąc:

  1. O OSM nikt nie wie (a Google Maps są wszędzie i to nie zależy od nas, np. android, wyszukiwarka google, itd)
  2. Google Maps łatwiej się mapuje (są podkłady)
  3. W Google Maps można wyznaczyć trasę, zobaczyć czas przejazdu, alternatywne trasy, trasy przez wybrane punkty (np. miejscowości), itd.
  4. Ktoś napisał, że nie możecie się reklamować, bo wam serwery nie wytrzymają :slight_smile:

Ale tak czy siak cały czas edytuję OSM ;-), Google nigdy w życiu. Uważam tylko, że nie ma szans, żeby przekonać do nas nowych maperów, bez porządnej reklamy. A jak GM zrobią darmowe, to już w ogóle mogiła ;/

Edit:
Nie rozumiem tego, że ktoś z “zarządu fundacji OSM” np. nie może napisać do jakiegoś portalu, żeby OSM było reklamowane :slight_smile: Nawet w takim stanie jak jest teraz, byle by znaleźć maperów

Do kogo napisac? Daj przyklady. Co taki ktos bedzie miec w zamian?
tu trzeba planów strategicznych by nie zwiazac sie np wiazaca umowa z jakims partnerem który okaze sie w sensie “biznesowym” slepa uliczka…

W osm też mozna. Osm.org to są czyste dane. A to co zrobisz z danymi to Twoja sprawa.
Tu masz parę serwisów do wyznaczania tras: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Routing/online_routers ( a szczególnie http://map.project-osrm.org/ )

Dzięki otwartości danych można sobie samemu taki serwis postawić i to chyba jest właśnie dla Nas najważniejsze…

Taka informacja powinna być gdzieś na głównej stronie OSM.

Ciekawostka dla rowerzystów a propos konkurencji Google:

http://www.londoncyclist.co.uk/google-maps-vs-cyclestreets-battle-for-the-best-route-planner/

Może nie pisać w sprawie reklamy, ale można pisać do lokalnych portali (które publikują wiadomości) o mapach OSM. Wydaję mi się, że dobrze napisany list do takiej strony, spowodowałby, że napisaliby przychylny artykuł o OSM. Dlaczego do lokalnych? Sporo z nich daje link do map google o nazwie, np. zaplanuj trasę, mapa, itd. - mogliby dać linka do OSM, bo po prostu są lepsze od map google. Po drugie artykuł o tych mapach przydałby się każdemu - wszystkim kiedyś przydadzą się te mapy. Wydaję mi się, że mapy OSM umieściły by też portale rowerowe (zwłaszcza te lokalne, te ogólnopolskie (jeżeli takie są) coś by za to chciały). Mam na myśli np. taki portal (jako regionalny): http://rowerowe-leszno.pl/ Sama mapka, albo link do dobrej mapki okolicy przydałby się na takiej stronie. Sam twórca portalu wie o OSM. Tutaj zamieszczam link, spójrzcie na obrazek http://rowerowe-leszno.pl/infrastruktura/infrastruktura-artykuly/193-sciezka-rowerowa-leszno-osieczna pochodzi z OSM.

Super! Tylko ja o tym nie widziałem ;/ Powinien być do tej strony link w widocznym miejscu. Ktoś klika “wyznacz trasę” i przenosi go do tej stronki.

Wydaje mi się, że trochę jest tutaj nieporozumienia… Intencją OSM z tego co ja rozumiem, nie jest publikacja danych w jakiejś super szacie graficznej z mnóstwem narzędzi zagregowanych w jednym miejscu.
Zadaniem OSM jest stworzenie narzędzi do zbierania i przygotowywania danych.

Te natomiast mogą w późniejszym procesie być ładnie przedstawione, tak jak sobie życzycie.
Ot choćby wspomniana niedawno http://www.freemap.sk/ albo http://www.mtbmap.cz/
Ale to już nie jest zadanie OSM.

Tak jest zdaje się do tej pory.
Oczywiście to jest tylko moja opinia.

Myślę, że tu właśnie o to chodzi :slight_smile: nie ma linków do zewnętrznych stron aby unikać promowania jakiegoś konkretnego portalu.

Możliwość re-use to oczywiście podstawa sensu istnienia wszelkich projektów na wolnych licencjach, ale jednak IMHO to nie przeszkadza rozwijać funkcjonalność własnego serwisu i nie stoi to w żadnej sprzeczności ideologicznej z celami OSM. Podejrzewam, że OSM Fundation nie robi tego raczej z braku środków i mocy ludzkich oraz serwerowych niż z ideologicznych. Warto zwrócić uwagę, na fakt, że funkconalność dla edytorów strony openstreetmap.org też jest mocno ograniczona, co skutkuje tym, że zaawansowani bardziej edytorzy przerzucają się na zewnętrzne programy do edycji i wchodzą do openstreetmap.org tylko aby sprawdzić jak się renderują wprowadzone zmiany i ew. aby załadować ślady. Także ta strona dla edytorów też w sumie nie bardzo jest funkcjonalna :slight_smile:

Wikipedia od początku była tworzona z intencją, aby strona dla czytelników była tą samą co dla edytorów. Stąd dbano zarówno o wygodę jednych jak i drugich, w czym nie na żadnej sprzeczności przecież…

Z usługami google zetknął się każdy z nas, nie sposób zauważyć, że google jest wszechobecny i znany. Zapewne z ich przeglądarki korzysta większość z Was, zapewne wielu z Was używa Gmail czy telefonu z systemem android, być może przeglądarki chrome. Wszystkie ich usługi uważam za ponad przeciętne i cenię ich politykę oraz geniusz. Pamiętam początki mojej przygody z internetem a co za tym idzie z pocztą elektroniczną. Zanim nie założyłem konta Gmail nie wierzyłem, że istnieje poczta bez spamu. Pamiętam jak kiedyś w firefox (nie wiem jak jest teraz) denerwowało mnie, że pierwszą opcją menu kontekstowego było “otwróz w nowym oknie” zamiast w nowej karcie. Chrome działał (do tej pory zresztą) tak jak chciałem, pierwszą opcją było otwarcie w nowej karcie, zaskoczyło mnie “wklej i wyszukaj”. Google przyczyniło się do stworzenia kolosa jakim jest oparty (nie bez przypadku) na Linuxie Android i w ciągu kilku lat sprawiło, że jest to najbardziej popularny system w smartfonach. To z ich telefonu dodaję w terenie różne dane, zebrałem tysiące km śladów. Mapy google były dostępne w Polsce od dawien dawna jednak ich jakość była daleka od ideału. Dużo zmieniło się za sprawą Euro 2012, pojawiła się dostępna na Polskę nawigacja w oparciu o GMaps. Niedawno Google dodało własnie możliwość edycji map dla Ukrainy i Polski. Jak zapewne się domyślacie nie bez przypadku akurat padło na te dwa kraje.

Niedawno miałem okazję przetestować nawigację google na dłuższej trasie (2*480km). Pierwsze od czego zaznaczę: Play z zasięgiem trzech sieci ściemy nie wali, nawet w Bieszczadach nie było problemu. Nawigacja działała całą drogę bez zacięcia. W kilku tylko miejscach widać było niedoskonałość map. Podoba mi się interfejs, szybkie przeliczanie trasy. Za ciche są komendy głosowe lecz nie przeszkodziło to w bezbłędnym doprowadzeniu mnie do celu. Nawigacja ma w kilku aspektach ma przewagę nawet nad automapą: jest darmowa, ma wyszukiwanie głosowe, jest projektem dostępnym na cały świat za którym stoi globalny kolos, co z pewnością przyczyni się do szybkiego jej rozwoju. Mam nadzieję. A zdrowa konkurencja jeszcze nikomu nie zaszkodziła i jeśli ktoś ma mapować dla OSM to będzie bo jest najciekawszym projektem. Gdyby tylko miał dobrą nawigację…

W Bieszczadach(byłem tam służbowo) udało mi się zebrać kilkaset kilometrów śladów jednak…ciągle nie wiem czy istnieje jakaś sensowna nawigacja w oparciu o OSM na Androida najlepiej z opcją zapisywania śladu do GPX i sensownym interfejsem(a może ktoś coś takiego zna?). OsmAnd…na dłuższą trasę się nie nadaje i za długo przelicza, często się wysypuje, za to idealnie nadaje się do zapisu trasy, nim zawsze zbieram ślad. W navigatorze nie podoba mi się interfejs.

Myślę, że map maker google szybko zyska sporą społeczność. Sądzę, że rozwój każdej darmowej mapy jest fajną sprawą.

Na koniec pytanie:
Czy moglibyście polecić jakieś sensowne, sprawdzone nawigacje na androida? (oczywiście na OSM także online i płatne)