Zbliża się zamknięcie forum.openstreetmap.org

https://community.openstreetmap.org/ ma je zastąpić

Warto się w https://community.openstreetmap.org/c/site-feedback/2 wypowiedzieć. Skomentowałem na razie że potrzeba będzie podforum dla Polski, jak dla tej pory. I że warto dać prawa do moderacji ludziom którzy tutaj to robią.

To chyba żart jeśli tamta strona dla gimnazjalistów ma zastąpić forum dyskusyjne.
O takich sprawach powinno się informować i dyskutować na forum, jeśli dotyczy forum, a nie na jakichś zewnętrznych stronach związanych z OSM, których jest mnóstwo.
Kto niby miałby “zamykać” forum? Tu jest większość zgromadzonej przez lata wiedzy na temat OSM.
Widzę krok wstecz, a nie do przodu.
Usuwanie forum po kilkunastu latach i tyle zgromadzonej tu wiedzy jest głupotą. Kto wpadł na ten pomysł i gdzie konkretnie jest to napisane?

Ja słyszałem, że to coś ma zastąpić mailinglist z powodu toporności tamtego kanału komunikacji. Prawdę mówiąc, inaczej sobie wyobrażałem następcę mailing list.

Ze strony community.openstreetmap.org nie widze absolutnie żadnego zagrożenia dla forum.openstreetmap.org.

Gdzieś tam ktoś chyba napisałTutaj ktoś napisał, że sugerują przestawienie forum ma być przestawione w tryb tylko do odczytu.

Trochę inaczej:

O listach dyskusyjnych na szczęście nic (w sensie chęci likwidacji; przy okazji: talk-pl/2014-March/001055), natomiast nowa zabawka (która wcale nie waży 5 MB, jest zupełnie wygodna w użyciu bez JavaScriptu, a w ogóle widzieliście te sweetaśne emoji?) najwyraźniej obecne forum ma zastąpić.

Było omawiane w https://github.com/openstreetmap/operations/issues/377 - pojawiło się w listach mejlingowych

Pisałem o tym w https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=74012 gdy istotnie ruszyły prace po długim czasie zastoju

Na pewno nie ma planów usuwania treści - będzie jakaś forma archiwizacji.

Jeden z głównych problemów jest to że FluxBB na którym forum stoi jest martwe, nie jest rozwijane ( https://fluxbb.org/ - ostatnia wersja w 2018 ) a paskudne Discourse wygląda na najbardziej atrakcyjne rozwiązanie.

Nie jestem fanem tego pomysłu ale brak mi było możliwości, energii, czasu i alternatywy by proponować coś innego. Coś narzekałem w https://github.com/openstreetmap/operations/issues/377 ale chyba jedynym byłem.

Pewnie można gdzieś coś napisać ale bez sensownej alternatywy wątpię by nastąpiły zmiany planów.

A już się bałem, że tylko ja tak uważam…

Na szczęście. Wtedy przynajmniej nie widać tych zdjęć odwracających uwagę od treści. Ale za to wtedy data jest z błędem napisana.

A co tu więcej rozwijać… ważne, że dobrze działa.

Gdzieś słyszałem, że OSMF nie wtrąca się w mapowanie, więc dlaczego chce narzucić kanał komunikacji? Jest dużo alternatyw, jest wolność wyboru, każdy używa tego co chce.
W teorii może to wyglądać dobrze [“będziemy mieli jeden kanał komunikacji, a nie kilka”], ale tu powstała wieloletnia kultura forumowa, mamy odpowiednie wątki na odpowiednie sprawy, forum to nie jest to strona typu pytanie-odpowiedź.

Aplikacje internetowe nie istnieją w próżni. Bez wsparcia poprzez rozwój projektu patchowanie podatności bezpieczeństwa jest bolesne. Taki Wordpress, choć od czasu do czasu ma dziury, to dostaje aktualizacje praktycznie od razu, a ich instalacja jest trywialna.

Poza tym - jak już wiele razy było mówione, dużą bolączką FluxBB jest brak OAuth. System który jest obecnie zpatchowany na FluxBB nie śledzi zmian nazw użytkownika w OSM, co osoby niezaznajomione z tematem może odciąć od forum.

Gdyby jeszcze tylko Wiki OSM miała OAuth, to było by wyśmienicie. Spamboty celujące w instancje MediaWiki by poległy na takim customowym setupie i nie potrzeba by było blokad na całe zakresy dynamicznych IP (pozdro dla ludzi używających T-Mobile w Polsce, którzy ze swojego IP się nie zarejestrują).

Problem w tym że osoby które to utrzymują (w ramach wolontariatu) nie chcą mieć sytuacji gdzie okaże się że forum zostało zniszczone przez automatyczny atak bo jest w nim dziura bezpieczeństwa od X lat.

Stawianie tego Discourse trwało dość sporo.

Aktualne forum jest utrzymywane przez adminów (nie OSMF). Jak są chętni to można się zgłosić do wsparcia FluxBB (nie wiem jaka byłaby reakcja).

To musieli wybrać najgorszy skrypt forum nowego, co jest totalnie beznadziejny.

Było sporo czasu na uwagi i pomysły. Teraz mleko jest wylane. Przyszedł czas uczyć się nowego forum albo porzucić tą formę komunikacji.

Osobiście jestem przyzwyczajony do tego forumbb ale liczę na to, że do nowego rozwiązania też się przyzwyczaję, tylko potrzebuję na to trochę czasu.

A czy jest szansa, by w domenie openstreetmap.org.pl powstało osobne forum dla użytkowników z Polski, bazujące na wyeksportowanych tematach i wiadomościach z tego działu (users: Poland)? Dane z FluxBB dałoby się chyba zaimportować do innego silnika forum?

A nie ma innych, aktualizowanych forów? Mam na myśli fora, a nie takie coś tak ten Discorse. Chyba na świecie jest wiele forów które są aktualizowane - nie można po prostu zastąpić silnika forum, a posty byłyby te same? Nie wiem jak to działa.

Niech otworzą ten nowy kanał, zaproszą ludzi, zobaczą jak to wygląda, jak się tego używa i niech się stopniowo ludzie przyzwyczajają. Bo z tego co przeczytałem, to chcą robić rewolucję wyłączając forum i każą ludziom używać tego nowego. A to tak nie będzie działało. To tak jakby zlikwidować wszystkie pociągi i kazać wszystkim jeździć autobusami - część się przesiądzię, ale może niektórzy będą woleli chodzić pieszo. Zmiany powinny następować ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie.

A czy to w czymś przeszkadza? Na Wiki, githubie, discordzie i innych kanałach też są inne loginy i hasła. Na forum z tego co pamiętam to trzeba mieć najpierw konto na OSM?

Zastanawiam się też, dlaczego rewolucję przeprowadza ktoś w ogóle niezaangażowany w OSM, a tym bardziej na forum:
https://www.openstreetmap.org/user/nukeador
https://forum.openstreetmap.org/profile.php?id=114112

Są plany by ogarnąć to z Wiki (jest to spora blokada dla potencjalnych nowych edytorów)

Pamiętam że była dyskusja i nikt nie znalazł niczego lepszego, niektóre były z przyczyn technicznych odrzucone (potworne od strony sysadmina)

No, właśnie teraz to się dzieje.

(i nikt na razie nie protestuje specjalnie poza tym wątkiem - ani na https://community.openstreetmap.org/c/site-feedback/2/none ani https://github.com/openstreetmap/operations/issues/377 ani w innych widocznych miejscach - aczkolwiek teraz już pewnie i tak to nic nie zmieni)

Z tego co rozumiem to nie podejmował decyzji a jedynie pomógł od strony technicznej (aczkolwiek oferta pomocy z konkretnym rozwiązaniem było dużym plusem dla tego konkretnego rozwiązania)

Czy ktoś zrobi “community” OpenStreetMap Poland?

A jak się takie community robi?

Nie widzę żadnej struktury w tym nowym forum, post o tytule “jak tego używać - dla nowych użytkowników” mówi że tu wszystko jest intuicyjne i baw się dobrze, no więc bawię się dobrze próbując go znaleźć ponownie. Na razie wiem, że nie był on w dziale “Help and support” oraz że akurat w tym dziale nie ma żadnej informacji dla początkujących.

Może to po prostu ja jestem stary i mam sklerozę, ale na razie doświadczenie z nowym forum jest dla mnie frustrujące.

Może zapytaj się na “community” które już są, jak to zrobili.
Ale wydaj mi się, że w kategorii “Community” tworzy się nowy temat OpenStreetMap Poland.
A tam, pod tą kategorią OpenStreetMap Poland tworzymy kolejne nowe tematy/wątki.

Ponawiam pytanie: czy jest szansa na backup zawartości polskiego działu Forum OSM (nawet do postaci tylko do odczytu)? Przy okazji, jest narzędzie, które pozwala na import forum z FluxBB do Discourse [dyskusja - źródło]. Może by warto się nad tym pochylić? Szkoda, by treści zgromadzone przez lata wyparowały.

Z tego co wiem to jest to planowane.

https://github.com/openstreetmap/operations/issues/377 powinno mieć info a jak nie ma to warto napisać o tym

Tutaj trwa dyskusja nad migracją:

https://community.openstreetmap.org/t/migrating-content-from-old-forums/446

Ktoś zrobił test migracji:

https://community.openstreetmap.org/t/forum-migration-test-instance-forum-fluxbb-community-discourse/978
http://freebox.computel.fr:4200/