Zmiana kategorii DW 142 na 'primary'

Zainspirowany ostatnią dyskusją o drogach Trunk uważam, że droga wojewódzka 142 powinna zostać podniesiona do kategorii ‘primary’. Obecnie jej oznaczenie jest niespójne z funkcją w sieci drogowej. Dla nie-lokalsów: to bardzo specyficzny odcinek drogi wojewódzkiej ponieważ biegnie ona w śladzie autostrady Berlin-Królewiec. Wybudowano tylko jedną jezdnię, ale geometria i elementy skrzyżowań bezkolizyjnych zostały. Tu lokalizacja: Relation: ‪Droga wojewódzka nr 142‬ (‪136279‬) | OpenStreetMap
Z praktyki jadąc od Szczecina na wschód do DK20 jest to podstawowe najszybsze połączenie omijające nie tylko Stargard ale również wszystkie inne wioski po drodze, i wykorzystywane przez każdy rodzaj pojazdów. DK20 na odcinku Stargard - DW142 jest używana tylko przez pojazdy mające jakiś cel na tym odcinku i mógłbym się pokusić o stwierdzenie, że powinna być zdegradowana do secondary, (ale to nie jest przedmiotem tego wpisu).
Są jakieś przeciw? (bądź za :-)?

4 Likes

To kompletnie nie moje rejony, ale z tego co piszesz, to zamiana wygląda sensownie.
Często przy takich propozycjach nie myśli się o ograniczeniach tonażowych / maksymalnej wysokości - nie ma tam nic takiego?
Przydało by się więcej lokalsów do wyrażenia opinii, ale moim zdaniem, na podstawie opisu, jest to dobry pomysł.

4 Likes

Ostatnie (dostępne) dane drogowe tego nie potwierdzają.
Średni dobowy ruch roczny dla DK w roku 2020/21 to ca. 13,5k, zaś żaden odcinek DW 142 nawet nie zbliża się do połowy tego wyniku (najbardziej obciążony ruchem odcinek Szczecin /S3/ - Łęczyca /DW106/ osiąga ok. 44% tej wartości).

Tutaj dane również tego nie potwierdzają - odcinek Stargard /ul. Szosa Maszewska (DW106)/ - Lisowo /DW142/ ma o 20% większe obciążenie ruchem niż odcinek Łęczyca /DW106/ - Lisowo /DK20/ , nie wspominając już o odcinkach dojazdowych Stargard => S10.

Oczywiście widoczne jest, że DW 142 “odbiera” część ruchu do Szczecina z kierunku Chociwel/Węgorzyno, bo odcinek DK 20 Lisowo /DW142/ - Chociwel /ul. Dworcowa (DW144) ma większe wartości zarówno dla DW 142 do Łęczycy jak i DK 20 do Stargardu, jednak ruch do Szczecina odbywa się z przewagą dla odcinka na Stargard.

Podsumowując - jestem za zachowaniem obecnego układu tagowania dróg w tym rejonie.

2 Likes


Tak wygląda mapa zimowego utrzymania dróg w regionie.

2 Likes

To jest mapa utrzymania dróg krajowych, więc nie ma tu dróg wojewódzkich. Tu mapa sprzed 2 lat:

Dane z z GPR to jest konkret. Pytanie na ile miał na nie wpływ np. przebudowa węzła Kijewo gdzie całe łącznice były wyłączone przez dłuższy czas oraz przebudowa węzła Rzęśnica.

Kolejne pytanie: na ile zmiana klasy drogi nie spowoduje wpływu na nawigacje oparte na OSM, a takich przecież mamy coraz więcej, w rezultacie podbije to natężenie ruchu na 142?

Ograniczenia dotyczące tonażu czy wysokości powinny być spełnione. To jest droga wojewódzka modernizowana w latach 2015-2020 (około) a wiadukty są autostradowe.

3 Likes