Zmiany w JOSM (changelog)

Większość z nas, używa JOSM do edycji. Pomyślałem, że warto otworzyć wątek, gdzie będzie można wpisać ostatnie zmiany w programie (dzisiaj mi się pokazał update).

Ostatnie zmiany (dwie poprzednie wersje: 5576 oraz wczorajsza 5608):

give_way doszło jeszcze we wcześniejszej wersji, gwoli ścisłości :slight_smile:

wersja 5697

  • poprawki w walidatorze relacji associatedStreet
  • trochę poprawek w ‘zdalnej kontroli’
  • dodatkowe podpowiedzi ról w edytorze relacji
  • filtr relacji w ich oknie (to dodatkowe pole do wpisania tekstu, zaraz powyżej listy wszystkich relacji)
  • inkrementacja numerów (na przykład w adresacji)
  • okno kluczy i wartości obiektu: Shift+klik dodaje parę i zostajemy wciąż w oknie mogąc wybrać kolejną parę (skrót klawiszowy do okna alt+a)
  • nowe klucze w wewnetrznym presecie:
    tunnel=passage_building, covered=arcade, covered=colonnade, tunnel=avalanche_protector, tunnel=culvert
    amenity=social_facility,social_facility=group_home,social_facility:for=senior
    area dla klucza highway=pedestrian
  • ikony dla public_transport=stop_position and public_transport=platform

wersja 5932

  • plugin ‘restart’ zawarty w programie
  • w panelu właściwości na tekstowe elementy (klucz=wartość), klikając prawym przyciskiem myszki, mamy do dyspozycji kilka ciekawych funkcji (copy, undo etc…)
  • dodany shop=newsagent do presetu
  • wyszukiwanie numerycznych id:, changeset:, version:

wcześniej też dodany man_made=watermill, traffic_calming można na drogi nakładać (osm-ways, a nie węzły) oraz mozliwość adresowania nie tylko budynków

Sorki, że podpinam się pod ten temat, ale tak chyba będzie najlepiej.

Pojawił się ciekawy plugin umożliwiający czatowanie osób mapujących niedaleko siebie. http://wiki.openstreetmap.org/wiki/JOSM/Plugins/GeoChat
Szkoda, że nie można samemu ustawić zasięgu (obecnie jest 20km) bo w Polsce jest znacznie mniej mapowiczów niż w Niemczech.

dzisiaj do wersji DEV dodana została chyba najbardziej oczekiwana przeze mnie funkcja… ; )

automatically zoom WMS sources (fixes #7563)

koniec z ręcznym zmienianiem rozdzielczości WMSa, JOSM zrobi to za ciebie!

wersja 5990

  • to co napisał IreuN już powinno działać w tej wersji

  • chowanie panelu po prawej stronie (info: http://josm.openstreetmap.de/ticket/8652, skrót klawiszowy: Tab)

  • edycja skrótów klawiszowych dla ‘presetów’

  • trochę przemodelowane “pokaż problem” (kontekstowe menu pod prawym przyciskiem myszki)

  • do presetów dodane: amenity=clinic, kolejne bariery, tagi powiązane ze sportem konnym (https://josm.openstreetmap.de/changeset/5942/josm)

  • josm nie załącza informacji o OS używanym

  • poprawki w pluginie measurement

Tylko szkoda, że w ustawieniach JOSMa nie ma możliwości wyłączenia tego. Klikanie za każdym razem na warstwę i wyłączanie tego już mnie irytuje.

PO załadowaniu JOSM mam w logu następujące informacje dotyczące błędów:
C:\Users\Admin>“C:\Program Files\Java\jre8\bin\java.exe” -Xms1024M -Xmx2024M -d64 -jar “c:\Program Files (x86)\JOSM\josm-tested.jar”
ładowanie wtyczki “log4j” (wersja 29853)
Failed to locate image ‘’
Could not get presets icon
ładowanie wtyczki “reverter” (wersja 29771)
RemoteControl: adding command “revert_changeset” (handled by RevertChangesetHandler)

ładowanie wtyczki “geotools” (wersja 29767)
wrz 07, 2013 12:42:48 PM org.geotools.referencing.factory.PropertyAuthorityFactory
WARNING: Axis elements found in a wkt definition, the force longitude first axis order hint might not be respected:
PROJCS[“Google Projection”,GEOGCS[“WGS 84”,DATUM[“World Geodetic System 1984”,SPHEROID[“WGS 84”, 6378137.0, 298.257223563, AUTHORITY[“EPSG”,“7030”]],AUTHORITY[“EPSG”,“6326”]],PRIMEM[“Greenwich”, 0.0, AUTHORITY["EPSG
",“8901”]],UNIT[“degree”, 0.017453292519943295],AXIS[“Geodetic longitude”, EAST],AXIS[“Geodetic latitude”, NORTH],AUTHORITY[“EPSG”,“4326”]],PROJECTION[“Popular Visualisation Pseudo Mercator”, AUTHORITY[“EPSG”,“1024”
]],PARAMETER[“semi_minor”, 6378137.0],PARAMETER[“latitude_of_origin”, 0.0],PARAMETER[“central_meridian”, 0.0],PARAMETER[“scale_factor”, 1.0],PARAMETER[“false_easting”, 0.0],PARAMETER[“false_northing”, 0.0],UNIT[“m”,
1.0]]

ładowanie wtyczki “TombPlugin” (wersja 44)
Silent shortcut conflict: ‘tools:Tomb plugin’ moved by ‘tools:createcurve’ to ‘Ctrl+Alt+F1’.

ładowanie wtyczki “routing” (wersja 29784)
Routing plugin warning: log4j configuration not found
2013-09-07 12:42:48 [com.innovant.josm.plugin.routing.RoutingPlugin] DEBUG - Loading routing plugin…
2013-09-07 12:42:48 [com.innovant.josm.plugin.routing.gui.RoutingPreferenceDialog] DEBUG - Default preferences already exist.
2013-09-07 12:42:48 [com.innovant.josm.plugin.routing.RoutingPlugin] DEBUG - Finished loading plugin

Czy mógłby mi ktoś napisać “wtyczkę” do JOSM - Adres_bez_ulicy.
Tak, aby po wpisaniu w tag “addr:city” nazwy wsi, automatycznie tworzyło “addr:place” z skopiowało tą nazwę do tego tagu.
Bardzo by to ułatwiło adresowanie obiektów na wsiach.

mozna to robic prościej. Zaznacz wszystkie obiekty o addr:city=nazwa wioski nastepnie w zaznaczeniu znajdz podgrupe takich co nie maja tagu addr:street. do zaznaczonych dodaj tag addr:place

Narazie nie wciągałem się w pisanie skryptu pod Overpass API, może kiedyś.
Wolę gotowce a czas staram się zużyć na dodawanie danych do OSM :slight_smile:

Twoja uwaga jest dobra dla już wpisanych danych. Ja potrzebuję coś co mi to zrobi szybko w trakcie pisania.

ja nie mówie o overpass tylko o josm

Wersja 6238

Chciałbym zwrócić uwagę na klucze emergency=phone/aed, w Polsce mamy ich kilka zaledwie, a trochę tych autostrad mamy już, a i urzędy, lotniska itd posiadają te urządzenia już.

Jeśli to kogoś interesuje, w josm-latest jest już możliwość wyłączenia na stałe automatycznej zmiany rozdzielczości w odniesieniu do WMS.

Wersja 6764:

  • walidator wykorzystujący MapCSS
  • spore zmiany w samym MapCSS
  • udoskonalone pokazywanie (na przykład zoom) błędów przy walidacji
  • wtyczka wayselector została zintegrowana do głównego programu
  • zmiany w presetach:
    *tourism=artwork ma dodane wartości artwork_type=mural/sculpture/statue
    *emergency=aed został zamieniony przez emergency=defibrillator
    *pojawia się power=substation (kiedyś było sub_station)
    *boundary=political rozszerzone o: political_division=canton/linguistic_community/ward
    *pojawia się: boundary=postal_code, postal_code=“text”
    *tag surface uzupełniony o ‘sett’
    amenity=parking został trochę pozmieniany
    *dodany building=construction,railway=switch
  • highway=road (droga nieokreślonego typu), pokazywana jako gruba czerwona krecha
  • Ctrl-B na Ctrl-Shift-B (multipolygony)
  • pojawiła się walidacja :lanes i :conditional tags (bardzo ciekawe! w wersji unstable to trochę testowałem i ładnie działało)
  • walidacja połączeń highway=*_link (jeśli link do innej kategorii drogi podłączony)
  • josm będzie teraz wypluwał błędy, jeśli landuse/natural i inne przecinają się

Fantastycznie, teraz jest nie do odróżnienia od zaznaczonej linii (ten sam kolor i styl) :confused:

https://josm.openstreetmap.de/newticket ?

Myślisz, że nigdy nie zgłosiłem żadnego błędu do JOSMa, że mi tak co chwilę podtykasz newticket? Dzięki, ale wiem gdzie się zgłasza błędy/uwagi.

Nowy stabilny JOSM (6891)
Zmiany: http://www.openstreetmap.org/user/don-vip/diary/21100