z overpassa do leafleta

Popełniłem przykładową stronkę overpass>json>leaflet
http://tomek.krakow.pl

Teraz chcąc dodać parę innych tagów, ale jak najmniejszym kosztem po stronie overpassa, powinienem tak zbudować zapytanie, by zawierało wszystkie wybrane przeze mnie tagi pytając na raz, czy oddzielnie?

Myślę, że docelowo możnaby to aktualizować co tydzień lub nawet miesiąc, dodając jeszcze parę innych tagów żeglarskich i pewnie warstwę openseamap.
Chętnie bym zobaczył jak to było zrobione w osm24.eu.

Tak na marginesie, byłem wczoraj w Katowicach na targach Wiatr i Woda, i tam kilka minut (dzieci) posłuchałem jednej z prezentacji. Zrozumiałem z niej, że nie ma dobrej mapy żeglarskiej Polski. Trochę mnie to zaskoczyło, ale w sumie każda kraina geograficzna ma swoją mapę, oznakowanie szlaków wodnych (locja) leży i kwiczy, oprócz częściowo Mazur. Ewidentnie widać lukę dla OSM.

W wolnych chwilach będę próbował rozbudowywać tą mapkę i się zobaczy.

Tu masz źródełko: https://github.com/dotevo/osm24

Na pewno tak, jak jest we Wrocławiu, płynąć się nie da. Więc chyba czeka cię jeszcze weryfikacja i poprawa przebiegu tych dróg.

  1. Warto też dodać i wyróżnić relacje Międzynarodowych Dróg Wodnych, które przepływają przez Polskę, sam je tworzyłem, gdzieniegdzie może lekko się różnić przebieg dróg ze względu na śluzy.
    E30 - http://www.openstreetmap.org/relation/6142442
    E40 - http://www.openstreetmap.org/relation/6119975
    E70 - http://www.openstreetmap.org/relation/6132294

  2. Wiele oznaczeń jest stosowanych przez seamark’i - https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Seamarks - warto je również dodać, mają nawet swój render(http://openseamap.org) oraz można je pobrać jako mapa w OSMand.

Od Wrocławia w górę rzeki już poprawiłem.

CEMT rozumiem jako klasyfikację nadaną przez Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej, więc są raczej niezmienne. To, że we Wrocławiu płynąć się nie da, może wynikać z faktu, że poziom lustra wody jest poniżej stanów średnich, do których jak sądzę, się ta klasyfikacja odnosi.

A gdzie jest zapisane to CEMT, bo nie widzę nic w danych OSM?

a choćby tu https://www.openstreetmap.org/way/34614316#map=15/50.0463/19.9094

Nie widziałem, bo @LeoKutno poprawił i tag jest teraz gdzie indziej, a mapa się chyba nie odświeża automatycznie i pokazuje stary przebieg.

Tak, póki co dodałem JSON’a ręcznie.

Nic trudnego. Ale wydaje mi się, że na bicycle było to zrobione nieco lepiej :slight_smile:
http://dotevo.github.io/bicycle-overpass/ źródła też są na github. Smacznego.

A co to jest “Not a one-way road for bicycles”?

Kontraruch.

Jedna uwaga co do CEMT. Nie można tego tagu dawać do relacji, ponieważ wychodzą takie kwiatki jak kanał Łączański, który omija kawałek Wisły, który nie jest żeglowny, a sama relacja zaznacza całą rzekę do źródła, czyli dużo dalej niż kilometr zerowy w okolicach Oświęcimia.

Wreszcie znalazłem chwilę czasu więc dodałem warstwę Openseamap.
Rzeczywiście banalnie proste, dodanie jednej linijki.
Zastanawiam się, czy OSeaM wymaga dodatkowej atrybucji.

Korzystają tam także z innych danych http://map.openseamap.org/legend.php?lang=pl&page=license
i one mogą też wymagać ich wymieniania.

A niee, batymetrii, pogody i trafficu nie ma w tej warstwie. Tylko to co wklejone do OSM.

Miałem chwilę czasu i weny więc poprawiłem kolorki i dodałem jeziora gdzie wolno puszczać spaliny (water=lake AND motorboat=yes).
Dalej jest aktualizowane ręcznie ale nie widzę dużej potrzeby automatyzacji na ten moment.
Szkoda, że jest mało danych, chociaż chyba już i tak najwięcej w Europie.

Na mapie brakuje mi Kanału Augustowskiego oraz rzeki Biebrza, CEMT dodałem na początku stycznia, więc przy kolejnej aktualizacji powinno się renderować.

Poddaję się. Zaczynam używać Josma zamiast Potlatcha do locji (Seamarks). Jeden punkt mający po 5-6 tagów to ponad moje nerwy :slight_smile: