wymiana rzeczy używanych

Ten temat założyłem w celu popularyzacji tagu amenity=give_box, bo ciekawi mnie, czy takie miejsca są popularne w Polsce lub czy w ogóle są. Obecnie na mapie w Polsce są tylko 3.
Czy w waszym mieście są takie miejsca na wymianę używanych rzeczy? Nie licząc bookcrossingu, który jest dość powszechny. Musi to być miejsce, w którym można zarówno zostawić, jak i wziąć jakieś rzeczy, a więc odpadają np. pojemniki na odzież używaną czy zbiórki organizowane przez domy pomocy, noclegownie itp.

Nie spotkałem w naturze, a przynajmniej sobie nie przypominam.

Już śpieszę z odpowiedzią

  1. https://www.openstreetmap.org/node/7526405066
  2. https://www.openstreetmap.org/node/7395536888
  3. https://www.openstreetmap.org/node/7196290873
  4. https://www.openstreetmap.org/way/792437583

Jeśli źle otagowane z powodu mojej niewiedzy to proszę ujednolicić tagowanie

Nie wiem, czy się liczy - ale w ograniczonym zakresie wymiana odbywa się w sklepie “Na Gramy” przy ul. Piotrowskiej 34 w Łodzi. Zabrać lub oddać można torby, słoiki czy niewielkie rośliny.

Przy okazji tego punktu - zagwozdka na temat klasyfikacji takiego sklepu. Ideą sklepu jest “zero waste” - w środku mydło i powidło (prawie dosłownie - od chemii po żywność w stylu kasza, mąka, olej, ekologiczne opakowania, płyn do mycia naczyń i bambusowe szczoteczki itd.). Czyli w zasadzie mają wszystko, co można sprzedać na wagę lub jest w jakiś sposób “eco-friendly”. Czy jest jakaś klasyfikacja pod taki rodzaj działalności?

shop=convenience + zero_waste=yes / zero_waste=only ( https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:zero_waste ) ? https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:organic też może się przydać.

A coś takiego. Jak to otagować ?

Jak dla mnie

amenity=waste_basket
waste=caps

a zdjęcie idealne do uzupełnienia nowej wartości waste na stronie wiki :slight_smile:

Ja już obiekt utworzyłem i wymyśliłem takie otagowanie

Moim zdaniem jest to bardziej kontener recyklingu niż kosz na śmieci
Choć klucz amenity=give_box też by tu pasował

amenity=recycling
image=https://images.mapillary.com/QRH6LQXeqaEqSk7pg6CrRw/thumb-2048.jpg
mapillary=https://www.mapillary.com/map/im/QRH6LQXeqaEqSk7pg6CrRw
name=Sulechów nakręceni na pomaganie
operator=Roltex
recycling:plastic_packaging=yes
recycling_type=container

Te dwa pierwsze są dobrze, zresztą już je uwzględniłem w swoim pierwszym poście bo to są właśnie te 2 z 3 :stuck_out_tongue:
3 - właśnie tutaj pasuje amenity=give_box :slight_smile: Zamiast amenity=social_facility daj amenity=give_box + clothes=only
4 - tu też by pasowało. Czy to jest lodówka za tymi drzwiami?

We Wrocławiu jest ok. 20 tzw. “lodówek społecznych” działających właśnie na zasadzie wymiany jedzenia. Na razie je taguję jako amenity=fridge, ale nie wiem czy nie zmienić na give_box. Tylko że na tej stronie Wiki twierdzą, że do jedzenia to nie pasuje i żeby użyć social_facility=food_bank, ale może nie wiedzieli, że istnieją takie samoobsługowe lodówki. A bank żywności to raczej nie jest samoobsługowy.

A jak to wygląda? Jak szafa, czy ktoś to obsługuje? Może też by się zaliczało.

Może być shop=variety_store albo shop=convencience. Chyba że jakiś rodzaj produktów jest dominujący, jest ich najwięcej, wtedy może być jeszcze inny tag. Bo np. w Rossmannie też można kupić jedzenie, picie i inne rzeczy, ale głównie kosmetyki, więc jest to drogeria.

waste nie może być, bo to nie śmieci, tylko materiał nadający się do recyklingu :slight_smile:

recycling:plastic_packaging=yes pasuje, ale dokładniejszym będzie recycling:plastic_caps

Kontener na nakrętki i Nowosolską ciepłą szafkę poprawiłem już zgodnie z twoja sugestią . Lodówkę do dzielenia się jedzeniem na razie zostawiam bez zmian. Mam teraz inną zagwozdkę ponieważ cytując Ferdka “Są na tym świecie rzeczy o których się nawet fizjologom nie śniło”. :slight_smile:
Jak poprawnie otagować okno życia dla zwierząt? Pasuje do twojej definicji " Musi to być miejsce, w którym można zarówno zostawić, jak i wziąć jakieś rzeczy"

Nad lodówkami jeszcze będę myślał.

Moim zdaniem nie pasuje, bo zwierzę to trochę inny przypadek :). Ubrania czy książki mogą leżeć, ale pies czy kot to inna
sprawa ;P. A co, jest takie w twojej okolicy? Nie wiem jak otagować okno życia dla zwierząt, pewnie nie ma jeszcze tagu, bo jak mówisz, fizjologom się jeszcze nie śniło :wink:

Tak jest takie coś. Już to jest wyjaśnione.
Zapytałem w wątku “Prośby o zmapowanie/poprawę” i po krótkiej dyskusji umieściłem je na mapie w taki oto sposób https://www.openstreetmap.org/node/7551596008

Ale tam w tym lesie tabliczek :)))
To już chyba nie będę musiał jechać do Zielonej Góry, pozwiedzam na OSM :wink:

Udostępnione miejsce w sklepie (typu zero waste). Torby i słoiki można wykorzystać do zakupów na miejscu (jeżeli ktoś swojego nie przyniesie można się “poczęstować” zostawionymi przez innych), dla roślin też wydzielili kąt w niewielkim sklepie (można zostawić roślinę, ewentualnie zebrać jedną z tych pozostawionych przez innych).

No to amenity=give_box chyba pasuje. Dodaj jeszczcze w tagach lub opisie jakie rzeczy można tam wymieniać.