Geobaza a OSM

Czy jest możliwość by wysłać do OSM dane, które są w geobazie (format ESRI, .gdb)?

Problem jest taki, że dane są w xls (wartości), a poligony w shp i łączymy je potem w shp z referencją i danymi. Tyle tylko, że przy eksporcie tego do nowego shp traci się zapis w alfabecie innym niż łaciński, a ja mam arabski w nazwach. Zapisując wszystko w przestrzennej bazie danych, nic się nie psuje.

Tylko nigdy nie pracowałam z OSM i bazą danych. Ktoś może pomóc albo pokierować, gdzie szukać rozwiązania?

Pracuję przy projekcie: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/REACH_Camp_Mapping i stąd takie dziwne problemy.

Nie mialem nigdy do czyneinia z .gdb, ale tego co widze, sa obslugiwane przez OGR tak jak .shp. Czyli narzedzia typu ogr2osm czy QGis powinny sobie radzic z tym formatem.

Nie wiem w jakim programie eksportujesz ten .shp, ale jesli UTF-8 nie jest domyslnym kodowaniem (UTF-8 uwzglednia wszystkie alfabety) to powinno dac sie go przestawic na UTF. Jesli program bylby napisany z sensem, to wywalalby informacje o bledzie kodowania zamiast psuc zapis. W qgis o ile pamietam na Linuksie trzeba ustawic kodowanie dla shp w zmiennej przed uruchomieniem programu, co jest do kitu.

W ArcGISie - i to mnie właśnie dziwi, że jest taki problem.
Sprawdzimy w praktyce i dam znać.

czyli UTF-8 powinno poradzic sobie z arabskim?

Tak. Każdy znak z języka arabskiego jest kodowany na dwóch bajtach.

Hmm… Przerzuciłam pliki przez QGIS i mają arabskie literki. Ale gdy? wczytuję plik do JOSM to mi go wykrzacza (i shp, i mif). Czy w JOSM ustawia się gdzieś kodowanie na UTF-8?

Plugin JOSMa uzywa bibliotek gdal o ile wiem, czyli bierze kodowanie ze zmiennych srodowiskowych.

Sprobuj raczej zapisac plik .osm w QGISie i otworzy JOSMem.

No wiec sie udalo choc raczej dosc smiesznym sposobem: w ArcGIS udalo mi sie zmienic kodowanie na UTF-8 wiec shp mam z arabskimi znakami (odczytywane i przez ArcGIS i przez QGIS). JOSM czyta shp ale nie rozpoznaje arabskich liter. Ale Mercaator bez problemu otwiera shp z arabskim alfabetem - wiec wczytalam wszystkie warstwy z geobazy do Mercaatora, po czym zapisalam je w .osm. No i JOSM juz bez problemu otwiera ten plik i moge zedytowac i zaimportowac dane do OSM.

(Nie wiem czemu, ale nie poradzilam sobie z eksportem shp->osm w QGIS.)

Dzieki za konsultacje. Zaatari ma juz ponad 33 tys wezlow, wczoraj uzupelnilam je o 587 obiektow, dzis beda kolejne :slight_smile: