Zmiany polskiej ortografii od 1 stycznia 2026

Ja jestem za tym żeby zacząć stosować zasady ortografii i ujednolicić do nich pisownię w OSM. Akurat pojawiły się jasno spisane reguły, podane przykłady - jest się na co powołać.
Minus taki, że będzie niezgodnie z zapisem na tabliczkach, ale tu też jak komuś zależy to może (chyba) stosować name:signed=*, spodziewam się też że nowe tabliczki gminy będą zamawiały już zgodne z zasadami ortografii (np. w Lublinie już ktoś zwracał na to uwagę).

Nie wiem też czy musimy czekać ze zmianami dokładnie do 1.01 - spodziewam się, że dopuszczalne w okresie przejściowym będą obie pisownie, po za tym czas na zsynchronizowanie danych przez aplikacje to też kilka tygodni - ale to i tak chodzi mi o jesień 2025 jako termin przeprowadzenia zmian.

5 Likes

Widzę że ogólnie jest zgoda, że pisać w zgodzie zgodnie z ortografią (widać po łapkach w górze). Wiem, że jeszcze jedt czas, wiele osób się jeszcze nie wypowiedziało, ale nie wiem czy nie warto by zrobić ankiety? Co myślicie? Czy po prostu uznać że jak nie będzie sprzeciwu przez jakiś czas to tak robimy i tyle?
Wiki trzeba będzie wyedytować i tak. Ta część o pisowni nazw rodzajowych zawsze małą literą to bzdura. Nigdy tak nie robiliśmy i nie wiem skąd ta zmiana w ogóle się tam wzięła.

3 Likes

Społeczność przyjęła zasadę pisania poprawną polszczyzną, więc pisownia małą literą będzie teraz niepoprawna. Podobnie jak nie mapujemy literówek typu „Adama Mikciewicza” tak pisownia typu „aleja” jest teraz uznawana za błąd. Jedynym pytaniem jest czy zmieniamy zasadę pisowni w OSM już teraz czy dopiero od 2026r.

Akurat nie widzę, jak ten link mam dowodzić, że społeczność przyjęła jakąś zasadę? Wręcz przeciwnie, w tej właśnie sekcji strony Wiki, parę paragrafów niżej wspomniana jest bez słowa jakiejkolwiek krytyki powszechna i długoletnia praktyka pisania nazw rodzajowych wielką literą, a więc niezgodnie z aktualnymi zasadami pisowni. I ten problem akurat zniknie, bo ta pisownia stanie się poprawna za półtora roku.

Być może dalszy fragment strony zawiera błędy, ale to nie znaczy, że cała sekcja jest nieprawidłowa. Akurat nie mam żadnego innego przykładu w takiej formie, ale spotkałem się już z wycofywaniem moich zmian, bo były niezgodne z zasadami języka polskiego.

Nie chciało mi się szukać kto to wpisał i czy to faktycznie było ustalane, ale domyślam się że tu bardziej chodzi o błędy typu zły zapis daty, zła odmiana, literówki itp, a nie małe/wielki litery, np 3-ego Maja->3 Maja, Grota - Roweckiego->Grota-Roweckiego itp.

1 Like