Zaznaczone budynki nie pokrywają się z podkładem

Witam,
zaczęłam wprowadzać dane do OSM względem kampusu Politechniki Krakowskiej i zauważyła, iż obrysy budynków podczas edycji nie pokrywają mi się z podkładem, natomiast drogi prowadzone są poprawnie względem osi jezdni. Co zrobić w takim przypadku? Czy trzeba przesuwać budynki, czy problem stanowi podkład?

Nie pokrywają się pewnie dlatego, że patrzysz na dach, a nie podstawę. Zdjęcia lotnicze mają zawsze jakąś perspektywę.

Ale jakim podkładem? Nie obrysowujemy dachów które widzimy z podkładów lotniczych. Czasem się wydaje, że jakiś budynek jest nie poprawnie naniesiony, ale w rzeczywistości uwzględnia prawidłowo podstawę budynku. Kiedyś sam błędnie zacząłem przemieszczać obrysy budynów według samego podkładu lotniczego i dachów.
Proszę podać dokładne miejsce w którym są wątpliwości to sam sprawdzę czy budynki są poprawnie naniesione, ponieważ według słów ciężko określić cokolwiek

Na zdjęciach orto jest wiele zniekształceń perspektywicznych zarówno w pionie, bo dachy są bliżej samolotu niż oś jezdni i fundament, jak i w poziomie, bo samolot robi zdjęcia z boku i nie może być jednocześnie nad każdym dachem.
Generalnie tam gdzie budynki były importowane z oficjalnych baz to obrysy budynków są robione wzdłuż ścian a nie po obwodzie dachów, których obwód może być większy np. o 4 m od obrysu fundamentów.

Bing robił zdjęcia z wysoka za pomocą satelitów to dachy bardziej odpowiadały powierzchnią powierzchni ścian (fundamentów) niż zdjęcia nowsze robione z nisko przelatujących śmigłowców jakie ma geoportal.
Do tego dochodzą różnice w powierzchni w zależności czy dach przykrywa taras, jakiś ganek itp.

Dlatego trzeba porównywać do kilku WMSów z budynkami aby ustalić czy przesunięcia wynikają z błędów kalibracji nowych zdjęć czy też budynki były wrysowane ze starych zdjęć binga, które były gorzej posklejane. Budynki i drogi mogły wrysować dwie różne osoby i jeśli zdjęcie orto jest źle skalibrowane (teraz to coraz rzadsze) to nie wiadomo czy trzeba przesunąć budynki czy drogi.
Zdjęcie orto nie jest wzorcem kalibracji. Dopiero gdy orto idealnie pasuje do WMS z budynkami i z lidara czyli tzw ISOK_CIEŃ, to można uznać, że te arkusze zdjęć lotniczych są dobrym podkładem do rysowania osi dróg.

Zatem każdy przypadek trzeba rozpatrywał indywidualnie i nie jest to robota dla osoby początkującej, bo może przesunąć dobre obeikty w stronę złych obiektów.Najlepiej nabrać doświadczenia wrysowując drogi i budynki tam gdzie ich brak a nie przesuwać w wielkich miastach, bo mało prawdopodobne aby po tylu latach stare błędy nie były jeszcze skorygowane.
Wskaz miejsce z Krakowie to koledzy rysujący z pewnych źródeł szybko budynki skorygują i powiedzą co do czego rysować.
Jednak w takich miejscach jak duże miasta jest tyle zdjęć lotniczych, że mało prawdopodobne aby zdjęcie orto wymagało kalibracji.Na forum jest sporo informacji skąd sie biorą różnice ale nic nie zastąpi doświadczenia a rysując z orto doświadczeni maperzy dodają poprawki na perspektywę, ale i tak zwykle lepsze są źródła z obrysami budynków.Często możesz wyczytać w opisie zmian (changesetów) z jakiego źródła obiekt był wrysowany .Często też do obiektu dodany jest tag źródła np. source"geometry=

Zatem dużo nie można namieszać rysując drogi a przy budynkach było juz wiele sporów więc zalecam ostrożność i dobrze że pytasz to można zawsze sprawdzić o jakie miejsce konkretnie chodzi i ewentualnie szybko wyrównać tracerem lub odrysować tylko przybudówki.

Może ja trochę krócej niż Rowers…

Jeśli mowa o kampusie przy ul. Warszawskiej lub w Czyżynach, to budynki są dobrze narysowane - dopasowane do gruntu (a właściwie chyba 80 cm nad gruntem). Proszę niczego nie przesuwać, a jako podkładu używać Geoportalu.

Dla bardziej dociekliwych: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Roof_modelling

Dużego wyboru nie ma. Nie trzeba teoretyzować przekazu, a czas na pisanie elaboratów można poświęcić w części na sprawdzenie w josmie samemu.

Wydaje mi się, że nie teoretyzowałem niczego a zaleciłem ostrożność czyli hamowałem zapał osoby początkującej oraz uzmysłowiłem, że samo orto to za mało aby ocenić co jest krzywo wrysowane. Popełniasz ten sam błąd co wielu starych maperów, którzy uważają, że to co wiedzą jest oczywiste i nie trzeba o tym pisać lub można odesłać do przeteoretyzowanej wiki. Reszty twego wpisu (tej niemerytorycznej)) nie komentuję, bo już zrozumiałem dlaczego i przez kogo forum jest praktycznie martwe i pisze tu garstka starych maperów przy kompletnym braku nowych (jak i większości starych) i wygląda, że bardziej służy do wylewania frustracji

@rowers2:
Koleżanka zadała dosyć proste pytanie - serio, nie trzeba do tego pisać tyle tekstu.
Tu potrzebna jest prosta odpowiedź, którą można zamknąć w kilku punktach:

  • używaj podkładu geoportalu
  • rysuj do podstawy, a nie do dachu.

Jasne. To raczej Ty widzisz tu tylko starych maperów (jakaś fobia, czy co?). Daleko nie trzeba szukać - ten wątek został założony przez tzw. świeżaka i Twoja teza została inwalidką.

Rowers, Chodziło mi o to, że Joanna w pierwszej kolejności czeka na odpowiedź czy poprawiać budynki czy nie, bo jest początkująca i pewnie chce coś konkretnego zrobić na podstawie tych danych. Może chce to zrobić jeszcze w tym tygodniu, a nie gdy przeczyta Twój post, który jakkolwiek merytoryczny, nie odpowiedział jej na to pytanie. I zwyczajnie nie ogarniam, że chce Ci się pisać elaboraty, ale bez konkretnej praktycznej odpowiedzi dołączonej do tej teorii. Teoria jest guzik warta bez praktycznego podejścia. Czy możesz to potraktować jak pożyteczną sugestię?

Rowers, nie przeżyjesz bez wstawek o martwicy forum itp? Jaki to ma związek z moją sugestią? To jest OT, który może odstraszać właśnie innych od pisania tutaj.
I… Heloł! Sam jesteś starym mapperem - toć jesteś reinkarnacją starszego bytu. 5 lat w projekcie to chyba już nie młodzik, co?

Dziękuje Wam wszystkim za pomoc, już wszystko wiem na temat obrysów budynków. Sprawdziłam to też już w josmie i jest ok. Jestem nowa, pisze pracę inżynierską bazując na OSM i bibliotece Leaflet, dlatego nie wszystko jest dla mnie od razu jasne :slight_smile: mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie drogi/ścieżki dla pieszych na kampusie przy ul.Warszawskiej idą zupełnie inaczej niż w rzeczywistości, mogę usunąć te które niezgodne są z rzeczywistością?

Oczywiscie, jeśli nie istnieją.
Jeśli mają tylko niedokładny przebieg to poprzesuwaj

Większość budynków, to chyba moje mapowanie.
Bazowałem na bardzo dokładnym WMS’ie dla Krakowa.
Jest on już niedostępny, ze względu na zmianę domeny. Nowy jest chyba “tajny” aby mapowicze OSM nie mogli z niego korzystać. :slight_smile:
Na dzień dzisiejszy nie ma żadnego WMS’u dla miasta Krakowa.

Ogólny kształt budynku może się minimalnie różnić z zależności od WMS’u z jakiego korzystamy.
Jeżeli widzisz z obserwacji w terenie, że budynek ma inny kształt lub jest w innym miejscu albo nie ma go już na tym obszarze, to mile widziana jest korekta. Obecnie, na OSM, wizje lokalne są najbardziej potrzebne.
Jeśli masz inne wątpliwości, nie krępuj się sprzeczkami, na temacie Twojego pytania, innych uczestników, tylko pytaj.
To jest typowe na tym forum. :slight_smile:
Co do ścieżek, to ortho z Geopartalu może być pożyteczne dla porównania z rzeczywistością, w celu skorygowania ich przebiegu.

Twoje świeże spojrzenie jest bardzo ważne dla nas.

Cieszę się, że mogłem pomóc,fajnie że nowa osoba nie boi się JOSMa.
Zachęcam do pisania na forum, mimo że grupa sfrustrowanych wyjadaczy od dawna stara się aby było ono martwe i aby pisać tylko o tym co ich interesuje.
Właśnie dlatego potrzeba nam tu osób ze świeżym spojrzeniem jak pisał Władek.
Nie bój sie pytać.Pewne kwestie były wielokrotnie tłumaczone ale warto o nich pisać albowiem nowi nie mają ochoty grzebać w postach sprzed lat oraz boją się wejść na forum z powodu tych kłótni, więc wiele osób skorzysta gdy zapytasz.
Szczególnie miło było nam, że wczoraj odezwały się dwie dziewczyny a wiadomo, że kobiety łagodzą obyczaje.

Godne pochwały jest, że pytasz gdy chcesz coś usunąć, albowiem nowi często bez zastanowienia dokonują zmian zanim pojmą, że zdjecia orto nie są jedynym źródłem danych i często mają wiele lat czyli bywa, że nie uwzględniają zmian.
Zatem pytaj nawet jeśli coś się Ci wyda banalne, albowiem w ten sposób zachęcisz innych nowicjuszy do pisania na forum, bo czekamy na nowe kadry aby przyspieszyć robienie mapy oraz aby zastąpić tych którym mapowanie się już przejadło.
Trzymaj się JOSMa, bo jest on dużo sprawniejszy i wygodniejszy niż edytory ze strony www,