Znaki vs tagi - ujednolicenie

Patrząc na wiki “Low powered motorcycle or bicycle with auxilary motor (combustion or electric)” - mofa to rower z dodatkowym silnikiem (małym) pozwalającym osiągnąć 25km/h. Czyli to co w KRD jest nazywane rowerem.

I myślę że B-5 nie zabrania wjazdu rowerów elektrycznych.

Z jednej strony faktycznie dobrze by było mieć 5t w wartości. Ale z drugiej strony kwintesencją B-5 jest hgv=no (to jest chyba główny powód istnienia klucza hgv) i B-5 z tabliczką niejako modyfikuje definicję hgv stąd pomysł aby zmodyfikować klucz na hgv:5t.

Albo może hgv:conditional=no@maxweightrating=5t ? W tych kombinacjach chodzi mi o to, aby oprzeć się na istniejącym kluczu hgv. To byłoby w miarę spójne z overtaking:hgv:conditional.

nie lepiej po prostu maxweightrating:hgv? Nie rozumiem dlaczego starasz się wejść na drzewo zamiast je obejść. Powoli powstaje routing dla ciężarówek i będzie na pewno to uwzględniał, ale nie mam nawet pojęcia jak zaimplementować tyle kombinacji kluczy typu hgv:3t hgv:5t hgv:12t hgv:3.5t :-/ prawda jest taka, że kluczy powinno być jaknajmniej, a już obecnych jest dużo np.:

maxweight
maxweight:(hgv/motor_vehicle/vehicle/goods) i pewnie kilka innych
potem do wszystkich dochodzi jeszcze :forward :backward :smiley: robi się miazga
a teraz co wszystkiego :conditional :smiley:
W sumie 26 tagów, a to tylko maxweight :slight_smile: routing będzie uwzględniał również maxweightrating, maxlength, maxwidth, maxheight, oneway (np. oneway:hgv )

Ok. Ale idąc w maxweightrating warto jeszcze rozważyć czy w przypadku B-5 z tabliczką używać maxweightrating:hgv czy maxgcwrating:hgv, bo ograniczenie wtedy dotyczny łącznej DMC zespołu.

Osobiście mnie to obojętne :slight_smile: i chyba nie znam się na przepisach dla takich samochodów na tyle, aby się wypowiedzieć. Ale jeśli coś dotyczy całego zespołu to pewnie ten gwc będzie lepszy.

Szczerze to nie mogę się doczekać momentu gdy ustalimy już te znak i wrzuci się to na wiki :slight_smile: wkońcu kolejne jeszcze czekają.

Edit:
A B-18 dotyczy zespołu?
“Onacza zakaz ruchu pojazdów, których rzeczywista masa całkowita jest większa od wartości podanej na znaku; w przypadku zespołu pojazdów zakaz dotyczy ich łącznej masy.”
Chyba tak.

Ja własnie nie mogę znaleźć sobie przykładu jednostki zespolonej, gdzie odrębny tag miałby znaczenie.
DMC to DMC, co nas interesuje dopuszczalna masa Craftera samego, gdzie mógłby przejechać, ale z przyczepą już nie?

Nie wiem czy tego szukasz, ale samochód ciężarowy o dmc 3t z przyczepą dmc 1t w B-5 wjedzie a w B-5 z tabliczką 3.5t nie wjedzie. Chyba :wink:

wg mnie powinniśmy iść od drugiej strony. Jeśli znak dotyczy pojazdu ale NIE zespołu to jakiś dodatkowy tag. Szkoda na siłę, zmieniać wszystkie ograniczenia na mostach.

Oczywiście, jednak z przyczepą zmienia się jego DMC - wartość, ale DMC jako samo w sobie ograniczenie, to wciąż DMC, zatem po co nowy tag?
Raz będzie miał DMC ten pojazd 3t, a w drugim przypadku 4t - ale wciąż to będzie DMC. Rozumiesz, nie rozumiem powodów żeby rozbijać DMC na dwa tagi (nazewnictwo).
Poza tym, jak pisałem jeśli to jest zespół pojazdów to go limitują wyłącznie podwyższone DMC (+przyczepa).

Właśnie, zgadza się. To jest to samo co napisałem powyżej :slight_smile:

Jeszcze mam pytanie. Nie mam możliwoście sprawdzenia teraz jak to wygląda w Polsce, ale jak oznaczamy maxheight na przykład?
Mamy sytuację: droga i prostopadle tory kolejowe na wiadukcie (droga pod torami). Rozumiem, że na bridge=viaduct, railway=rail dajemy jeszcze maxheight. Ale jak z routingiem? Najlepiej jeśli z obu stron wiaduktu kolejowego postawić węzły z maxheight (routing).

Ja tnę drogę pod mostem i robię odcinek z tagiem maxheight, tag samo z maxwidth i maxlength. Oczywiście jeśli są znaki z obu stron (w tym przypadku na pewno są).

@ Dotevo i mosty: W przypadku RMC racja. Nie za bardzo mogę znaleźć przypadek, żeby ograniczenie RMC dotyczyło samego pojazdu a nie zespołu. Więc wymyślić dodatkowy tag dla samego pojazdu można, ale pewnie nie będzie zbyt używany. A maxweight traktować jak RMC zespołu

@przemas75: W przepisach dla B-5 bez tabliczki jest tylko “dmc pojazdu”, a w przypadku B-5 z tabliczką jest “dmc pojazdu (zespołu pojazdów)”.
I pytanie czy zespół 3t+1t może wjechać w B-5 bez tabliczki? Jeśli nie może (“dmc pojazdu” w przypadku zespołu zawsze oznacza łączną dmc zespołu, tylko wtedy po co byłby dopisek w nawiasie w przypadku z tabliczką?) to nie ma problemu. A jeśli może to trzebaby to jakoś odróżnić.

Hm, dlaczego?
Jest B5 w par18, pkt4, ust1 (samochodów ciężarowych) - nic o zespole.
A samochód ciężarowy (ustawa o ruchy drogowym, art2, pkt42) to pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków.

Myślę, że to wziąłeś z kategorii B prawa jazdy :slight_smile: Tam jest zespół do 3,5t.

No właśnie, ja myślę, że tak nie jest

W par18, pkt4, ust1 nie ma nic o zespole. A w par18. ust 5 (tabliczka pod B-5) jest “…dotyczy pojazdu (zespołu pojazdów), którego DMC przekracza…”.
Czy dla zespołu 3t+1t jest różnica czy stoi sam B-5, czy B-5 z tabliczką 3,5t? (niby głupie oznaczenie, ale możliwe)
Wydaje mi się, że przypadku samego B-5 może wjechać, bo nie jest samochodem ciężarowym o DMC >3.5t (par18, pkt4, ust1) .
W drugim przypadku nie może bo jest zespołem którego DMC >3.5t (par18, pkt5). Mylę się?
Jeśli jest różnica, to 3.5 z czystego B-5, trzeba zakodować inaczej niż 3.5 z tabliczki.

Jeśli przykład tabliczki 3,5t Cię nie przeonuje to weź czyste B-5 oraz B-5 z tabliczką 4t i zespół 3t + 2t. Relacje między DMC pojazdu (P), DMC zespołu (Z) oraz tagu (T) są takie same P<T<Z w obu przypadkach.

A czytałeś o tym “mofa”? Co myślisz?

tak

tak

tak, nie może

Być może, ale te różne wartości (raz 3,5 a raz 4,5) to przecież wciąż DMC? Bez przyczepy pojazd ma maxweightrating=3,5 ale z przyczepą już ma maxweightrating=4,5
Nie zmienia się klucz po którym następuje restrykcja, ale wyłącznie jego wartość przecież.
Stąd rozumuję, że nie ma sensu nowego jeszcze tagu, dla zespołu pojazdów. Oczywiście można, ale to już jest nadmiarowość według mnie.

Czytałem, wydawało mi się, że odpowiadałem nawet? Myślę, że masz rację w tym przypadku, nawet z szablonu wywaliłem to już (widzę, że w pierwszym poście dalej to jest).

Chyba naprawdę się pogubiłem. Jeśli zarówno B-5 jak i B-5 z tabliczką 3,5t oznaczymy takim samym tagiem maxweightrating:hgv=3.5 to routing dla zespołu 3t+1t nie ma szans rozróżnić tych dwóch sytuacji. A przecież pierwszą z tych dróg powinien uwzględniać, a drugą odrzucać.

Nie, dlaczego tak?
Dla B-5 będzie to maxweightrating:hgv=3.5
Dla B-5 z tabliczką 4t, będzie to maxweightrating:hgv=4
Zmieniasz wyłącznie wartość, nie klucz.

A w proposalu jest tak:
Dla B-5 byłoby maxweightrating:hgv=3.5
Dla B-5 z tabliczką maxgwrating:hgv=4

Nie prościej to pierwsze?

edit:
btw, maxaxleload=11.5 dla DK w Polsce wprowadzone, zostają 10t i reeeeszta :slight_smile:

Ok. I teraz samochód cieżarowy DMC 3t z przyczepą DMC 2t. W B-5 może wjechać, a w B-5+4t nie może. A routing na podstawie tych tagów nie jest w stanie tego poprawnie określić.

A rozumiem Twoje stanowisko teraz. Zakładasz na przykład, że w nawigacji wpisujesz tylko DMC pojazdu lub zespołu pojazdów.
Bez określenia czy jedziesz samochodem z przyczepką lub bez.
W takim wypadku, faktycznie się przyda nowy tag.
Ale! Zwróć uwagę, że nie ma to znaczenia, bo również będziesz mógł wjechać (za pomocą nawi) w ulicę na której stoi znak B-7.

Niestety, jeśli to ma być nawigacja z parametrami dla autobusów, ciężarówek, należy podać trochę więcej parametrów jej.
Bo również kierując autobusem, wpisując tylko DMC, również nie przejedziesz przez B5 (z tablicą i bez). A autobusu nie dotyczą te znaki.

O tym chyba już mówiliśmy jako maxweightrating:hgv

Jeśli tak jest faktycznie to masz rację warto to oznaczać. Brakowało mi tej informacji.

Jak już to robimy to warto zrobić to na prawdę dobrze.

Ja jednak zamiast gcw proponuję skrót, który oznaczałby pojedyńczy pojazd ponieważ tak maxweightrating to u nas nowość, a maxweight już nie. Warto trzymać jakiś standard pomiędzy tymi tagami, a więc może być dodatkowy tag maxweight:gcw=yes maxweightrating:gcw=yes albo coś w stylu maxgvw i maxgvwrating
http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_vehicle_weight_rating

Problemy:
-maxweightrating:gcw=yes co jeśli będą 2 znaki i jeden dotyczy gcw, a drugi gvw?

Nie nie. Zakładam, że mogę wpisać w nawigacji DMC pojazdu oraz czy mam przyczepę i jakie jest jej DMC. Chciałbym, żeby taka nawigacja na podstawie tagowania wpuszczała mnie tam gdzie faktycznie mogę wjechać i nie wpuszczała gdzie nie mogę.
No bo jaki miałby być algorytm. Mam w navi wpisane dwa prametry DMC samochodu S, DMC przyczepy P. Z tego mogę wyliczyć DMC zespołu Z=S+P.
Mam w tagu max… wartość T.
Mam wtedy 3 możliwości sprawdzenia warunku czy zakaz mnie dotyczy

  1. S>T
  2. Z>T
  3. P>T
  4. jest oczywiście w przypadku B-5 bez sensu.
    Jeśli będzie 1. To przy S=3,P=2,Z=5 poprawnie puści mnie przez T=3.5 wynikające z czystego B-5, ale błędnie wpuści mnie przez T=4 wynikające z B-5+4t
    Jeśli będzie 2. To przy S=3,P=2,Z=5 co prawda poprawnie zablokuje mnie przy T=4 wynikające z B-5+4, ale błędnie zablokuje przy T=3.5 z czystego B-5.
    Czyli używanie jednego tego samego klucza przy B-5 i B-5+X uniemożliwia stworzenie poprawnej nawigacji.
    Tzn. jest jedno wyjście - specjalnie traktowanie T=3.5 ale po pierwsze algorytmy oparte o magicnumbers nie są dobre a po drugie może się zdarzyć znak B-5+3.5t.

Moim zdaniem najprościej byłoby w ogóle nie robić tagu na DMC.
B-5 tagować jako hgv=no,
B-5+X (X>3.5) jako hgv:conditional=no@(“dmc zespołu”>X).
B-5+X (X<3.5) jako hgv=no goods:conditional=no@(“dmc zespołu”>X).

Dla routingu proste, z tym, że gorzej dla jakiegoś przeglądowego renderera.