Wyzwanie/zadanie dla tramwajarzy i miłośników tramwajów

Hej hej :wave:
ostatnio dzięki uprzejmości Hidde Wieringa uzyskaliśmy wizualizację oznakowania infrastruktury szynowej (OpenRailwayMap-vector announcement):
OpenRailwayMap

W związku z tym zaktualizowałem i utworzyłem sekcje na wiki przeznaczoną dla oznakowania sygnalizacji i znaków tramwajowych (na razie są wyłącznie wskaźniki):
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:OpenRailwayMap/Tagging_in_Poland#Sygnalizacja
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:OpenRailwayMap/Tagging_in_Poland/Other_lines#Tramwaje

Zatem, tramwajarze i miłośnicy tramwajów (mitramy? analogon mikola), serdecznie zachęcam do wzbogacania mapy szynowej o znaki tramwajowe :slight_smile:

(Przykład użytych znaków tramwajowych w Warszawie: OpenRailwayMap, OpenRailwayMap)

3 Likes

Rozumiem że chodzi tu o tagowanie samego faktu wystąpienia znaku? Jeśli tak to nie wiem czy jest sens wymyślać koło na nowo. Od dawna w JOSM w presecie Traffic_signs_PL są zdefiniowane tagi traffic_sign=PL:A-T-1 itd. Do kompletu można włączyć też styl rysowania Traffic_signs_EUR_OR:

PS: Wydaje mi się że wdrożenie w mapie kolejowej jakiejś formy wsparcia dla „regularnych” znaków drogowych i tak będzie nieuniknione, w końcu tramwajarzy obowiązują też znaki stopu, ustępu pierwszeństwa itd :wink:

2 Likes

@Anas_masuris Hjuston, mamy problem :sweat_smile:

Załóżmy że mamy wysięgnik, na którym zamontowany jest izolator sekcyjny (CT-1) na granicy zasilania (CT-2) podstacji:

Wtedy żeby otagować jego oznakowanie zgodnie ze schematem mamy dla CT-1:

  • railway:signal:electricity=PL-tram:ct-1
  • railway:signal:electricity:form=sign
  • railway:signal:electricity:type=isolation

a dla CT-2:

  • railway:signal:electricity=PL-tram:ct-2
  • railway:signal:electricity:form=sign
  • railway:signal:electricity:type=power_limit

ups. Wszystkie klucze te same. Niby można zrobić tak:

  • railway:signal:electricity=PL-tram:ct-1;PL-tram:ct-2
  • railway:signal:electricity:form=sign
  • railway:signal:electricity:type=isolation;power_limit

ale nie wiem czy tędy droga, bo wtedy ORM nic nie wyświetla. Co robić i jak żyć?

W takim przypadku polecam nakreślić węzły w bliskim sąsiedztwie - taka sytuacja nie dotyczy wyłącznie tych znaków/wskaźników. Jeśli znaki są w odwrotnych kierunkach tj. jeden jest forward, drugi backward, to wtedy dorzuca się człon :backward lub :forward do tagów drugiego wskaźnika. Polecam popatrzeć, jak w innych krajach (DE, AT) to rozwiązują

Lub też mogę zrobić pull request na github, aby znaki otagowane podwójnie (czyli ct-1;ct-2) były renderowane pod jedną ikoną zbiorczą (identycznie jest zrobione dla W19 i W20, oba dzielą ten sam klucz railway:signal:short_route)

2 Likes

To będzie chyba lepsze rozwiązanie i byłbym za to wdzięczny. IMO dodawanie dwóch oddzielnych węzłów nie ma wiele sensu, bo umieszczenie obu tych znaków wynika z obecności tylko jednego fizycznego urządzenia.

1 Like

Potrzebowałbym linka z ORM, gdzie obecnie jest taka kombinacja tych znaków tj. na jednym węźle jest CT-1 i CT-2. Muszę dołączyć do pull requesta, bo tak, to jest praktycznie gotowy

Edit: PL CT-1 and CT-2 combined by Anasmasuris · Pull Request #322 · hiddewie/OpenRailwayMap-vector · GitHub

Pull request został zaakceptowany, zatem teraz, jeśli na wysięgniku lub innym miejscu występują jednocześnie znaki CT-1 i CT-2 stosuje się wymienioną wyżej kombinację tagów dla obu osobnych znaków (Pl:OpenRailwayMap/Tagging in Poland/Other lines - OpenStreetMap Wiki)

Zachęcam do korzystania i uzupełniania brakujących znaków tramwajowych (np. bliska mi Warszawa lub Olsztyn)

W temacie wątku dodam zapytanie o to, jak nazywa się poniższy znak po lewej i jak go oznaczać, bo nie pojawia się on na wiki.


Czyżby to jakiś wariant znaku BT-3?

To jest znak dotyczący zwrotnicy, zatem któryś z DT. Może być jednak specyficzny dla danego miasta/regionu, gdyż Rozporządzenie, na którym bazowałem, go nie uwzględnia. W Warszawie jest podobny (samo białe Z na granatowym tle).

Niestety ze względu na brak numerka (typu DT-1) nie umieszczałem go w wiki, ale można nad tym pomyśleć

Widzę, że w ten znak jest wykorzystywany do oznaczania jakichkolwiek zwrotnic we Wrocławiu bez względu na kierunek, więc przydałoby się mieć jakieś tagi na jego oznaczanie.

Czy to musi dotyczyć tylko tej specyficznej kombinacji? Jak pokazałem na zdjęciu powyżej, różne znaki mogą wisieć w jednym miejscu, więc jak wtedy oznaczyć takie?

Jeśli znaki mają różny człon wspólny, to jak najbardziej mogą być nanoszone na jeden wspólny węzeł - najlepszym tego przykładem są wskaźniki kolejowe na semaforach (maksymalnie widziałem 5 różnych na jednym) - przykłady z Warszawy Zachodniej (OpenRailwayMap)

Na jednym semaforze railway:signal:combined są umieszczone railway:signal:short_route, railway:signal:route i railway:signal:speed_limit - żaden wskaźnik ani semafor nie współdzielą identycznego klucza (jak w przypadku znaków CT-1 i CT-2), zatem nie ma kolizji w wyświetlaniu wszystkich ikon.

Myślę, że uniwersalny znak do oznaczania zwrotnic to powinno być białe Z na granatowym tle (pozostałe elementy są niejako dodatkiem do tego szablonu) - uszczegółowić będzie to można poprzez klucz railway:signal:switch:type=* - wszystkie rodzaje trzeba będzie jakoś zebrać i wystandaryzować wartości (może coś a la skrót miasta i dodatkowy człon) - do przedyskutowania

Edit: Tamten znak we Wrocławiu to może być odmiana BT-3 (Znaki dla tramwajów - transportszynowy.pl), ale to też da się załatwić railway:signal:switch:type=*