Wybory mamy (OSMF 2020)

Jak ktoś się zapisał do OSMF powinien dostać mejla (chyba że zapisał się za późno, więc w tych wyborach nie ma prawa głosu).

Na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Foundation/AGM20/Election_to_Board/Answers_and_manifestos jest więcej info o kandydatach.

Jak ktoś edytuje a nie został członkiem OSMF - dołącz, będziesz mógł zagłosować następnym razem ( https://join.osmfoundation.org/active-contributor-membership/ lub zostanie normalnym członkiem płacącym składkę)

Nie chcę mieszać ogłoszenia z agitacją więc powstrzymam się od komentowania na kogo warto zagłosować (gdyby ktoś był zainteresowany - jest https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=71379 na opinie o kandydatach).

Jeśli do tej pory maila nie dostałem to już powinienen się dopominać ?

Pewnie tak.

Ale bym sprawdził czy nie jest w spamie. I czy jesteś członkiem od 2020-09-12 23:59:59 UTC lub wcześniej?

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Foundation/AGM20/Election_to_Board#Key_dates podaje że głosowanie jest od 5 do 12 grudnia (koniec 2020-12-12 16:00 UTC).

Zagłosowane.

Sam chciałem założyć taki wątek, tylko najpierw wolałem zapoznać się z kandydaturami, ale jeżeli ktoś ma wstępne rozeznanie i mógłby cokolwiek napisać o kandydatach w poście otwierającym, to jestem zainteresowany.

Też bym chętnie poznał opinię osób bardziej obeznanych w realiach OSMF. Widzę, że są prowadzone dyskusje o wpływie wielkich korporacji na OSMF, o zmianach w statucie OSMF i o licencjonowaniu OSM. Ale nie do końca wiem, jak to się przekłada na konkretne kandydatury. No i czy to ma jakiś wpływ na OSM w Polsce.

Założyłem https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=810984#p810984 w ramach agitacji przeciw przedstawicielom FB.

Pojawiło się dobre pytanie: a co właściwie rada OSMF robi.

Z tego co rozumiem będą:

Decydować o wydaniu budżetu OSMF (w 2019 było to koło 1 200 000 zł, w 2020 mocno to wzrosło) - https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Finances#2019

Decyzja czy to zostanie wydane na serwery renderujące mapę, zatrudnienie kogoś (co ma robić?), na granty, na organizację wydarzeń…

Decyzje jak i skąd pozyskiwać pieniądze na utrzymanie serwerów (a może i też innych rzeczy).

Decyzje o tym czy podejmowane są realne działania w kierunku egzekwowania licencji.

Obsługa Brexitu.

https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Monthly_Board_Meetings

Np. https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Boa … es/2020-12 ma plany co będzie na najbliższym spotkaniu decydowane (np. decyzja czy i jak obsługiwać konflikty wokół tagowania w iD).

Albo, np. co zrobić z konfliktem pod tytułem “jak otagować granicę Ukrainy i Rosji w Krymie” (wyeskalowało to do OSMF koniec końców, akurat tu moim zdaniem złą decyzję podjęli).

No tak - generalnie rada powiernicza każdej fundacji jest od 3 rzeczy: a) decydowania o strategicznych kierunkach rozwoju, b) nadzoruje finanse i pracowników i c) decyduje o strukturze organizacji i sposobie zarządzania nią. I oprócz tego odpowiada prawnie za jej działanie - np: jakby był jakiś przekręt czy defraudacja to członkowie rady są tymi co za to idą siedzieć :slight_smile:

Są już wyniki https://www.opavote.com/results/4833558100180992
Ciekawie wygląda to liczenie głosów…

Ciekawie pod względem tego, że Migurski odpadł - taki już urok pojedynczego głosu przechodniego. Dużo osób wybrało go jako pierwszy głos, ale potem prawie nikt.