http://geoforum.pl/?page=news&id=14625&link=bing-nowa-mozaika-swiata-nowe-zdjecia-polski
Szkoda tylko, że interesujące fragmenty okolic Tłuszcza są mocno zachmurzone.
Podobnie w okolicach Radzymina, też zachmurzone.
A co robić jeśli te mapy są minimalnie przesunięte??? Jak mapować, skoro wcześniejsze obrysy nie pokrywają sie dobrze z tą (aktualną) mapą?
Wczoraj miałem troche mapować, jednak sytuacja mnie przerosła i zrezygnowałem
W koncu pojawila sie mozliwosc zapisywania przesuniec podkladow rastrowych JOSMa w centralnym serwisie, cos co wiele osob juz dawno chcialo zaimplementowac ale nikt nie spelnil swoich grozb. Aktualnie wymaga instalacji pluginu:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Imagery_Offset_Database/Quick_Start
Usluga jest w fazie beta ale dane wprowadzone to bazy juz tam zostana. Na razie zawiera glownie dane dla obszaru Rosji wiec wartoby dodac przesuniecia dla Polski na przyklad.
Jak najbardziej ciekawy pomysł
Uwaga! pojawiły się zdjęcia, których kalibracja zależy od przybliżenia. Na niektórych obszarach (np. okolice Grodziska Maz.) podczas zmiany przybliżenia widoczne są zdjęcia z różnych okresów.
Uhm… parę razy już widziałem takie efekty, że zmienia się kalbracja razem z przybliżeniem, nawet całe zdjęcia się zmieniają na inne. Trochę to uprzykrza życie, szczególnie jak się rysuje dłuższe drogi i trzeba to ciągle podkalibrowywać.
MapBox oglosil obiecywane rozszerzenie swoich podkladow zdjec na Europe z pozwoleniem rysowania w OSM, http://mapbox.com/blog/huge-mapbox-satellite-update/
Na razie byly glosy, ze to sa zdjecia od tego samego dostawcy co Bing, i ze cos nie dziala w JOSMie wiec pozostaje do sprawdzenia czy daje nam to cokolwiek nowego.
To, że zdjęcia są od tego samego dostawcy (DigitalGlobe) to jeszcze nic nie znaczy - po fuzji z GeoEye stali się praktycznie monopolistą w USA i dysponują całą konstelacją satelitów wysokiej rozdzielczości, to tylko kwestia $$ ile i jakiej jakości zdjęć dostarczą. Ale fakt, zobaczyć tych danych w edytorze OSM nie sposób.
UPDATE: Zżerająca ciekawość spowodowała, że założyłem sobie płatne konto na mapboxie. Na chwilę obecną wygląda na to, że produkt jest daleki od bycia gotowym. Część zdjęć jest czarno-białych, a na obszarze większości kraju nie można przybliżyć bardziej niż zoom 14 (mimo, że zdjęcie jest ewidentnie wysokorozdzielcze). Ale jest iskierka nadziei, np. w okolicach Zgorzelca i Lubania można zobaczyć już większy zakres w kolorze.
Zdjęcia na pewno nie są dokładnie te same co w Bingu. Część się oczywiście powtarza, ale w niektórych miejscach są inne sceny (pora roku/pokrycie chmurami się różnią), do tego są obszary które w Bingu nie miały pokrycia - np. okolice Głubczyc czy Suchej Beskidzkiej.
Mapę można podejrzeć tu: http://a.tiles.mapbox.com/v3/michalmackiewicz.map-5m4105td.html#6.00/52.012/20.802.
UPDATE 2: MapBox oficjalnie potwierdził, że “EU” w ich rozumieniu kończy się na żelaznej kurtynie. A pies ich… .
Pojawiła się aktualizacja zdjęć binga. Zauważyłem, że są fajne zdjęcia w okolicach Bielska-Białej zachęcam do mapowania np. Kozy ucierpiały po czystce i nadal nie zostały naprawione. Tak samo Andrychów.
Bardzo fajnie ja na razie zauważyłem nowe zdj na Podkarpaciu Od okolic Brzeźnicy po Borek Wielki na północy do Brzostka i Stępiny na południu. :D. Następne od Ostrowa (koło E40) na południu po Drugulec w Świętokrzyskim na północy. Kolbuszowa, Sędziszów Małopolski. Podkarpacie dostało sporo na północy. A przy granicy z Ukrainą od zachodu, Mokra pod Jarosławiem ( na północy) aż po Kostryne na Ukrainie (południe), Zaleska Wola na północnym wschodzie aż po Nyzhnie (Ukraina) na południowym wschodzie.
Zauważyłem, że Mapbox skopiował niekompletne informacje z OSM mimo, że w kolorze czarno-białym.
W mojej okolicy opisałem parkingi jako Parking spółdzielni i to samo widzę na Mapbox.
http://a.tiles.mapbox.com/v3/michalmackiewicz.map-5m4105td.html#18.00/50.02831/19.92300
Czemu niekompletne? Swoją drogą wyraźnie jest napisane, że http://www.mapbox.com/about/maps/
Inna sprawa, że po linku domyślam się kto jest autorem stylu.
EOT
Nowe zdjęcie Binga w okolicy Krzyża Wielkopolskiego i Puszczy Nadnoteckiej jest źle skalibrowane i przesunięte około 50 metrów na zachód.
Skończyłem uaktualnianie relacji z zasięgiem http://www.openstreetmap.org/?relation=1583230 .
Praktycznie w każdym województwie coś doszło, niestety w paru miejscach niezłe, wyraźne zdjęcie zostało “przykryte” nowym zachmurzonym.
Coś jest nie tak w rejonie Lubina, Legnicy i Jawora. Na pewno całe miasta nie są objęte zasięgiem Binga. Poprzednio było OK.
Jest dobrze zaznaczone, sprawdziłem.
Przy okazji, bo poprzednio zapomniałem: mam ochotę nogi z tyłka powyrywać każdemu, kto skleja zasięgi z obiektami innego rodzaju (drogi itp), bo za każdym razem jest masakra przy kasowaniu nieaktualnych zasięgów.
Szacunek, odbudowanie granic Binga musiało trochę potrwać, bo widziałem w jakim stanie była relacja jeszcze kilka dni temu. Swoją drogą mam nadzieję, że niedługo nie będziemy potrzebować już takiej relacji…
Snuję domysły, że sklejają to użytkownicy edytorów przeglądarkowych, w JOSM jeśli nie zassasz do programu węzła to obrys się nie wyświetla w przeciwieństwie do P2 (nie wiem jak w iD).