Wtyczka do JOSM - Scanaerial

Scanaerial
Znalazłem to cudo i się z wami dzielę “swoim” znaleziskiem. W skrócie: wtyczka na podstawie obrazów z WMS-a wektoryzuje kliknięty element. Wystarczy zainstalować Pythona + potrzebne biblioteki.
Chciałem go użyć do szybkiego wyrysowania budynków z czegoś takiego, ale niestety nie umiem uruchomić nic innego poza bingiem. Co prawda dzięki tej wtyczce odtworzenie lasów w tej chwili to pestka, ale myślałem, że do mniejszych szczegółów się nada. Może ktoś z was będzie wiedział o co chodzi.

Ale czy lodzki geoportal zezwolil na cos takiego? W Szczeciniem import budynkow byl zrobiony w podobny sposob - dostalismy pozwolenie od UM ale trzeba bylo napisac od zera skrypt do wektoryzowania budynkow z tamtego wmsu. Przy okazji od razu wysylal zapytania o adresy i wysokosci dodajac tagi.

Tak, możemy korzystać z WMSa. Dane z wms przecież są wektorowe, sęk w tym jak je zaimportować :wink: Próbowałem przez import svg, ale robią się straszne zniekształcenia i trzeba by dodawać po kilka budynków na raz żeby się zbytnio nie rozjechało.

czesc Damnog,
masz jakis obszar czy poligony na których to testowales zeby móc zobaczyc jak to sie sprawdzilo w praktyce?

Za miedza mówia, ze algorytm tam uzywany jest prosty jak drut w zwiazku z czym rezultaty nie sa zbyt zadowalajace. Jesli zas importowac dozy obszar, to jest to tzw. mechanical edit który nalezy zameldowac…

ScanAeriala uzywalem go do rysowania lasow na roztoczu (okolice Zwierzynca, Jozefowa, Krasnobrodu). Mysle ze efekty sa zadowalajace, trzeba jedynie dobrac odpowiednie ustawienia by poprawnie rysowalo, w razie czego sluze pomoca. Niestety nie umiem go zmusic do wspolpracy z innym wmsem niz bing.

MilyMichas,
podaj moze jakis link do gotowego wyniku.

http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/13524721

Nie przerazcie sie iloscia wezlow w rysowanych przez plugin mega-multipoligonach :wink:

Trroche sie jednak przerazilem :wink:
Wynik jak z kazdego automatu: Przyspiesza prace ale potem trzeba temu przyjrzec i ciut poprawic.

Zdecydowanie tak Marku. Efekty rzadko sa satysfakcjonujace za pierwszym razem, zazwyczaj odpalam plugin kilka razy, sprawdzajac efekt na roznych ustawieniach, po czym zostawiam najlepszy. Finalnie jeszcze sprawdzam czy nie ma ewidentych bledow (np. plugin czesto nie odroznia wody od lasu gdy maja podobny kolor na zdjeciach i trzeba to recznie poprawiac). Ogolnie jednak jestem zadowolony, lasy wygladaja dosc realistycznie i zgodnie ze stanem faktycznym.

Koledzy z Niemiec wspominali o bardzo zlych rezultatach ktore jakis rok temu uzyskano w Indiach próbujac ustalic linie brzegowe w paru okolicach.
User po prostu bral wyniki jak leci i zostawial.
Jesli ktos zadowoli sie pierwszym wynikiem zazwyczaj ludzie beda po nim poprawiac, jakkolwiek wiadomo - lepsze cos niz nic.
Z drugiej strony jest tez potencjal zeby ten tool ulepszyc poprawiajac stosowany tam algorytm…

Algorytm jest naprawde niezly, lecz do kazdego przypadku jaki chchemy mapowac nalezy dobrac indywidualne ustawienia i nie wierzyc pluginowi “na slowo” - sprawdzac wszystko po nim a bedzie dobrze.

To zdradź jakie ci wyszły najlepsze ustawienia do binga - przynajmniej jeśli chodzi o lasy - właśnie mapuję lasy w Górach Świętokrzyskich i nawet jeśli? trzeba będzie trochę poprawić po automacie, to zawsze to zaoszczędzi kupę roboty.

Tak właśnie miałem zapytać, czy skądś to importowałeś. Jako pierwsze przybliżenie ok (zwłaszcza jak teren zupełnie goły), ale potem lokalnie warto dopracować (bo np. łączy las z sąsiadującym stawem itp).

W pliku scanaerial.cfg:

[WMS]
fixedzoomlevel = 13
wmsname = Bing Imagery
wms_server_url = http://wms.latlon.org/?layers=bing&
projection = EPSG:3857
tile_sizex = 256
tile_sizey = 256

[SCAN]
douglas_peucker_epsilon = 0.8
deactivate_simplifying = 0
colour_str = 25
maxfilter_setting = 3

Najważniejsze ustawienia to douglas_peucker_epsilon i colour_str.

Pierwsze określa dokładność rysowania (wg autora “smoothness of way, bigger = less dots and turns = 0.6-1.3 is ok”)
Drugie to czułość z jaką algorytm reaguje na zmiany koloru (wg autora “sensivity for colour change, bigger = larger area covered = 20-23-25 is ok”)

Najlepiej poeksperymentować na małych laskach aby “wyczuć” jak rysuje algorytm na różnych ustawieniach, a później dopiero przejść do dużych obszarów.

Użyteczne narzędzie ale wymaga każdorazowej konfiguracji, testowałem na niewielkich lasach. Jakość zależy nie tylko od parametrów wprowadzonych do ustawień ale także od zoomlevel oraz miejsca kliknięcia. Czasem wymaga niestety ręcznego poprawiania ale i tak przyspiesza znacznie pracę.

Wspomnę jeszcze, że powyższe ustawienia mogą się sprawdzić w jednym obszarze a w innym zawiodą. Przecież rozbieżność rozdzielczości zdjęć binga jest duża. Z kilku lasów, które zrobiłem wnioski są takie: na hires jest fajnie z opcją dużego rozmycia, przy lesie o obwodzie ok 50km jest ok 10-20 minut poprawiania, ale to i tak szybciej niż ręczne rysowanie (w zależności od skomplikowania obrysu), fajnie że robi multipoligon, ale w większości są to błędy, no a przy bingu z satelity jest zazwyczaj mało poprawiania, bo i tak niewiele widać :wink:
Fajnie gdyby ktoś trochę to przerobił w taki sposób aby pobierany był obraz widoczny na ekranie, raczej jako opcja, bo trochę to ograniczające. Ewentualnie żeby program używał kafelków z cache JOSMa, co by bardzo upraszczało pobieranie danych, w tej chwili z wmsa musi korzystać JOSM i wtyczka osobno. Chociaż zaleta aktualnej metody jest taka, że można wysłać do wmsa żądanie całego interesującego nas obszaru w jednym kawałku a cache jest w kafelkach.

Ja tam wolę FastDraw… :wink: