Wrocław

Czemu mają służyć te komentarze do moich zestawów?

https://www.openstreetmap.org/changeset/85628839
https://www.openstreetmap.org/changeset/85628787

https://www.openstreetmap.org/changeset/84021665

Nie wiem, ale wydaje mi się, że nie powinny tak wyglądać.
https://www.openstreetmap.org/changeset/85628787 - Doświadczony mapowicz powinien wiedzieć, żeby nie zakładać złej woli tam, gdzie jest zwykła pomyłka. Błąd można wskazać (tutaj: użycie wcześniejszego opisu edycji), ale raczej nie w tym tonie.
https://www.openstreetmap.org/changeset/85628839 - znowu wojny edycyjne na temat czegoś, co nie zostało tak naprawdę skodyfikowane.
Powiązana dyskusja: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=69262

Choć temat tego wątki powinien być moim zdaniem trochę inny, nie wiem właściwie jaki.

Jednak komentarz w ogóle nie dotyczy tematu edycji.
Wojna to jest przy okazji, wynikająca ze ślepego nazw i lub braku nazw dokładnie na wzór systemu miejskiego.
Kwestia nazewnictwa takich łączników faktycznie powinna być poruszona i przedyskutowana w podanym wątku przed zmianami.

Wojny edycyjne we Wrocławiu? Wandalizmy we Wrocławiu?

Kolejny agresywny komentarz: https://www.openstreetmap.org/changeset/85634173

Wycofałem ten cichy rewert. Uważam go za wypowiedzenie wojny i wandalizm.

A komentarz zawiera kłamstwa. Np. "ukrytego pod fałszywym komentarzem “poprawa budynków” "
Poprawione budynki w tym zestawie:
https://www.openstreetmap.org/way/100841029
https://www.openstreetmap.org/way/491815292
https://www.openstreetmap.org/node/1169841320

Są tam też pojedyncze edycje nieopisane w komentarzu, jak poprawa zasięgu parkingu przy więzieniu i usunięcie nieistniejącej drogi https://www.openstreetmap.org/way/295731069/history

Zaczyna mi coś świtać.

Patrząc na taką nową edycję - https://www.openstreetmap.org/way/419426076
widzę, że wg maro21 w name ma być nazwa oficjalna, a nazwy zwyczajowe powinny być w loc_name. A tam gdzie nazwy oficjalnej nie ma, name ma być puste.

Problem w tym, że w OSM zaś w name to common name, nazwa używana. Jeśli jest różna od oficjalnej, to oficjalną dajemy w official_name.

Stąd zapewne to masowe kasowanie nazw z dróg we Wrocławiu i zmiana nazw zajezdni na zakłady.
Tymczasem we Wrocławiu wszystko na zajezdnie mówią “Zajezdnia xxx”, nawet ludzie z MPK tak robią. Cytat z fecbooka MPK sprzed paru dni: "Marcin z Działu Planowania Ruchu oraz Michał z zajezdni Borek opowiedzą Wam w poniższym filmie co musi się wydarzyć, "

FAKTYCZNIE!

Co za wandalizm: https://www.openstreetmap.org/way/128812093
zmienił Park Staromiejski na Park Mikołaja Kopernika, bo tak jest w SIP.
Nazwa parku została zmieniona na Staromiejski w 2010 roku, po remoncie, na oficjalnej uroczystości, ale nie zrobiono tego uchwałą.
W terenie jest nazwa Staromiejski i jest to nazwa powszechnie znana i używana, również przez miasto. Nikt nie używa nazwy Park Kopernika.

Co zrobić z takim wandalem? (*)

(*) Określenie wandal jest zasłużone - autor doskonale zna sytuację - https://www.openstreetmap.org/changeset/55394691

Jeśli nazwa “Park Staromiejski” jest używana a oficjalna “Park Mikołaja Kopernika” nie, to powinno być

name=Park Saromiejski
official_name=Park Mikołaja Kopernika

Jeśli ktoś to uparcie zmienia “bo uchwała” to można go zgłosić do DWG by mu wyjaśnili że OSM bazuje na rzeczywistości, nie na danych oficjalnych.

Ale jeśli maro21 to zmienia bo myśli że to poprawia OSM to nie jest to wandalizm.


“Stąd zapewne to masowe kasowanie nazw z dróg we Wrocławiu i zmiana nazw zajezdni na zakłady.” dasz linka do edycji jeśli jakieś są jeszcze niewycofane?

Odpisywać mu na wiadomości i prowadzić normalnie dyskusję jak człowiek z człowiekiem, a nie jak robot.
Ja jestem otwarty na racjonalną dyskusję i nie uważam się za gościa który zjadł wszystkie rozumy i nie straszę “zgłoszeniem do służb”. Przeczytaj sobie w słowniku, co znaczy słowo “pokora”.

Moje wielokrotne próby porozumienia z tobą nie doszły do skutku. Jak ci brakuje argumentów, to albo nie odpisujesz, albo grozisz “zgłoszeniem do służb”, “zgłoszeniem do moderatora”, “zgłoszeniem do DWG” w najgorszym wypadku, a w najlepszym revertujesz cichaczem po miesiącu, myśląc że nie zauważę.

Wystarczyłoby żebyś zmienił nastawienie i nie traktował mnie jak wroga czy na równi z wandalami rysującymi nieistniejące parki dla pokemon go, a jak współpracownika.

Trochę mnie to bawi, bo pamiętam sytuację jak uzupełniałem krzaki, lasy łąki na Praczach i w tym samym zestawie zmian zmieniłem zakończoną budowę na residential, ale w opisie zapomniałem wpisać survey. Szkoda, że wtedy nie wiedziałem, że te tagi to tylko dobry obyczaj, bo dostałem tylko komentarz w stylu “dlaczego coś zmieniam?” i revert tej zmiany zanim zdążyłem odpowiedzieć :/.

https://www.openstreetmap.org/changeset/70372383

We Wrocławiu i okolicach jest jeszcze tyle rzeczy do dodania i poprawy, że moim zdaniem po prostu szkoda jest zniechęcać ludzi do edytowania w ten sposób, żeby bali się coś zmienić, bo zostaną określemi wandalami. Zwłaszcza jeżeli są to sprawy, co do których nie ma jednolitej instrukcji jak należy to mapować.

Co tu jest zabawnego?
Byłem tam niedawno przed tobą, więc mnie zastanowiło jaka jest podstawa takiej zmiany, bo widziałem budowę, zresztą sam ją do OSM dodałem. Zmieniłeś ją na residential dokładnie 3 miesiące później. Dlatego się zapytałem o podstawę, bo nie podałeś jej niestety w source.
Ty odpowiedziałeś a ja poprawiłem. Jak ktoś nie podaje źrodeł w changesetcie to może dostać takie pytanie. Jak nie komentuje zestawu to też może dostać pytanie. Jak inaczej można się dowiedzieć, czy zmiana to nie pomyłka lub wymysł?
Jak to wg Ciebie powinno się inaczej odbyć?

Nb. w tych akurat okolicach działa kolega Zmianowy, który już kilka razy zmieniał budowy w trakcie na gotowe budynki, więc jestem wyczulony na takie zmiany. W innych rejonach bym się nie pytał.

Dodane:
Ciebie też bym się już więcej nie pytał, bo jak się przekonam, czy mapujący jest wiarygodny to nie zadaję mu więcej irytujących pytań. Znam Twoje edycje i nie mam z nimi żadnych złych skojarzeń.

Wrocław to to piękne i ciekawe miasto. Gdybym miał wybierać gdzie wolałbym zamieszkać między Poznaniem i Wrocławiem to zdecydowanie wybrałbym Wrocław.
Kto podejmie się zaktualizowania wież ciśnień we Wrocławiu? Bo mi się nie chce ich szukać na mapie a poza tym mam teraz inne miejsca do zmapowania trochę mi się ostatnio nazbierało nowych śladów GPS.
Jedną tą najładniejszą wieżę ciśnień zaktualizowałem o ciekawe linki i uważam że jeden z nich w pełni zasługuje na tag “website”. https://www.openstreetmap.org/way/100914521

A tu pełna lista tych zabytków w województwie dolnośląskim. https://wiezecisnien.eu/wojewodztwo-dolnoslaskie/
A jeżeli pomysł się przyjmie to wspólnymi siłami można by aktualizację wież ciśnień zrobić dla całej Polski.

Zielona Góra pozdrawia.

A co wymaga zaktualizowania?

Na szybko sprawdziłem, że na OSM mamy 17 wież ciśnień, a na podanej stronie jest 16, czyli jest komplet plus jedna bonusowa :stuck_out_tongue:

Dziwię się że pytasz po tak wyraźnie podanym przykładzie może zapoznałeś się pobieżnie z moim wpisem.
Informacje o wieżach wymagają zaktualizowania
Fajnie by było zaznaczając wieżę ciśnień na OSM mieć możliwość zobaczenia czegoś więcej niż tylko samego obrysu. Jeszcze raz przeczytaj uważnie co napisałem i zobacz jakie linki do tej wieży dodałem https://www.openstreetmap.org/way/100914521
Na OSM w trybie przeglądania dla niezalogowanych osób jest coś takiego jak WYŚWIETL DANE OBIEKTÓW. uruchamiane prawo-klikiem myszy O własnie tak: https://youtu.be/FGANRXZWiYM
i dlatego OSM uważam za najlepszą mapę w porównaniu do bardzo ubogich i pozbawionych informacji o punktach POI Mapach.cz

Wiem, że fotki, chodziło mi o to na co zwrócić uwagę.

Zaktualizowałem wszystkie wieże i przy okazji niektóre zrobiłem w 3D.
Dodałem tagi w miarę dostępnych informacji.
Wszystkim dałem wysokość, linki do zdjęć.
Przy okazji znalazłem i dodałem jedną brakującą.

Brawo! nie spodziewałem się tak natychmiastowej reakcji . W dodatku 3D Super! Nie mogę teraz tego sprawdzić gdyż jest 6 rano i do roboty jadę ale potem zerknę i zostawię kometarz pod twoim zestawem zmian

Z tym 3D to tylko uproszczony model (np. wysokość + kolor), bo niektóre wieże mają dziwne kształty i nie byłoby to takie proste.

Przy mapowaniu wież jeszcze zastanawia mnie jedna rzecz. Bo większość ma dodaną niemiecką nazwę [name:de], ale nie ma polskiej nazwy [name]. Zastanawiam się czy nie lepiej, żeby te niemieckie były w [old_name:de] (przy niektórych tak jest).

Hi all!

  • 1 OpenStreetMap contributor in Wrocław.
    Thanks to all Wrocław contributors — I use OsmAnd on my bicycle, map is very good!

P.S.: Sorry, my knowledge of Polish is very low right now.

Thank you for your feedback!
It’s good to know that there are people who use OSM :slight_smile:

Taka ciekawostka (?), bo mnie to zaskoczyło patrząc na bardzo dobry poziom zmapowania Wrocławia: duża część miasta, szczególnie Stare Miasto nie ma prawie wcale zmapowanego landuse. Wg mojej analizy jest grupa co najmniej 10 tys. budynków nieleżących (całkowicie lub częściowo) na landuse.

A jakie miałoby tam być landuse? Są tam budynki mieszkalno-usługowe, hotele, hostele, sklepy, mieszkania na wynajem, restauracje i uniwersytety.

Co ciekawe ostatnio ktoś pododawał całkiem dużo landuse=ratail i =commercial w centrum, w tym pierzeje rynku jako =retail. Ja bym się skłaniał raczej do commercial z uwagi na usługi, ale już dalej od rynku jest ciężej - jak wspomniał maro21, na Starym Mieście jest cały miks budynków i lokali o różnych przeznaczeniach.