Wyświetlanie na domyślnej mapie

Zabytki widoczne są (m.in.) na osmapa.pl:
http://www.osmapa.pl/#lat=50.8432&lon=16.4876&z=16&m=os

tagowanie:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/heritage#Poland
(być może warto również przejrzeć ten wątek:
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=11729 ).

Ta osmapa to u mnie ładuje sie godzinami mimo że symaptycznie wygląda.

poczytam to na wiki o zabytkach. Dla mnie bardzo istotne kwestie. Dzięki.

Na tym forum jest kilka osób z Łodzi. Wszyscy wiemy, że na Placu Wolności stoi pomnik Tadeusza Kościuszki. Zamapowany jest jako historic=monument, wiec chyba dobrze. Problem w tym, że na mapie go nie widać. Trochę łyso ten plac bez pomnika wygląda :stuck_out_tongue:

Wszędzie to głupio wygląda:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/758

A czemu mu nie dac historic memorial skoro pasuje do definicji bardziej niż monument i dodatkowo pojawi się wtedy na mapie.

Zgoda. Historic=memorial, memorial=statue.

Edit: widzę, że polska wiki dość zdecydowanie odbiega od angielskiej. Już jednak i na tym forum dostałem potwierdzenie, że monument to raczej coś w formie lub skali budynku, jak Łuk Triumfalny albo Mauzoleum Lenina.

No to już wiem skąd problemy z wyświetlaniem nazwy różnych miast na niskich powiększeniach (np. Warszawę widać dopiero od z8!) i zasłanianie ich przez nazwy województw:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1386

Teraz istotne, czy ktoś spróbuje to naprawić:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1391


W tym czasie zająłem się lokalną wersją problemu przesłaniania i zacząłem od II linii metra, bo jest krótka. Zasadniczo nazwy stacji kolejowych i przystanków metra powinny być widoczne od z14, tymczasem:

 1. Metro Dworzec Wileński widać dopiero od z16
 2. Metro Stadion Narodowy widać dopiero od z16
 3. Metro Nowy Świat-Uniwersytet widać dopiero od z15
 4. Metro Świętokrzyska widać dopiero od z16
 5. Metro Rondo ONZ widać dopiero od z15
 6. Metro Rondo Daszyńskiego widać dopiero od z17

Nie chodzi mi o kombinowanie i przesuwanie czegoś tak, żeby były widoczne, tylko przeciwnie - ustalenie co im przeszkadza gdy są wycentrowane jak trzeba. Na pewno mogą je blokować nazwy miejsc - np. 3. najpewniej jest zasłaniane przez nazwę tego “osiedla” http://www.openstreetmap.org/node/692622972 - ale czasem to wcale nie jest jasne, bo np. pokazują się nazwy pobliskich przystanków autobusowych i tramwajowych, choć mają niższy priorytet.

Oczywiście nazwy osiedli można trochę poprzesuwać, bo i tak nie są oficjalne i nie mają swojego kanonicznego punktu centralnego, ale najpierw chciałbym sprawdzić, czy to nie są jeszcze jakieś inne babole. To się naturalnie wiąże z porządkami, jakimi chcę się zająć w nazwach jednostek miejskich w Warszawie oraz tłumaczeniem nzw obiektów typu “place=*” (na początek w JOSM-ie, ale dobrze byłoby mieć spójność także na stronie głównej, w dokumentacji Wiki i np. w iD):

http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=30381
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=490674#p490674

Na I linii też są dziwne problemy:

 1. Metro Pole Mokotowskie widać dopiero od z16
 2. Metro Politechnika widać dopiero od z15
 3. Metro Centrum widać dopiero od z15 (to akurat zrozumiałe, bo jest nazwa miasta, za to na z18 dziwnie znika)
 4. Metro Świętokrzyska widać dopiero od z16 (wspólna z linią II, więc nic nowego)
 5. Metro Plac Wilsona widać dopiero od z15

Nie wszystkiego jestem pewien, bo może były jakieś zmiany i się nie zdążyło odświeżyć, a ostatnio są z odświeżaniem dziwne problemy same w sobie. Myślałem, że to kwestia buforowania w Firefoksie. ale w Chromium robi się tak samo, więc raczej na serwerach się najpierw renderuje szybko, a potem jakby cofa do poprzedniego stanu i to nieraz na długo. Czy ktoś to też zauważył u siebie?

Tak, też coś takiego zauważyłem: jest zmiana, za minutę jej nie ma, a później za chwilę jest ponownie.

Właśnie zaproponowałem zaimportowanie wielu rozwiązań z OSM-FR (http://tile.openstreetmap.fr/), bo tam jest wiele rzeczy, które mi się podobają, zarówno w małej, jak i dużej skali:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1402

Ciekawe które z nich się przyjmą. Byłoby fajnie mieć przynajmniej wszystkie te ikonki (może jeszcze więcej ich zidentyfikuję), bo to prosta rzecz, a przyda się w mikromapowaniu. Swoją drogą u nich jakoś stacje kolei/metra, nad którymi się zastanawiam czemu w osm-carto mają takie dziwne problemy z widocznością, są zawsze widoczne i nawet sprytnie dzielą zbyt długie nazwy na 2 wiersze.

Zauważyłem coś takiego, nie renderuje się jako budynek wielokąt otagowany jako budynek, ale jednocześnie będący wewnętrznym (inner) wielokątem wielokąta złożonego. Póki co zastosowałem obejście w postaci drugiego, pokrywającego się z wewnętrznym wielokąta otagowanego jako budynek, ale nie będącego członkiem relacji wielokąta złożonego.

http://osm.org/go/0OXhpzGlh-- poznikało wiele torów kolejowych (zostały tylko główne). Przez to trochę tereny w miastach wyglądają biednie… Coś wiadomo co zmiany w wyświetlaniu? Tak zostanie czy na razie czekać na wprowadzanie zmian. W Bydgoszczy tak zniknęły tory wzdłuż ulicy Artyleryjskiej, Kamiennej, cały system bocznic w Pesie (producent pociągów :wink: ). Generalnie dziwnie teraz mapa wygląda.

Edycja: http://osm.org/go/0OXi~ktY?layers=N - a za to tory nieużywane są widoczne…

na pocieszenie mamy teraz pnie drzew oraz korony zajmują większy obszar :wink:

carto: v2.29.0
https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2015-March/072431.html

Czemu ma służyć nie renderowanie torów innych niż główne? Co za idiotyczny pomysł, czytelności mapy nie zwiększyło, wręcz przeciwnie. Bardzo mi się to nie podoba. A może to jakiś błąd?

Na dodatek popsuło się renderowanie łącznic, przebijają się ponad drogi…

O błędzie z bocznicami wiadomo: https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/commit/2aaa9fd6e04e1f75e4cfa3a0a4d735b8d7e1ff8d

Większy, ale za to mniej walący po oczach (te okropne ciemnozielone kropy przy większych skupiskach!) - czyli tak, jak w rzeczywistości. W dodatku w ostatnich dniach ktoś słusznie zwrócił uwagę, żeby korony nie blokowały wyświetlania kolidujących obiektów, więc ja tam jestem bardzo zadowolony. Przecież to nie drzewa popsuły tory… =}

Ja tam również jestem z tego zadowolony gdyż co by nie powiedzieć jest to kroczek naprzód. Sam ich zresztą ostatnio sporo dodałem jak np. tu http://www.openstreetmap.org/#map=18/49.78333/22.74911 przy okazji generalnego wzięcia się za poprawę miasta Przemyśl które praktycznie całe skalibrowane było pod Binga z szeregiem kolejnych mniejszych lub większych grzeszków ;). Roboty tam nadal jest na co najmniej kwartał

Co do torów to zonk z tym wyświetlaniem, ale raczej nie do uniknięcia przy tak ogromnej liczbie tagów i ich wartości. Jak się optymalizuje skrypty w takiej sytuacji zawsze się okaże że się zoptymalizuje za dużo. Pech chciał akurat trafiło na nie

Obszary szkół generalnie są widoczne od zbliżenia 16 i ich nazwa wyświetla się nawet gdy musi być wyświetlona poza obszar przez nią zajmowany. Wyjątkiem od tej reguły jest jednak moment gdy na obszarze szkoły umieścimy większą ilość parkingów wówczas nazwa ta się pojawia później zależnie od ich ilości. W przypadku poniżej dopiero przy z19. Można by pomyśleć nad tym by parkingi nie były aż tak eksponowane jeśli wpisane są w obszar szkoły czy uniwersytetu.
http://www.openstreetmap.org/#map=19/49.77402/22.78944

Mateusz właśnie zaproponował zmniejszenie ważności parkingów w ogóle (nie tylko na terenie szkół), więc powinno się niedługo poprawić.