Bot do wikidata

Jak słusznie zauważył Mateusz, na bota trzeba zgody społeczności.

Czy ktoś coś ma przeciwko postawieniu:

?
Bot ma być głupawy - jeśli nie zadziała metoda “zajrzeć na wikipedię i wyciągnąć element wikidanych”, zostawi i będzie można sprawdzić ręcznie, czemu obiekt nie ma tagu wikidata.

Od strony technicznej taki bot byłby prosty do zrobienia.

Np. wyciąganie id wikidata to coś typu

url = "https://www.wikidata.org/w/api.php?action=wbgetentities&sites=" + language_code + "wiki&titles=" + urllib.parse.quote(article_link) + "&format=json"
parsed_json = json.loads(str(fetch(url).content.decode()))
wikidata_id = list(parsed_json)[0]

To ja jeszcze dodam, że ten bot załatwiłby sprawę, którą ja w tej chwili ciągnę ręcznie, tj. wyciągam overpassem do JOSM-a obiekty, którym brakuje wikidata, pluginem dociągam wikidata, zapisuję. Robię to mniej więcej co tydzień i zwykle jest tego kilkanaście-kilkadziesiąt nowych sztuk na tydzień. Na przykład tej nocy przybyły cztery takie obiekty, poprzedniej trzy.

Chciałbym osiągnąć stan, żeby to nie zależało od tego, czy ktoś będzie pamiętać o dociągnięciu wikidata i żeby było wiadomo, że kiedy się sprawdzi overpassem obiekty z brakującym wikidata, to będą to tylko obiekty, którym nie da się dodać wikidata=* z automatu, żeby człowiek nie wykonywał durnej roboty. Bo od robienia durnej roboty mamy komputery…

Skoro w użyciu jest plugin do JOSM który robi dokładnie to samo tyle że pół automatycznie gdyż należy kliknąć przy każdym kolejnym obiekcie by plugin zaczął działać to ja nie ma nic przeciwko by całkiem to zautomatyzować zwłaszcza że jest chętny, który wie jak ten kod napisać i ma ku temu chęć. Inaczej życia nam braknie by tą mapę przeklinać :stuck_out_tongue:

PS Z zasady to popieram użycie botów dodających dane. Działaniu botów dane usuwające jestem za to przeciwny.

Czy wygenerowanie tabelki z obiektami bez wikidata i proponowanymi wikidata do weryfikacji ułatwiłoby edytowanie? Można zrobić to jako pierwszy etap by przetestować czy znajdywanie wikidata poprawnie działa.

Myślę, że nie ma takiej potrzeby. Jeśli można wyciągnąć proponowane wikidata ID, to plugin JOSM-a wyciągnie sam. Nie widzę potrzeby ręcznej weryfikacji.

https://osm.wikidata.link/ - działa całkiem nieźle. Największym problemem jest dodawanie samego wikidata, bez linku wikipedia ( https://github.com/EdwardBetts/osm-wikidata/issues/116 ) ale to można potem w dość prosty sposób uzupełnić.