Zbędne znaczniki polskiego pochodzenia w bazie OSM

Podczas rysowania budynków natknąłem się przy już istniejących obiektach ze znacznikiem ewmapa, i jak rozumiem jest on “dzieckiem” działania na bazie OSM programu https://pl.m.wikipedia.org/wiki/EWMAPA?wprov=sfla1
Ewmapa zgodnie z https://taginfo.openstreetmap.org/search?q=ewmapa występuje łącznie ponad 100 tys razy.
Czy takie znaczniki powinny mieć miejsce, czy też jest to forma zaśmiecania bazy?

Zawierają atrybuty budynku i mogą być przydatne przy ich późniejszej edycji. kod_znakowy jest być może do wyrzucenia, bo te kody nic nie mówią.
Skoro już są w osm, to ja bym je zostawił, usuwanie spowoduje tylko powstanie kolejnej wersji obiektów.

Nie podałeś linka do konkretnego miejsca w którym to znalazłeś, ale z tego co widzę jedyna przydatna w OSM informacja jest (może być) zawarta w tagu ewmapa:fukncja, reszta moim zdaniem jest do usunięcia, bo ewmapa:warstwa oznacza nazwę warstwy na której znajduje się dany element w bazie ewmapy - zerowa przydatność tej informacji w OSM, a ewmapa:kod_znakowy jest informacją co to za element budynku (np. nawis, podpora, schody, itp) może być przydatne, jeżeli ktoś potrafi te kody odczytać - a przypuszczam, że niewielu.

Ja bym tego nie usuwał bezorientowania się, do czego to służy i.e. bez pogadania z użytkownikami tej ewmapy. Nigdy nie wiadomo, co się komu rozwali…

To chyba nie jest tak, że ewmapa korzysta z OSM, tylko po prostu te tagi znalazły się u nas w procesie importu z ewidencji budynków działającej na bazie ewmapy.

Jeśli tak jest i nie umiemy tego przerobić na tagi OSM, to rzeczywiście do usunięcia.

Bywa przydatna. Wśród wartości https://taginfo.openstreetmap.org/keys/ewmapa%3Awarstwa#values można znaleźć

  • Obrys␣ruiny
  • Łącznik␣napowietrzny␣budynków␣nieognioodpornych␣z␣rastra
  • Wieża␣ognioodporna,␣wiatrak␣ognioodporny␣będący␣budynkiem␣z␣pomiaru␣w␣terenie
    To się da zmienić w tagi. Reszty nie - i ta jest do usunięcia.