Znajdowanie tras wycieczek

Jest sporo lepszych czy gorszych narzędzi do znajdowania tras z punktu A do punktu B. Ale czy istnieją jakieś narzędzia do znajdowania tras wycieczek? Czyli tras o ustalonej długości które kończą się tam gdzie się zaczęły i prowadzą koło/do jakichś ciekawych miejsc.

Coś typu “znajdź 50-70km trasę wycieczki rowerowej z X” - spodziewałbym się trasy prowadzącej niemal w całości po dobrej nawierzchni, ale raczej mniejszymi drogami i mijającej ciekawe obiekty (np. tourism=attraction, historic=castle, natural=cave_entrance itp itd).

Chyba nic tak bardzo zautomatyzowanego nie ma. Kiedyś zacząłem pisać coś podobnego, ale nigdy nie skończyłem, chyba już nawet nie mam tego na dysku.

Ja też nie widziałem programu/portalu, który by to potrafił z automatu. Póki co, najlepsze rozwiązanie to dobra mapa turystyczna i samodzielny wybór trasy. Compass będzie miał wszystkie ciekawe obiekty naniesione, nie przesadzam. Szlaki rowerowe biegną tam, gdzie ruch jest niewielki, choć stan nawierzchni waha się w bardzo szerokim zakresie. Ja mam mapy w wersji elektronicznej podpięte do BaseCampa więc klikam sobie wybrany ślad i wrzucam do garmina. Staram się wybrać trasę o kształcie zbliżonym do ósemki aby łatwo ją było skrócić w razie problemów.

Warto też rzucić okiem na opencaching.pl, można tam znaleźć wiele ciekawostek o jakich tradycyjne mapy, przewodniki i podobne nawet nie słyszały. No i jak ktoś się bawi w geocaching to może zaliczyć kilka nowych skrytek.

(Swoją drogą współpraca między OSM a OC powinna być dużo większa, oba projekty mają wiele ze sobą wspólnego i zahaczające o siebie cele).

Kilka razy próbowałem nawiązać współpracę - zarówno jeśli chodzi o OSM jak i Wiki Lubi Zabytki, zwłaszcza, że sam się w to bawiłem (odnalezionych ponad 200 skrzynek i kilkanaście założonych) - ale problem jest w tym, że to jest struktura zupełnie nieformalna. Sama strona jest czysto prywatna a jedyną strukturą zarządzającą jest “Rada Rejsu”, która bardzo długo podejmuje decyzje :slight_smile: To co mi się udało wskórać to tylko przekonanie Rady żeby zmieniła licencję z CC-BY-NC na CC-BY-SA - zwłaszcza, że dużo opisów skrzynek bazuje na artykułach w Wikipedii.

W Łodzi, kilka lat temu z Jackiem zorganizowaliśmy taką OSM/Wikipedia/openchaching - wycieczkę rowerową, która nawet fajnie wyszła. Namawialiśmy wtedy cacherów na rysowanie w OSM, geotagowanie zabytków i innych encykopedycznych obiektów w Wikipedii, czy ładowanie ich zdjęć do Commons - ale geokeszerzy jednak głównie lubią polować na skrzynki - inne rzeczy mniej ich kręcą…

Najcenniejszą częścią strony są z pewnością koordynaty skrzynek - większość z nich “siedzi” na obiektach, które łatwo by można przetransformować w POI - nie ma jednak możliwości pobrania ze strony całej bazy skrzynek i nie było chętnego, który by napisał skrypt do przekształcenia bazy skrzynek w POI…

Po wytyczeniu szlaku rowerowego, sprawdzałem jak to wygląda na stronie
http://cycling.waymarkedtrails.org/pl/

To raczej by była baza zawsze lokalna i też wątpię aby ktoś coś takiego stworzył. Samemu trzeba planować lub jechać z przewodnikami książkowymi po wyznaczonych trasach.