Znaki vs tagi - ujednolicenie

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Maxspeed maxspeed:forward maxspeed:backward więc musisz zwrócić uwagę jak jest odwrócona droga

Ach faktycznie. Zasugerowałem się tym, że nie ma o tym przypadku ani słowa w opracowaniu Marimila http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Marimil/maxspeed, a nie sprawdziłem w najbardziej oczywistym miejscu… Shame on me. :frowning:

Ok kolejne moje przemyślenia.
maxweight jest stosowane na mostach i nawet walidatory to sprawdzają więc proponuję, aby reprezentował znak B-18 ponieważ przedstawia realną maksymalną wagę.

Jeśli chodzi o znak B-5 to wg mnie jest to bardziej ograniczenie gabarytów pojazdów niż wagi, ponieważ niezaładowany TIR o DMC 12 ton waży tylko ułamek tej wagi, a jednak wjechać nie będzie mógł. I tu w grę wchodzi maxweightrating. Jedyny problem jaki znalazłem to to, że u nas oba znaki obejmują cały zespół pojazdów, a tamte definicje w proposalu dodają do zaspołu skrót gcw.
Wg mnie powinno być tak, że GCW jest domyślnie.

Również jeśli chodzi o tagi na węzły vs drogi to ja osobiście będę tagował te dane na węzłach ponieważ po tym co widziałem na StreetView uważam, że tagowanie odcinkami jest niezgodne z prawdą.

Moja propozycja na B-5 to w przypadku way:


maxweightrating=3.5
maxweightrating:condtitional=none@marked
agricultural=no
agricultural:condtitional=yes@marked
source:maxweightrating=PL:sign_B-5

w przypadku node:


maxweightrating:forward=3.5
maxweightrating:forward:condtitional=none@marked
agricultural:forward=no
agricultural:forward:condtitional=yes@marked
source:maxweightrating:forward=PL:sign_B-5

lub backward.

Przemas jeśli chodzi o samo hgv=no i bus=yes to uważam, że to jest za proste ponieważ wg mnie nawigacja nie musi wiedzieć co oznacza hgv w danym kraju. A tagi source zapewnią nam możliwość szybkiej edycji gdyby nastąpiła jakaś zmiana przepisów.

Masakra… Ale wygląda najrozsądniej :).

Dla czystości rasowej opisałbyś jeszcze B-18. A Jendruska publicznie poproszę, by rozważyli w firmie kolejną “warstwę” w Strażaku do zbierania znaków zakazu i ograniczeń.

Pozdrawiam,
Grzesiek

Ja kompletnie na razie nie rozumiem, dlaczego chcesz robić wartości forward/backward opierając się jedynie na drodze jaką znalazłeś. To może być normalny babol zarządu dróg. Mało takich w naszym kraju? Są przecież jeszcze gorsze.
Najpierw, zanim ustalimy tagi, może ustalić teorię; na przykład czy jest możliwe dla jednej drogi mieć z jednej strony 12t a z drugiej 10t… Jeśli można, to faktycznie będzie od groma tagów, no ale nic to :wink:

hgv=no/yes nie jest proste, bo oznacza, że poruszasz się konkretnym typem pojazdu opisanym w prd. Tak, nawi nie musi o tym wiedzieć, tak samo o tym jaka jest prędkość maksymalna na autostradzie w Polsce czy Niemczech. Nie oznacza to, że za rok nie będzie podstawowych danych z których na przykład osmand będzie mógł skorzystać, sądzę że nie jest to trudne do zrealizowania (odpowiedni xml, mógłby być dostarczany przez społeczność).

hgv=no, według mnie oznacza, że nie możesz wjechać, jeśli jedziesz “tirem” (z naczepą lub bez), lub gdy dmc twojego samochodu ciężarowego to więcej niż 3,5t. Tutaj uwaga, to “samochód ciężarowy”, a to oznacza pojazd przystosowany do przewozów towarów. Od powiedzmy cytryny berlingo (dmc poniżej 2t) wzwyż. Oczywiście owy citroen będzie mógł wjechać na taką drogę. Taki transit również wjedzie jak to ustaliliśmy.
A więc chodzi z tym znakiem o całkiem spore pojazdy ciężarowe.
Do tego można wjechać autobusem (bus=yes), ale traktorem już nie (agricultural=no).
Jedyne co przemawia za tym nowym tagiem, to znak B5 z tabliczką o masie innej niż 3,5t.
Załóżmy, że:

  • poruszamy się berlingo, to wjedziemy w drogę z B5+4t lub B5+7t
  • poruszamy się transitem, to wjedziemy również w powyższe
  • poruszamy się przedłużonym Crafterem (DMC 5t,około 2,4t masy własnej), nie wjedziemy w drogę z B5, nie wiedziemy w drogę z B5+4t
    Teraz dając drodze maxweight=4t/7t spełnimy powyższe oprócz crafter’a. Tutaj by się przydał ten nowy tag.
    Nie bardzo jednak rozumiem, dlaczego autor zamierza pozbyć się maxweight i zastąpić go maxactualweight? Nie lepiej zostawić ten maxweight?
    Zwróć uwagę też, co pisze o hgv=no, w Polsce jest identycznie.

Ja też uważam, że maxweight warto zostawić to fajny tag i wg mnie oznacza RMC do DMC proponuję maxweightrating.

No i jest jeszcze ten punkt (3), który mówi o tym, że można wjechać, ale trzeba wtedy oznaczyć w specjalny sposób pojazd żółtym światłem. Myślę, że to cenna informacja.

W rozważasz małe wagi, ale jeśli dojdziemy do tego, że pusty TIR waży np. 13 ton, a pełny 20 ton to już różnica będzie spora.

Poszukam takiego przykładu, ale jesli udało mi się dostać do centrum bez łamania przepisów to myślę, że to nie problem. Jeśli jakaś strefa jest wyraźnie otoczona z wszystkich stron znakami i to najlepiej takimi samymi (np. takie same wyjątki) to wg mnie spokojnie można oznaczyć te drogi bez forward/backward. Kilka takich stref we Wrocławiu widziałem i myślę, że jest ich dużo. Ale jeśli na SV udaje mi się dojechać w dane miejsce bez łamania przepisów to wolę założyć, że znak działa tylko w jedną stronę, bo tak bardziej pasuje mi do rzeczywistości.

Wiem, że przykład średni bo różnica jest niewielka ale:
Jedna strona drogi
https://maps.google.pl/?ll=49.882413,19.204488&spn=0.016205,0.039482&t=m&z=15&layer=c&cbll=49.882405,19.20467&panoid=XZqh_rQfDiQN9nDIFAL4uw&cbp=12,294.72,1,2.09
Druga
https://maps.google.pl/?ll=49.88036,19.20305&spn=0.004051,0.009871&t=m&z=17&layer=c&cbll=49.880355,19.202816&panoid=vISLl12P5zdYGRk9dFd96A&cbp=12,15.44,3,-0.11

Rozumiem to tak, że od jednej można wjeżdżać na targowisko, a od drugiej nie. Czyli jeśli byłby na to conditional to można by dodać maxweightrating:forward:conditional=none@destinantion

Wiem, że ten przykład jest słaby, ale myślę, że trafię na lepsze.

Na razie zostawię backward/forward, wciąż uważam, że to co znajdujesz to błędy zarządców dróg, a nie stan rzeczywisty dla drogi (myślę, że łatwo znaleźć też most, który ma z jednej strony znak B18 :laughing: ).

Zacząłem przygotowywać szablon dla josm’a (póki co, znaki B5 i B18), opiera się na takich założeniach:

  • B18 wykorzystuje maxweight, nie wprowadzamy nowego tagu
  • B5 z tabliczką lub bez, wykorzystuje jeden wspólny nowy tag: maxweightrating
  • do B5 dodałem mofa=no, czyli pojazdy wolnobieżne (do 25km/h)
  • w B5 z tabliczką, lekko zmodyfikowałem source, żeby pokazać iż to jednak trochę inny znak
<group name="Ograniczenia wjazdu pojazdów" icon="presets/restrictions.png">
		<item name="Znak B-18" type="way,node,closedway">
			<text key="maxweight" text="Zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad ...t" />
<!-- -->
			<key key="source:maxweight" value="PL:sign_B-18" />
		</item>
<group name="Znak B-5">
		<item name="Znak B-5 bez tabliczki tonażowej" type="way,node,closedway">
			<key key="maxweightrating" value="3.5" />
			<key key="maxweightrating:condtitional" value="none@marked" />
			<key key="agricultural" value="no" />
			<key key="agricultural:condtitional" value="yes@marked" />
			<key key="hgv" value="no" />
			<key key="mofa" value="no" />
<!-- -->
			<key key="source:maxweightrating" value="PL:sign_B-5" />
		</item>
		<item name="Znak B-5 z tabliczką tonażową - pod znakiem lub na znaku" type="way,node,closedway">
			<text key="maxweightrating" text="Zakaz wjazdu samochodów ciężarowych z DMC większym niż  ...t" />
			<key key="maxweightrating:condtitional" value="none@marked" />
			<key key="agricultural" value="no" />
			<key key="agricultural:condtitional" value="yes@marked" />
			<key key="hgv" value="no" />
			<key key="mofa" value="no" />
<!-- -->
			<key key="source:maxweightrating" value="PL:sign_B-5-note" />
		</item>
</group>

Nawiązując do tej propozycji: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/gross_weight, wykorzystujemy tylko jeden nowy tag.

No tak ale u nas chyba nie ma znaku, który mówiłby, że waga dotyczy pojedyńczego pojazdu, a nie zespołu.

Jeśli już taki fajny szablon robisz to można conditionale dorzucić, które często występują. Np. nie dotyczy komunikacji miejskiej, w godzinach X, nie dotyczy z zezwoleniem, nie dotyczy stałych mieszkańców, nie dotyczy dojazdu do posesji/sklepu.

Czy jeśli jest DMC 5t to tag hgv=no nie ograniczy ruchu wszystkich powyżej 3.5?

Racja, tam tego nie powinno być.

Nie, no znak B5 mówi o tym, dopiero znak B5 z tabliczką mówi o zespole już. Par 18, pkt4, ust1 to na przykład nasz Crafter.
On się nie załapie na B5, ale jeśli już będzie B5 i tabliczka 6t, to Crafter z przyczepką już się może nie załapać (chyba ma powyżej 6t ten zespół), ale bez przyczepki już wjedzie. Nie pamiętam dokładnie wartości, ale chodzi o zobrazowanie.
Według mnie, nie ma znaczenia. Możemy wciąż używać tego tagu jednego. Przecież wciąż chodzi o jedno DMC (czy to pojazdu, czy to zespołu pojazdów). Nie bardzo rozumiem, dlaczego gościu w proposalu to rozróżnia… :expressionless:

To dopiero zaczątek szablonu, chciałem zacząć od tych dwóch znaków, koncepcja jest żeby właśnie całą resztę również umieścić.
Aha, jeszcze miałem Ciebie zapytać, dlaczego dajesz:

agricultural:condtitional=yes@marked

Wydaje mi się, że nie jest to potrzebne, agricultural=no załatwia to?

Dałem to tylko dla tego, że pod tym (3) jest informacja, że oznaczony żółtym światłem może wjechać. Później mi się przypomniało, że faktycznie wszystkie służby komunalne takich używają, a więc informacja może się kiedyś przydać.

Nawigacja conditionale powinna sprawdzać tak:
1)zobacz czy tag, który Cię interesuje ma wersję z :conditional
2)Jeśli ma to sprawdź czy jakas reguła pasuje
-Jeśli pasuje to użyj wartości przed regułą
-Jeśli nie pasuje to sprawdz tag bez conditional

Aha, czyli pod komunalny podłączyłeś sprzęt rolniczy. :smiley: Traktor to traktor, i wolnobieżny, i służby komunalne, i rolniczy. :smiley: Bo można też tak dać:
moped:conditional=none@marked
:laughing:

Pług to przecież często nadal traktor. Skoro piszą, że może wjechać to dodałem conditional. Pewnie lepiej byłoby aby był jeden główny conditional, który znosi cały znak czyli kilka tagów niż do każdego jeden. Masz lepszy pomysł?

Czekaj, o jakim pługu piszesz?
‘agricultural’ rozumiem wyłączonie taki, który służy do prac na polu, a nie traktor wykorzystywany jako pojazd komunalny czy pomoc przy pracach drogowych (te dwa środki już mają dostęp poprzez maxweightrating:condtitional" value="none@marked) . Czyli nie mam na mysli, że traktor to sprzęt rolniczy wyłącznie.
Inaczej, na drogę z B5 może wjechać kombajn, który chyba zawsze ma ‘koguta’, a nie sądzę że miał prawo tam wjechać?

Oprócz tego, że nie powinno być tagu hgv=no dla B5 z tabliczką, to równiez zapis z maxweightrating=x powinien wyglądać maxweightrating:hgv=x
Samo maxweightrating ograniczy nam wjazd autobusów, a one moga wjechać “w taki znak”.

goods < 3,5t (klasa pojazdów N1)
hgv > 3,5t (klasa pojazdów N2 i N3)
Czyli w B5 bez tabliczki i z tabliczką mogą wjechać goods (taki berlingo)

Może masz rację. Zreszta jeśli będzie odpowiedni tag source:maxweightrating i source:maxweight to jesteśmy wstanie to zmienić gdy będzie potrzeba. Więc warto teraz to wywalić.

Pytanie. Czy jeśli jest znak B-5 2tony to czy może tam wjechać samochód osobowy z przyczepą? Jeśli nie to chyba tag obejmuje wszystkich a nie tylko hgv.

Proponuję jeszcze tag note:maxweight i note:maxweightrating do wpisywania treści tabliczki pod znakiem. Może się przydać w przyszłości.

tak, zakaz dotyczy samochodów ciężarowych.

To się tyczy pojazdów z punktu powyżej, bo taka jest koncepcja tego znaku zakazu - opiera się to na tej konwencji wiedeńskiej o znakach (punkt C II, 3e) “No entry for goods vehicles… The inscription of a tonnage figure shall mean that the prohibition applies only if the permissible maximum mass of the vehicle or combination of vehicles exceeds that figure”.
(uwaga, to goods w konwencji nie ma automatycznego przełożenia na osm goods, chodzi tylko o pojazdy ciężarowe, czyli przystosowane do przewozu towarów).

W takim razie masz rację. Powinno być maxweightrating:hgv, a w przypadku gdy jest znak B-5 2tony? to:
maxweightrating:hgv
maxweightrating:goods
??

Edit: Zaktualizowałem trochę pierwszy post

mofa to chyba rodzaj motoroweru i raczej nie obejmuje większości pojazdów wolnobieżnych.

A co do B-5 z tabliczką to może zamiast maxweightrating raczej coś takiego:
hgv=no goods:2t=no

hgv:5t=no

@Dotevo, no racja. Może być jeszcze 2 tony… Jakoś chyba nigdy nie widziałem, ale kto wie.

@royas, zgodnie z wiki, są mofa i moped. To pierwsze to pojazd silnikowy z maxspeed 25km/h - idealnie do naszych wolnobieżnych (nie wiem tylko jak z wielośladowością). Natomiast moped do 45km/h. Problem w tym, że ja raczej “wolnobieżne” traktuję na przykład maszyny budowlane, a nie jakiś “komarek” :smiley: Wciąż się waham co do tego mofa… Ale jak oznaczyć inaczej wolnobieżne? Może dać spokój z tym…

uuu, chyba nie raczej. Bo 5t to ma byc wartość, a nie wpisywać ją w klucz/

Ja widziałem już w kilku miejscach więc dlatego pytam. Gdy trafię ponownie to podeślę linka jako dowód :slight_smile:

Myślę, że agricultural może załatwić wolnobieżne.