Drogowa Trasa Średnicowa - typ?

IMHO należy się trzymać oznaczeń dróg i konsensu na wiki, tyle w temacie. DK 86 i 79 jest to poprawki na primary.

DTŚ jako spójna droga w ramach wyjątku może być podniesiona z secondary na primary lub trunk - takich wyjątków może być kilka, o ile nie prowadza się ich bez konsultacji.

Z mojej strony EOT.

Zasady spisane na polskiej wiki zostały po to, żeby początkujący mieli się do czego odnieść. Zdarzały się przypadki, że ktoś tagował drogę gruntową jako secondary, myśląc, że chodzi o jakąś drogę “drugorzedną”.
Sieć dróg rozwija się coraz bardziej i w niektórych przypadkach nie mieści się już w prostym przełożeniu wojewódzka=secondary, krajowa=primary.

Może lepiej nie trunk.
Trunk, jak już pokazywalem w tym wątku, ma już przyjęte znaczenie (np predkość maksymalna), jako droga ekspresowa.

Done.

4/3!!

A ktoś mi powie jakiej klasy drogą jest DTS?

Wikipedia Ci to powie - link w tym temacie.

4/3!!

Mieści się. Proszę nie wymyślać prochu. Kategorie są jasne i czytelne i dzięki temu jest porządek. Gdyby tagować według kryteriów szerokości drogi i ilości pasów to najlepsze drogi to byłyby lotniska awaryjne.

Ha !
Trafił się kolejny rozsądny i jednoznaczne secondary/primary znowu rulez :wink:

Witam

Oglądając mapę w okolicach GOP zauważyłam, że droga wyświetlana jako ekspresowa ma numer 902, uznałam, że to błędne oznaczenie.
Po informację sięgnęłam telefonicznie do Śląskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich - potwierdzono, iż jest to droga wojewódzka o numerze 902, oraz (jak się okazało DTŚ, jest w zarządzie 5 miast - na prawach powiatu - przez które przebiega i każde miasto zarządza swoim odcinkiem) do urzędów w tych miastach, gdzie potwierdziłam informację uzyskaną wcześniej.
GDDKiA w Katowicach potwierdza status drogi - od Węzła Dąb w kierunku Zabrza, i dalej Gliwic, choć DTŚ od samego początku była w zarządzie wojewody śląskiego.
Uważam, że drogi w Polsce powinny być oznaczone takim statusem jaki określa ustawa o drogach publicznych oraz decyzje organów zarządzających tymi drogami.
Podobnie rzecz ma się z byłą już drogą krajową nr 3 na odcinku Szczecin - Gorzów Wielkopolski, gdzie zanim oddano nową drogę ekspresową S3, prowadzony był ruch na tej trasie, a droga, mimo, że status miała krajowej - nawierzchnię miała ekspresówki. Zgodnie z ustawą w momencie oddania drogi ekspresowej do użytkowania, droga krajowa nr 3 została pozbawiona dotychczasowej kategorii i zaliczona do kategorii drogi gminnej.
Myślę, że wyznacznikiem tagowania dróg powinno być jedyne, właściwe źródło - ustawa.

Myślę, że wyznacznikiem tagowania dróg powinno być jedyne, właściwe źródło - ustawa.

A gdzie w ustawie widzisz ‘primary’, czy ‘secondary’? Baza danych OSM i polskie prawo, to dwa zupełnie niezależne systemy. Próbowanie dopasować jedno do drugiego 1:1 się nigdy nie powiedzie, więc może lepiej sobie odpuścić i trzymać się zdrowego rozsądku?

A ja uważam, że wyznacznikiem powinny być warunki techniczne i użytkowe (klasy dróg), a nie kategorie. Nie podoba mi się kalkowanie wojewódzka->secondary itd.

Dla mnie mapa powinna być nie abstrakcyjnym bytem, ale narzędziem dla ludzi.

A jak ludzie korzystają z OSM? Oglądają ja na ekranie i czasami używają do nawigacji.

Jak dla mnie identyczne rysowanie drogi trzycyfrowej polnej (są takie w Polsce)
i bezkolizyjnej 2 x 3 pasy to jakaś aberacja.

Co z tego że ktoś ustawi 10 tagów dodatkowych o tym różnicach mówiących
jeśli szary użytkownik nigdy się o tym nie dowie?

Michał

Dokladnie. Ustawy pisza ludzie z roznymi motywacjami, i niech sobie pisza, ale nie ma powodu, zeby klasy drog w OSM oddawaly to co oni sobie zadecyduja. Zwlaszcza, ze mamy inne tagi, ktore juz to oddaja: ref, oraz zdaje sie “network” w relacjach tras.

Ja tam z dopasowaniem 1:1 drog wojewodzkich do secondary i dalej w gore nie mam najmniejszego problemu.
Problem mam za to z “zdrowym rozsadkiem”/“widzimisie” robiacym z zwyklej drogi ekspresową.

No wkońcu jakaś konstruktywna krytyka ;).
Dla mnie klasy dróg tez mogą być.
GP (droga główna ruchu przyspieszoneg) - primary
G (drogi główne) - secondary
itd …

Zauważcie, że główny problem to jest rendering, a nie samo tagowanie. Możemy tagować zgodnie z tym kto zarządza drogą, ale na przykład jak jest higway=tertiary dodatkowo lanes>1 i maxspeed>50 to renderować jak secondary itp.
To by pewnie rozwiązało takie dyskusje, ale należałoby zmienić rendering na głównej stronie osm, a na to nie ma szans jak myślę.

Nie tylko, dla mnie większym problemem jest, że tagowana ‘trunk’ jest droga, ktora ekspresowa nie jest, a to szeroko przyjęta konwencja na różnych www.
Podbijanie do primiary bym “przeżył” łatwiej, bo to prawie to samo co secondary czy tertiary.

Słusznie, tez by tak czy podobnie mogło być, byle konsekwentnie.

Albo renderować po prostu ilość pasów, to na ogół chyba jest proporcjonalne do “główności” dróg ? To by już mogło przejść.

Dla mnie jest to proste - ranga drogi czyli wojewódzka, krajowa ma przełożenie na secondary i primary i takie tam a warunki techniczne przekładają się na inne tagowania jak lanes, maxspeed, smoothnes. Nie wiem dlaczego koniecznie ktoś to chce zepsuć jakąś alogiczną klasyfikacją.

IMO podział wg klas dróg jest mniej alogiczny niż podział wg zarządcy (czyli powiatowe i wojewódzkie itd).

No nie wiem czy wiesz ale GDKiA posługuje się tą “alogiczną” klasyfikacją przy projektowaniu i budowaniu dróg.
Ta klasyfikacja przekłada się bezpośrednio na wymagania dotyczące bezkolizyjności węzłów, ilości pasów itp.

Michał