Kogoś poraziło zupełnie we Wrocławiu. Wykasował nazwy osiedli i zamienił je na nazwy Rad Osiedli - i tak mamy dzielnice Psie Pole - Zawidawie, Pilczyce-Kozanów-Popowice Północne, Grabiszyn-Grabiszynek.
Najlepsze jest Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice.
Po prostu ręce opadają. OSM јако nieprzydatny śmietnik z relacjami autobusów jeżdżących do zajezdni, z nieistniejącymi nazwami dzielnic, z drogami, które nawet nie mają decyzji środowiskowej i… białymi plamami poza tym.
Kolejne pretensje w stylu “Co Ty k****a robisz?! Natychmiast to popraw!”
Ja rozumiem, że nie wszystko się każdemu podoba… ale trochę kultury by się przydało…
Osiedla administracyjne wraz z granicami zostały wyrysowane przeze mnie na podstawie
uchwały RM. Może niepotrzebnie, przepraszam. Stosowna dyskusja na ten temat pojawiła się już po zmianie tutaj: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:WikiProject_Poland/Wroc%C5%82aw#Podzia.C5.82_administracyjny
Jeśli chcesz to możesz to pousuwać, albo pozmieniać… ew czekać aż znajdę czas by to zrobić.
Podział jest oficjalny i obowiązujący we Wrocławiu, więc raczej nie możesz powiedzieć, że są to “nieistniejące nazwy dzielnic”.
(potrafisz podać mi spis wszystkich “małych” osiedli, najlepiej z granicami?, jeśli tak to chętnie to dodam do OSM).
czyli relacja nie określa, że coś tędy jeździ co 5 minut, czy raz dziennie.
Jak dla mnie propozycja ta jest niekompletna, brakuje np określenie, że pewne trasy są tymczasowe, alternatywne, …, brakuje możliwości
określenia, że ten przystanek dla danej relacji jest NA ŻĄDANIE…
Relacje zjazdów/wyjazdów z zajezdni można bardzo łatwo usunąć, jeśli komuś przeszkadzają.
Podaj przykłady jakichś dróg, które są na mapie Wrocławia, a nie mają nawet decyzji środowiskowej
Nieistniejące w sensie, że nikt ich nie używa w codziennym życiu. Bo słyszałeś by ktoś mówił: mieszkam na Dąbiu-Bartoszowicach-Sępolnie? Wyznaczone granice służą do celów ewidencyjno-wyborczych ale nie są nazwami geograficznymi. Możesz sobie stworzyć relacje z tymi dzielnicami i nikt ci złego słowa nie powie. Podział przez ciebie wymieniony nie jest żadnym powszechnie używanych podziałem i służy tylko do wyboru rad osiedli, zresztą tu i tak się szykuje zmiana.
Ja w każdym razie znam równie “oficjalny” podział i na pewno jest on mądrzejszy niż “Polanowice - Poświętne - Ligota”: http://gis.um.wroc.pl/imap/?gpmap=gp16
Powodzenia życzę. Nie wiem jak z tego xmla chcesz wyczytać wszystkie zawijasy jakie wykonuje autobus
Żebyś ty wiedział gdzie autobusy jeżdżą to by ci życia na mapowanie nie starczyło. Ja proponuje zachować umiar z tym bo naprawdę zaznaczanie wszystkich relacji nikomu nie służy. Szczególnie gdy po połowie numerowanych linii jeżdżących po Wrocławiu nie ma ani śladu!
Mamy kuriozalną sytuację, gdzie nie ma takich linii jak 845, 855, 862, 872 (a były!) etc. za to mamy tysiące wariantów zjazdowych na których autobus jedzie raz dziennie i to w jedną stronę. Z tego się nie da skorzystać.
Wysoka, S5, gmina Czernica to już w ogóle przegięcie. Widzę, że ktoś wywalił przynajmniej obwodnice Strachocina i Wojnowa.
Fakt, nazwy są nieużywane. Granicę z tej mapy co podałeś można dodać zamiast tamtych (lub obok). Dane są dostępne w formie wektorowej.
w XMLu przecież wszystko jest zapisane.
Raport stanu połączeń jest min tutaj: http://www.osmwiki.ugu.pl/wiki/Wroc%C5%82aw/Public_transport/Lines (choć trochę nieaktualny)
Wszystko zrobione “prawie” automatycznie
Z liczbami oczywiście przesadziłeś i to sporo… wariantów zjazdowych jest około ~300
Linii takich nie ma w OSM, nie ma tez ich w XMLu… nie pamiętam czy były poprzednio (być może je skasowałem, ale nie przypominam sobie), trzeba je przywrócić, albo dodać na nowo
Jeśli takie warianty są zrobione poprawnie to nie widzę problemu. Można zgłosić aby public transport nie renderował tras zjazdowych, a w przyszłości można przecież fajną stronkę zrobić opartą na overpass. Musimy się trzymać zasady, że im więcej danych tym lepiej, ale powinna być możliwość ich odfiltrowania.
Nazwy osiedli
Moja propozycja jest taka aby place=suburb tagować nazwy geograficzne takie jak Ołbin, Psie Pole, Zakrzów, Kłokoczyce, Sołtysowice, Pracze Odrzańskie.
Okręgi wyborcze czy tam rady osiedli (z tej poronionej uchwały) zapakować w granice i relacje.
Ja bym chciał żeby OSM odwzorowała to co jest w terenie a nie na biurkach urzędników.
Chciałbym aby na OSM byly również tagowane radosne nazwy osiedli wymyślone przez deweloperów np. Osiedle Rycerskie, Osiedle przy Młynie, Sloneczny Kiełczów - ale do tego bym wymyślił jakiś inny tag.
Linie zjazdowe. Dopóki nie będzie schematu jak tagować zjazdy to bym je wywalił, jak będzie ten tag to się zrobi. Później jeszcze zostaną przejazdy techniczne z pasażerami i bez pasażerów (we Wrocławiu rzadko praktykowane ale w Wałbrzychu od ostatniej zmiany popularne).
Linia ze zjazdami: http://www.overpass-api.de/api/sketch-line?network=Wroc%C5%82aw&ref=11&operator
Zatem skasujmy wszystkie granice wojewódzkie i państwowe i zróbmy podział terenowy, tu jest granica wzdłuż rzeki a tam wzdłuż pasma górskiego a gdzie indziej wzdłuż polnej drogi.
A po co ustalać centrum? Dzielnica administracyjna jest sztucznym tworem powstałym z historycznych dzielnic, więc chyba nie ma żadnych kontrowersji co do takiego znakowania.
Dla rozjaśnienia tematu, pozwolę sobie na krótkie wyjaśnienie kwestii podziału Wrocławia na dzielnice, osiedla i inne rejony.
Mam nadzieję, że będzie pomocne.
dzielnice Wrocławia mają precyzyjnie wytyczone granice przestrzenne ale formalnie nie istnieją,
osiedla Wrocławia formalnie istnieją ale nie mają wytyczonych granic,
inne podziały na rejony (np. podział na rejony SIM-u) mają granice, często istnieją formalnie ale nie odnoszą się ani do dzielnic ani do osiedli.
A ja mam pytanie po co tagować osiedla “developera” przecież na takie osiedle nie zaadresujesz kartki czy listu. Przykład z mojej okolicy, powstały u mnie ostatnio 3 takie deweleporskie odiesla - każdy po 4-5 bloków. Os Mały Przewóż, Os. Nowy Przewoż lub os. Nowa Myśliwska, ale jesli ktoś spróbuje wysłać list na taki adres to nie dojdzie. Bo nikt tym się nie społuguję, wszędzie to są odpowiednio ul Przewóz X i Myśliwska X
Mamy do tego place=neighbourhood (nie wyklucza uzycia landuse jesli ktos chce…).
Przy okazji chce zauwazyc, ze wszystkie pytania typu “a po co tagowac X, skoro ja nic z tym nie zrobie” sa lekko egoistyczne. Dane maja na prawde wiele zastosowan i ani adresowanie kartek, ani rendering, ani nawigacja, nie sa uprzywilejowane. Dane OSM sa wykorzystywane miedzy innymi do geokodowania (i procesu odwrotnego), jest biblioteka, ktora korzysta z takich danych zeby zamieniac tweety pisane zupelnie potocznym jezykiem i uzywajace nazw potocznych, na konkretne wspolrzedne, wiec kazdy toponim jest przydatny.