Wyświetlanie na domyślnej mapie

Chyba już poprawione - https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/871

A może ktoś sprawdzić jeden obiekt? Chodzi o węzeł POI z rzeźbą, o tutaj - link. Widać go jedynie w podglądzie danych mapy, a na renderze mapy rowerowej, który wyświetla również rzeźby już go nie widać. Inne POI z rzeźbą, dodane bardzo dawno temu, które ma te same tagi (link) na mapie widać.

Właśnie (z dużą pomocą ludzi na githubie) przedarłem się przez stawianie TileMilla wraz z danymi dla Polski, więc służę świeżym doświadczeniem. Proces dochodzenia do tego jest opisany w komentarzach do dwóch bilecików:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/657#issuecomment-56023323
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/957#issuecomment-56229390

Jeśli ktoś chce spróbować, to chętnie pomogę (Mateusz pewnie też - wspomagał mnie w tej zabawie). Jeszcze nie wiem jak robić “łatki” (chodzi głównie o to, jak wiele rzeczy pchać do jednego worka, żeby nie przedobrzyć), ale wkrótce powinienem pchnąć swoje pierwsze propozycje zmian na githuba.

Dodam iż zalecam wsadzanie do bazy danych nie całej Polski a jakiejś mniejszej części (np. spore miasto).

“jak wiele rzeczy” - najlepiej dzielić jak najbardziej się da - chyba że nie ma to już żadnego sensu. Na przykład https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/771 próbował chyba za wiele rzeczy na raz.

IMHO poza pchaniem zmian na githuba warto mieć nasz własny styl - rozmawiam z wieloma firmami zainteresowanymi przejściem na OSM i zawsze pada jedno hasło: domyślny styl jest brzydki i nieczytelny. Mając coś ładnego moglibyśmy zaoferować im przejście na niego - myślę, że gdybyśmy pokazali to np. pkt.pl to by się długo nie zastanawiali.

Mapbox Streets nie jest przypadkiem ogólnie dostępny? (Inne mapboksowe prawie na pewno nie są, ale ten ZTCW jest takim pokazowym).

A a propos własnego stylu, wg mnie dobrze by też było mieść własny fork domyślnego stylu do testowania i szybszego wprowadzania zmian + do doszlifowania renderowania do lokalnych wymagań (coś jak Niemcy mają na osm.de).

Co do własnych stylów - czy Stowarzyszenie ma dość funduszy by utrzymać serwer z nowym stylem? Chociażby dla Polski?

W temacie - warto zerknąć na https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/941 - jest serwer z mapką kawałka USA dla propozycji zmian z sprytniejszym pokazywaniem nazw. Warto zajrzeć czy widzi się jakieś problemy inne niż te które już zostały zgłoszone.

rozmawiam z jedną firmą, która nas lubi i byłaby w stanie udostępnić silny serwer z dyskami SSD. Będę znał szczegóły w ciągu tygodnia, może się uda :).

Warto chyba w tym wątku wspomnieć o instrukcjach do instalacji TileMilla, dzięki któremu można sobie testować zmiany renderowania mapki:

http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=27263

Poza tym nastąpiły pozytywne zmiany w domyślnym stylu dotyczące nazwanych obszarów i teraz np. Cmentarz Bródnowski ma widoczną nazwę w odpowiednim kolorze już od z=13, ale nawet na z=15 sieć alejek go nie ruguje:

https://www.openstreetmap.org/#map=15/52.2791/21.0355

kontynuując dyskusję z wątku o mikromapowaniu, gdzie zasugerowałem zmianę domyślnego stylu na styl mapsurfer: całą sprawę podniosłem po pierwsze bo wg mnie styl mapnik jest wg mnie brzydki, a po drugie że system zgłaszania do niego poprawek jest kompletnie niewydajny, na chwilę obecną mamy ich ponad 300 i są wprowadzane tak wolno że właściwie niewidocznie; co do spraw technicznych z mapsurferem to może prościej byłoby po prostu dogadać się z ludźmi od tego stylu w tej sprawie

Dyskusja o pomysłach (i problemach) z MapSurferem zaczęła się w tym wątku:

http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=469548#p469548

Rozumiem, że nic z tego nie wyszło?

sprawa się dalej toczy - w wielu firmach koniec roku to straszny młyn i sprawa wsparcia OSM zeszła trochę na dalszy plan.

Jasne, ale pisałeś jeszcze we wrześniu. :slight_smile:

no wiem :smiley: Niby serwer stał przygotowany i instalowali dla nas na nim Ubuntu, ale od 3-4 tyg cisza w temacie. Może jednak lepszym pomysłem byłoby zamówienie jakiegoś VPS z funduszy stowarzyszenia, żeby się nie użerać z kimkolwiek.

Jest nowe wydanie domyślnego stylu mapy OSM (openstreetmap-carto v2.25.0) - krótkie podsumowanie zmian jest tu:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2014-December/071590.html

Jeśli kogoś interesuje, to w archiwum listy są też poprzednie podsumowania wydań Matthijsa - u siebie w skrzynce znalazłem kilka licząc od z sierpnia, ale wcześniej nie zwróciłem na nie uwagi.

Zgadzam się! Gruba, ciemna krecha (aż 15% szarości) wśród budynków wygląda ordynarnie.
Może spróbować renderować kreską grubości “highway=service”, szarość 8 % i np. z obwódką “highway=footway”? (bo tam głównie piesi). Spróbowałem na krótkim odcinku, to wygląda całkiem, całkiem. W każdym razie, lepiej niż jest teraz.

co do stylu podstawowego OSM oraz np. Hike&Bike który również ostatnio się mocno zmienił (według mnie na gorsze) to strasznie denerwuje mnie zaniechanie renderowania railway=abandoned. Ślady po liniach kolejowych to bardzo mocne dominanty w terenie i powinny być renderowane.

Takich charakterystycznych obiektów jest więcej, ja np. czekam na wizualizację rur biegnących nad ziemią - niby specjalistyczne, ale widać gołym okiem, podobnie jak linie energetyczne na słupach.

W sprawie ruruciągów pisałem w czerwcu:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/640