Wykorzystanie danych z OSM przez firmę Emapa S.A.

Właśnie zauważyłem, że na mapie dostarczanej przez firmę Emapa S.A. (która jest wykorzystywana m.in. przez serwis jakdojade.pl) zostały wykorzystane dane dotyczące przebiegu torów kolejowych pochodzące z OSM bez podania atrybucji. Swego czasu dość mocno zmapowałem szczeciński węzeł kolejowy (jeszcze tej pracy nie skończyłem) i dzisiaj zauważyłem na mapie firmy Emapa bardzo duże podobieństwo do narysowanych przeze mnie torów. O tym, że dane pochodzą z OSM można się przekonać np. patrząc na okolice stacji Szczecin Dąbie, którą jeszcze na OSM się nie zajmowałem. Na OSM część torów kończy się ślepo na ulicy Pomorskiej. To oczywiście nie jest prawdą w rzeczywistości i kiedyś zostanie to poprawione, jednakże pozwala to nam na udowodnienie “zapożyczenia” danych - to samo miejsce na mapie firmy Emapa.

Co z tym fantem zrobić?

http://emapa.pl/kontakt-1 - jest kontakt łącznie z numerami telefonów i mejlami.

Nie wiem od kogo zacząć. Może zadzwonić na telefon który ma “Młodszy specjalista ds. Sprzedaży” i zapytać ile trzeba dopłacić za mapę która nie łamie praw autorskich?

U mnie też w sumie to samo, ktoś się mocno inspirował tymi torami co robilem, choć w jednym miejscu bardziej się starał i dorysował więcej niż ja - chyba muszę nadrobić

Proponuję najpierw kontakt mailowy, a jak nie pomoże, to zapytać ich na facebooku, a jak dalej nie pomoże to na wykop.pl z nimi :smiley:

podejrzewam, ale to tylko na “oko” że mogli również skopiować tory w Krakowie, tyle, że kawałek sprzed mojej zmiany, jeśli dobrze pamiętam.

Podobnie tory wyglądają w Rzeszowie i okolicach.

W mojej okolicy również widać zaskakujące podobieństwo.
Nawet na przykładzie kolejki wąskotorowej.
http://emapi.pl/?long=17.271183729171753&lat=52.220970933542034&zoom=16&l=M|22&points=&params=66&routeType=0
Nic dziwnego. Gdzie indziej znają takie szczegółowe mapy torów, jak nie w OSM.

W Zwardoniu i Wiśle Głębcach również musieli skorzystać z wiedzy OSM, ponieważ ze zdjęć lotniczych niewiele widać na tych stacjach, a na mapach topograficznych takich szczegółowych danych nie ma… :wink:

Robić screenshoty, dokumentować…

Wystawić im fakturę na jakąś okrągłą sumkę. :wink:

A z mediów di.com.pl z pewnością byłby zainteresowany sprawą.

Na razie wysłałem uprzejmego maila. Zobaczymy, czy się jakoś do tego odniosą.

Chciałbym tylko zauważyć, że to nie jest takie drobne nadużycie “skorzystamy sobie z kafelków - ups, zapomnieliśmy o atrybucji”. Tutaj wykorzystano surowe dane na licencji ODbL, prawdopodobnie wymieszano jest z danymi na innej licencji i upubliczniono. To jest chyba ten casus, gdzie dane, z którymi zostały zmiksowane dane OSM, powinny zostać udostępnione na ODbL :slight_smile:

Rozmowa telefoniczna: my jesteśmy poważna firma, to na pewno od nas skopiowano.

Zaproponowano mi wysłanie mejla na biuro@emapa.pl - z rozmowy wynika iż dodzwonić można się co najwyżej do działu sprzedaży który w tej sprawie nic nie zrobi.

Przy okazji - albo zbieżność jest przypadkowa, albo dane skopiowano dawno temu, albo są przetwarzane: http://emapi.pl/?long=14.672402143478394&lat=53.39191856772228&zoom=17&l=M|22&points=&params=66&routeType=0 http://www.openstreetmap.org/#map=19/50.08205/19.93040 (tory w budynkach).

Taaa, już gdzieś się spotkałem z takim podejściem :slight_smile:

Budynki też podobnie mapują :wink:

Podkład do JOSMa:

tms:http://img1.emapi.pl/?fun=GetMap&zoom={zoom}&tileX={x}&tileY={y}&layer=std&userID=pasat

Po lewej jest przód kościoła, trochę źle zmapowałem i nie zgadza się z widocznym na ortofoto, u nich tak samo:

Tutaj od frontu jest wnęka ale dach jest prosty, oni mają tak samo:

Budynek w drzewach też bez problemu znaleźli?

Co do torów to nie mam wątpliwości i również tak samo przechodzą przez budynki (widoczny ich podkład i węzły z OSM):

Jeśli się okażę, że użyli danych z OSM to będą mieć ogromny problem. Czy ktoś się orientuje czy dane można pobrać w jakiejś binarnej formie? Np. na jakąś nawigację?

Moim zdaniem trzeba to zaraprtowac fundacji. Wątek naruszenia danych i dokumentacja powinny byc po angielsku. Sprawa jest naprawde powazna.

Jedno jest pewne. Budynki mają niechlujnie narysowane :stuck_out_tongue:

Szacuję, że dane pochodzą ze stycznia 2015. Około 15 stycznia edytowałem stację Szczecin Podjuchy, która na Emapie jest poszatkowana tak, jakby dane pobrali w trakcie trwającej edycji.

Z prawnego punktu widzenia maja nastepujace możliwości:

  1. Natychmiast usunac dane z OSM i przeprosic (zapewne niemozliwe bo z raczej nie maja tego zdokumentowanego jako import z OSM)
  2. Zmienic licencje na odbl i nawiazac z nami owocna wspolprace
  3. Isc w zaparte, przegrac proces, byc zmuszonym do usuniecia naruszenia i zaplacic blizej nieokreslona ale astronomiczna sume. Sprawa zapewne bedzie przed brytyjskim sadem wiec dodatkowo zjedza ich koszty sadowe.

Ciekawe czy ich prawnicy czytaja ten watek :slight_smile: