Automatyczne znakowanie przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych

Chciałbym zaproponować nowy automatyczny import, dotyczyłby on przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych.

Główne oznaczenie to highway=crossing oraz crossing:markings=zebra/dots. Dodatkowo odbędzie się sprawdzanie dodatkowych parametrów: refugee island, uncontrolled lub traffic signals. Jedynie parametry których pewność jest wystarczająco wysoka zostaną dodane.

Dane te będą wyciągane z ortofotmapy na obszarze całego kraju.

Po zlokalizowaniu centrum przejścia zostanie ono przyczepione do najbliższego odcinka drogi (w rozsądnej odległości). Dodatkowy processing zostanie wykonany dla przypadków gdzie przez przejście przechodzi kilka odcinków drogi.

Jeśli w bliskiej okolicy droga przecina się z footway, i na przecięciu nie ma highway crossing, lub jest on niepełny (brak crossing=*), to zostanie ono dodane na jego miejscu.

Pominięte zostanie dodawanie przejść, jeśli takie znajduje się już w okolicy na drodze o podobnym kącie nachylenia.

Nie będą dodawane również przejścia tymczasowe: namalowane żółtą farbą.

Sprawdzone zostaną również dane historyczne OSM aby uniknąć dodawania wcześniej usuniętych przejść.

Przed pełnym uruchomieniem aplikacji, przygotuję dane do ręcznego przejrzenia oraz jakieś statystyki błędu. Na podstawie tych statystyk zadecydujemy co do maksymalnego ryzyka jakie będzie mógł podejmować model.

Czy o czymś nie pomyślałem? Opinie?

Jakoś nie wierzę, że taki bot zadziała poprawnie. Świateł często nie widać na orto (jeśli to tylko światło na słupku to widać to tylko cieniu, który wygląda jak znak), a nagminne rozdzielanie dróg na wysepkach może uniemożliwić zastosowanie jednego, automatycznego schematu. Przejazdy rowerowe również w terenie mogą wyglądać różnie, np. w Krakowie przy Rondzie Grzegorzeckim przejazdy rowerowe nie są pomalowane na czerwono.
Na pewno chciałbym zobaczyć najpierw jakieś notki/punkty co taki bot chciałby wrzucić zamiast cokolwiek pojawi się na mapie.

3 Likes

Bez obaw :slight_smile:, wszystko przemyślałem i jest na tyle spora szansa, że jestem gotów to realizować.

Tak, ale często widać linię do zatrzymywania przed pasami. Jeśli bot nie będzie na prawdę pewien (uncontrolled vs. traffic signals), to oznaczy jako zwykły highway=crossing, do uzupełnienie przez np. street complete.

Planuję takie przejazdy wykrywać na podstawie wzoru dots, a nie koloru.

:+1:, no chyba że jeśli wrzucę jakieś dane testowe na OSM to zobowiązuje się je wszystkie ręcznie sprawdzić i poprawić ewentualne błędy.

Może lepiej najpierw zobaczyć jak ten import setek tysięcy (milionów?) budynków pójdzie? Jest tam sprawdzanie z dodatkowym źródłem, będzie zabawy technicznej ze względu na skale.

Widzę tu problem który ja też mam: zaczynanie za dużo projektów na raz. Może lepiej najpierw droprowadzić do końca te restauracje w Warszawie i budynki? Zwłaszcza że deklarowałeś że przeglądasz te zmiany i monitorujesz bota.

50k * 0.7 = 35 tysięcy
35 / 0.5 = 70 dni

Restauracje - tak.
Budynki - wybiórczo, posiadają one błąd na poziomie 99.7% co i tak w mojej opinii przewyższa przeciętnych mapujących, poza sporadycznym monitorowaniem, nie wymagana jest tutaj jakaś większa uwaga.

Jest co robić, a pozostałe projekty są dosyć stabilne i nie wymagają mojego ciągłego nadzoru. Zależy mi na efektywnym wykorzystaniu czasu :slight_smile:. Ten projekt zajmie około 30 godzin więc po 3 dniach znów będę w pełni dyspozycyjny.

a, to trochę mniejsza skala niż myślałem

no ale często jej nie ma lub jest bez świateł lub światła są bez niej

chciałbym zobaczyć dane przed decydowaniem się, mam spore wątpliwości ale automatyczne rozpoznawanie obrazu zasuwa do przodu

myślałeś o zaproponowaniu takiego importu budynków w innych miejscach gdzie mają dane oficjalne i sensowne zdjęcia lotnicze?

myślałem - tak.

czekam jeszcze te kilka dni aby mieć sporą pewność co do jakości importu i ewentualnych zgłoszeń.

potem napiszę może diary, ale poza tym to nie wiem za bardzo jak podejść do tematu.

dac jasno znać że jak społeczność ma podobne zasoby to mogą poprosić o edycje na ich terenie?

wysłać do OSM Weekly?

tak i tak - ale może najpierw napiszę diary? Tak abym mógł w 1 miejscu otrzymywać ewentualne komentarze. Mogę dziś to zrobić i podesłać Ci link.

Jedyne co będzie wymagane to dodać:

  • nowe orto
  • nowe pobieranie danych budynków
  • trochę nowych danych treningowych

Służę pomocą w całym zakresie, tylko muszę wiedzieć, że jakieś community chciałby coś takiego wprowadzić, no i z jakich danych najlepiej skorzystać. Jeszcze ważną kwestią jest akceptowalny poziom błędu, ale 99.7% wydaje się być dosyć uniwersalny.

1 Like

Zastanów się jeszcze nad dodawaniem znaczników dla niewidomych - na ortofotomapie będą one na żółto przy pasach. Nie są zbyt wyraźne, ale są widoczne.

Okej, zobaczę czy uda się wytrenować i uzyskać pozytywne efekty. Ale może to być dosyć trudne więc nie gwarantuje.

1 Like

Teraz możesz :wink: .

jeszcze bym dodał że ta edycja w Polsce idzie ale i gdzie indziej można to zrobić (i czy wtedy inni by mieli twój kod użyć czy byś był zainteresowany puszczeniem samej edycji i podpięciem lokalnych źródeł)

Zrobione :+1:

możesz jeszcze wersje en-pl podlinkować między sobą

wysłane do OSM Weekly (edycja 679)

1 Like

Co do przejść, dorzucę swoje uwagi. Sam mapuję głównie z nagrań kamery samochodowej i przejścia dla pieszych akurat się w to łapią.

Przy mapowaniu z powietrza całkiem spora ich liczba umknie. Chodzi mi o schowane pod drzewami, kompletnie zajeżdżone i na odcinkach, które w trakcie wykonywania zdjęcia były w remoncie. Poza tym, odnoszę wrażenie, że w niektórych rejonach zarządcy dróg za punkt honoru stawiają sobie przekładanie pasów z miejsca w miejsce przy każdym odświeżaniu infrastruktury poziomej.
Myślę, że przy okazji wykrywania przejść można by jakoś oznaczyć takie, które są w OSM, a bot ich nie zobaczył.
Swoją drogą ciekaw jestem ile w Polsce jest przejść dla pieszych i jak to się ma do reszty Europy.

2 Likes

Pierwsza wczesna iteracja modelu - byle by działało. Jedno przetworzenie zajmuje lekko ponad 30ms ale przez prosty system pobierania zrzutów ekranu, nagranie nie jest takie płynne.

2 Likes

może jeszcze podlinkujesz konto z którego edycje idą? ( Changesets by NorthCrab_upload | OpenStreetMap )

Aktualny postęp:
:white_check_mark: Przeszukiwanie zaludnionych części kraju
:white_check_mark: AI do wykrywania regionów, w których mogą być przejścia
:white_check_mark: AI do klasyfikowania rodzaju przejścia
:gear: Optymalizacja miejsca przyłączania node skrzyżowania

Jeśli jutro nic mnie nie powstrzyma to powinno być gotowe :slight_smile:.

1 Like

Nie dałem rady dokończyć całkowicie projektu ponieważ sporą część dnia zajęła mi dodatkowa optymalizacja AI z której poprzednio nie byłem do końca zadowolony. Ale na pocieszenie przesyłam zdjęcie z pierwszego, w pełni autonomicznie-wykrytego przejścia dla pieszych. Poprawnie został także oznaczony jak uncontrolled :smiley:.