Wyświetlanie na domyślnej mapie

Ponieważ mapuję już od dłuższego czasu i wiele interesujących mnie miejsc jest już wystarczająco “wyrysowanych” albo mogę je łatwo uzupełniać, przyszedł chyba czas na zajęcie się także bardziej ogólnymi problemami. Szczególnie leży mi na sercu kwestia domyślnej mapy na głównej stronie osm.org, która powinna być wizytówką projektu, a tymczasem nie pokazuje nawet wszystkich udokumentowanych obiektów, nie mówiąc już o promowaniu sensownych propozycji i dobrych praktyk.

Najnowszy problem, jaki rzucił mi się w oczy, to ewidentne błędy w wyświetlaniu warstw, tzn. tagów “layer” (http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=434492#p434492), ale są też znacznie prostsze braki. Dlatego wczoraj w ramach “razwiedki bojom” wypełniłem bilecik w sprawie niepokazywania fontann (https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/705) i okazało się, że problem nie tylko jest poruszany od lat, ale także od miesięcy jest już nawet gotowy kawałek kodu oraz (brzydka, ale zawsze :slight_smile: ) ikonka, tylko zgłaszający chciał załatwić kilka rzeczy na raz, a poza tym były ważniejsze sprawy i się zapodziało… :roll_eyes: Czyli są szanse na poprawę, tylko trzeba to systematycznie zgłaszać, pilnować i ew. doprecyzować.

Z innych rzeczy, które mnie osobiście denerwują, zwłaszcza od kiedy faktycznie zajmuję się mikromapowaniem:

 • Nie wyświetlają się wysepki drogowe, choć byłby to sensowny krok w kierunku wizualizacji przebiegu szerszych ulic, zanim będą obrysowywane jako powierzchnie (tak, jak obecnie duże rzeki)
 • Wszystkie wzniesienia gnieżdżą się pod jednym tagiem - to akurat nie jest wina wyświetlania, ale efekt jest widoczny na mapie, stąd moja propozycja dokładniejszego tagowania w tej sprawie (forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=434503#p434503)
 • Przystanki nie pojawiają się na mapie jeśli są otagowane w nowym schemacie “public_transport” (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Public_Transport), choć po prawdzie on nawet nie jest nowy, bo przyjęto go w głosowaniu już ponad 3 lata temu!
 • Nie ma jak odróżnić tablicy pamiątkowej od pomnika, choć rozmiarami i wyeksponowaniem w rzeczywistości mocno się różnią
 • Nie wyświetlają się prawidłowo otagowane rzeźby w parku

Widzę, że w openstreetmap-carto jest aktywny Mateusz Konieczny, który od niedawna odzywa się także na tym forum. Bardzo się cieszę, bo może łatwiej będzie coś ustalać i koordynować jeszcze zanim dojdzie do rozpisywania problemów na konkretne bileciki i kod implementacji.

Jeśli macie jakieś swoje problemy i propozycje do omówienia albo zasygnalizowania, to zapraszam do tego wątku.

Piszę o tym tutaj:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Street_area

Ma wielki zgryz: Jakie tagi wybrać dla tej koncepcji, w szczególności jaki powinien być tagging punktu K.
Z powodu micromappingu highway=stop oraz highway crossing będą osobnymi punktami. Jednak co robić, gdy highway=stop nie ma bo jest niepotrzebny?
Punkt K musi być szczególnie wyróżniony aby można było prawidłowo robić rendering i identyfikować odpowiednie obszary.

Pilne potrzebuję też pomocz kogoś kto mógłby zrobić eksperymentalna rendering do tej koncepcji tak, by przekonać community.
Wiadomo, obrazki lepiej przemawiają do wyobraźni niż nudne proposale…

jakiś czas temu spróbowałem zmapować moje osiedle tak żeby zmninimalizować ilość “białych plam” do minimum:
http://www.openstreetmap.org/#map=17/52.37861/16.96626

w tym celu dociągałem zawsze “highway=pedestrian+area=yes” i “landuse=village_green” do krawężników, nawet jeśli na ich krawędzi był chodnik to rysowałem go przed granicą obszaru, odpuściłem też sobie robienie przerw pomiędzy obszarami dla chodników wg mnie wygląda to na mapie karykaturalnie, przecież osm to nie ma być zdjęcie satelitarne z efektem posteryzacji tylko mapa/ plan, dlatego nie rozumiem czemu w wielu miejscach przyjęło się robienie przerw dla chodników, ulice tak, bo są szerokie i to zawsze “szkielet” mapy więc ma to sens, ale chodniki? Co do renderowania do pomijając graficzne zacofanie mapnika na które wyżaliłem się już w temacie “Tematy ogólne” to na przykładzie zalinkowanego miejsca irytują mnie 3 rzeczy:

*“highway=living_street” jako gruba, szara linia (powinno to być renderowanie w sposób zblizony do “highway=service”, jak na MapSurfer)
*brak renderowania “amenity=waste_disposal” czyli śmietników (a na MapSurferze jest)
*zbyt duże i zbyt jaskrawe literki “P” na parkingach, w wielu miejscach bardzo pogarsza to czytelność mapy

tak jak już kiedyś pisałem, marzy mi się zamiana domyślnego stylu mapy na “MapSurfer” bo renderuje on więcej rzeczy niż mapnik i jest po prostu ładniejszy, ale niestety nie sądzę że kiedykolwiek się tego doczekam :slight_smile:

Coś mi to przypomina (https://www.openstreetmap.org/#map=17/50.86314/16.31495), z tym, że dla mnie zostawienie miejsc na chodniki ma sens - może dlatego, że na moim osiedlu są chodniki szerokości półtora metra i takie szerokości drogi. Poza tym dzięki temu trawniki robią się mniejszymi obszarami i zwykle nie trzeba robić w nich dziur na inne obszary. I tutaj denerwuje mnie jedna rzecz: należałoby właściwie użyć dla trawników osiedlowych tagu landcover=grass (a nie landuse=village_green albo natural=grassland - bo te przeznaczone są do czego innego), ale landcover=grass nie wyświetla się wcale nie tylko na domyślnej mapie OSM, ale nawet nie koloruje się w (moim) JOSM.

Ja po bardzo krótkim przemyśleniu widzę to tak: highway=stop (jeśli przed wjazdem na skrzyżowanie jest znak STOP), highway=give_way (jeśli jest znak ustąp pierwszeństwa), highway=traffic_lights (jeśli wjazd na skrzyżowanie jest regulowany sygnalizacją świetlną). W każdym innym przypadku tagi nie są potrzebne - punkt K to taki punkt, w którym krzyżuje się “normalne” highway (czyli to, co do tej pory jest drogą-linią) z obszarem drogi (krzyżuje się = punkt wspólny). Dodatkowe tagi pod nawigację (żeby działała efektywniej) można dodać na etapie przygotowania pod nią mapy.

W sumie fakt.
Nie wiem czy są sytuacje gdzie występują jakieś inne specjalne rodzaje linii przed skrzyżowaniema. Taka generalizacja ułatwiła by mapowanie.

Jeszcze kilka uwag dla uporządkowania sobie i żebym nie zapomniał:

 • główna skórka jest najważniejsza i chcę, żeby była naprawdę wzorcowa, ale w zakresie mojego zainteresowania leżą też pozostałe dostępne na osm.org skórki - to tylko kwestia czasu i możliwości (stąd np. akcja tagowania identyfikatorów na przystankach warszawskiego ZTM, żeby potem automatem aktualizować trasy na skórce “transport publiczny”)
 • jak wspominałem w innym wątku, na głównej nie wyświetla się też istniejąca ikonka przełęczy (natural=saddle, np. https://www.openstreetmap.org/node/246769404)
 • ze szlakami turystycznymi jest chyba generalna kicha

Z rzeczy bardziej pozytywnych: są podjęte rudymentarne prace nad rutowaniem na głównej i nawet jest serwis z prostą demonstracją tego (apmon.dev.openstreetmap.org/routing/), ale niestety wymaga to dalszych prac programistycznych w JS+Rails (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Top_Ten_Tasks#Routing_frontend), a ostatnie zmiany w repo są chyba z marca.

Żeby się w tym wszystkim nie utopić i śledzić postępy w kilku równoległych sprawach, które nas interesują, może warto będzie założyć osobną stronę na wiki.

Ja bym prosił, by nie używać słowa “skórka”. Skórka to jest np. w Winampie i oznacza nakładkę na coś.
To, o czym mówimy nazywa się “styl”, w tym przypadku styl renderowania.

Ja staram się nie dociągać, żeby potem mieć gotowe rzeczywiste trawniki (w większości wystarczy dodać kiedyś krawężniki). A chodniki są też węższe i szersze - znam takie, że można iść kolumnami, i takie, że jedna osoba musi się przeciskać koło latarni. Z czasem pewnie wszystkie obszary będziemy rysować jako obszary i nie widzę tu wyjątku w postaci chodników.

A “village_green” to tzw. nawsie i chyba tylko lekkiej ręce tłumacza zawdzięczamy przekłamanie w Potlatchu, że to niby “zieleń miejska” - podczas gdy chodzi o wiejską, a i to bardzo specyficzną. Ja stosuję na razie “landuse=grass”, ale potrzeba nam na gwałt także klombów - chyba nie ma takiego tagu jeszcze, więc pewnie trzeba zacząć od spisania odpowiedniej propozycji.

 • faktycznie, mnie też living_street doprowadza do szału… :rage: Na głównej service domyślnie wyświetla się niezbyt cienko, ale jeśli posiada dodatkowy tag szczegółowy (np. że to droga parkingowa albo podjazd), to jest cieniutka, ale pewnie nie o taką nam chodzi.

 • literki P są chyba już zgłoszone - łapię w tej chwili za dużo srok za ogon, ale wczoraj widziałem coś na ten temat i już nie wiem gdzie, natomiast są propozycje, żeby przynajmniej zmniejszyć widoczność prywatnych parkingów (https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/312)

 • z tej samej parafii: ścieżki na cmentarzach też są zbyt wcześnie renderowane, przez co dosłownie “drzewa przesłaniają las”: widać obszar w czerwone przerywane linie, ale nie charakterystyczną plamę zieleni z symbolami nagrobkami, ani nawet nazwę cmentarza (np. https://www.openstreetmap.org/#map=14/52.2736/21.0450)… Niestety nie ma do nich osobnego tagowania, więc pytanie, czy należy je najpierw dodać, czy może wystarczy tylko przesunąć granicę wyświetlania dla wszystkich highway=footway?

Wreszcie - chyba warto w ramach orientacji w temacie wyświetlania map obejrzeć prezentację “Andy Allan: OpenStreetMap Carto” (https://www.youtube.com/watch?v=W7La0UXec3A). Jeszcze nie zdążyłem od wczoraj, gdy to znalazłem, ale planuję wkrótce.

Nie żebym się upierał przy nazwie, ale ja sobie to wizualizuję właśnie jako “skórkę” na gołe dane, które są zasadniczą częścią projektu. Mapa w OSM jest właśnie nakładką na te dane i powoduje, że wyglądają tak, a nie inaczej.

Znalazłem coś, co się kwalifikuje do tego tematu: jak sprawić, by budynek Ratusza-Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, znajdujący się w centrum miasta, był znów widoczny na warstwie OSM Classic? [link do OSM] Ktoś oznaczał w centrum strefę (dla) pieszych i wewnątrz tego obszaru zniknęły budynki (tzn. ten konkretny). Da się to poprawić, czy tak już musi być? Na (innych) warstwach (MapQuest, Transportation, Humanitarian) ten budynek jest widoczny.

Prawdopodobnie to ten sam błąd, który przelał moją czarę goryczy. Wydaje mi się na oko, że dotyczy go ten bilecik:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/688

i prawdopodobnie ma związek z tym zgłoszeniem:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/685

Nie żebym się upierał, ale tutaj raczej mówi się o stylach renderowania, więc jeśli chcesz być dobrze rozumiany… :wink:

Faktycznie. Dzięki za objaśnienie. Może to poprawią.

Już znalazłem - literki są takie same, ale jest propozycja, żeby się pojawiały przy większym zoomie:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/707

Przykład z parkingami (w tym bileciku są też propozycje zmiany zoomu innych POI):

No i poprawili :slight_smile:

Może będziemy mieli szczęście - ktoś otworzył na to bilecik właśnie!

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/708

Z moich różnych oftopicznych dyskusji wyszedł ciekawy wątek wyświetlania mapy “dla mapujących”. Andy twierdzi, że standardowa mapa kiedyś właśnie temu miała służyć, a teraz zrobiła się jakaś bardziej podobna do gładkiego, ale gołego MapQuesta, co niestety skłania ludzi do prostackiego oszukiwania pod render:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/tagging/2014-July/018199.html
https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2014-June/070074.html

Niestety nikt nie odpowiedział mu w jakim kierunku zmierza teraz ta mapka, ale generalnie ludzie twierdzą, że po tym, jak po latach zostały załatwione podstawowe problemy z domyślną mapą, teraz można liczyć na dodawanie do niej różnych bardziej praktycznych rzeczy. Ja bym bardzo chciał, żeby ona znów zaczęła być “dla mapujących”!

Tak, jestem ostatnio mocno aktywny w zakresie domyślnego stylu. Nawet jakieś moje bardzo drobne poprawki zostały zaakceptowane i już zostałem oskarżony o niszczenie mapy :slight_smile: Na razie zajmuję się innymi rzeczami i czekam aż główny autor stylu albo zaakceptuje moje aktualne propozycje albo je odrzuci [ https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/707 i https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/687 ]. Ale planuję pozgłaszać następne propozycje.

Ogólnie - jak ktoś zna angielski, konkretnie wiadomo na czym polega problem i jest jakiś pomysł by go rozwiązać to najlepiej zgłosić i opisać go na https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues

“Nie wyświetlają się wysepki drogowe” - a jak są one zaznaczane?

“Wszystkie wzniesienia gnieżdżą się pod jednym tagiem” - na to sam styl nie poradzi

“Przystanki nie pojawiają się na mapie jeśli są otagowane w nowym schemacie “public_transport”” - jest https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/311, nie ma na razie kodu.

“Nie ma jak odróżnić tablicy pamiątkowej od pomnika”
Do tego trzeba zaimportowania klucza memorial (co z jakichś, na razie nieznanych mi, powodów jest bardzo skomplikowane i w bliskiej przyszłości nie nastąpi)

“Nie wyświetlają się prawidłowo otagowane rzeźby w parku” - czy chodzi o tourism=artwork?

Nadmiar P jest zgłoszony w https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/70 i jedna z moich aktualnych propozycji by ten problem ograniczyła

a czy ktoś już zgłaszał opcję z paskudnym renderowaniem granic krajów? Styl jest robiony ewidentnie pod USA i ich stany. W Europie przy mniejszym zbliżeniu widać granice województw, ale nie widać granic krajów - nie wiadomo gdzie kończą się Czechy a zaczyna Polska.

Z tego co wiem - to nie. Ale tu będzie spory problem by to poprawić tak by za chwilę nie pojawili się ludzie z USA narzekający na to że im granice stanów zniknęły.

Gdyby ktoś był zainteresowany by jakoś bardziej zaangażować się w zmienianie stylów (tj. proponowanie konkretnych propozycji zmian) a miałby jakieś problemy techniczne - chętnie pomogę, właśnie udało mi się uruchomić renderowanie.