WIWOSM a Wikipedia

Prz pomocy WIWOSM mozna przedstawiac linie i plaszczyzny ( rzeki, autostrady, granice itd) na mapie artykulu w Wikipedii

Patrz: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WIWOSM

Projekt znajduje sie w fazie beta.

Wygląda świetnie! :slight_smile:

Aby wspierać jednoznaczność mapowania obiekt w OSM <-> artykuł w Wikipedii, warto konsekwentnie tagować w zalecany na wiki sposób, np. wikipedia=pl:Cieszyn (tzn. tylko do jednej wersji językowej – mechanizm interwiki w Wikipedii załatwi resztę).

Rzeczywiście świetne i na niemieckiej Wikipedii ładnie działa. Wiadomo coś na temat tego, kiedy to się w polskiej pojawi? Bo teraz po kliknięciu „mapa” w artykule „Gliwice” polskiej Wikipedii widzę tylko zbliżenie na „losowy” punkt w środku miasta, w niemieckiej wygląda to znacznie lepiej (szczególnie dla dzielnic, gdzie wcześniej dałem odpowiednie wikipedia= do relacji).

To jeszcze dorzucę link w temacie, pokazujący wybrakowane linki do Wikipedii: http://toolserver.org/~master/wiwosmlog/broken.html

Rozmawialem troche z ludzmi od WIWOSM (to raczej problem braku obslugi domyslnego jezyka w WIWOSM, a nie problem danych OSM). W efekcie dodali na tej stronie kilka dni temu ten czerwony napis przestrzegajacy przed masowym zmienianiem tych linkow, bo ostatnio dwoch niemieckich mapowiczow chcialo takie zmiany robic nie rozumiejac tagowania.

Ale widze, ze zdazyles go juz zignorowac i zrobic dokladnie to samo.

Ja nie wiem co tam pisałeś tym Niemcom, myślałem, że chodzi o to, że dawali tag wikipedia:pl= zamiast wikipedia=pl:*

Ja to widzę tak: WIWIOSM krzyczy, że linki są złe, walidator w JOSM krzyczy, że linki są złe, opis na wiki jest dosyć jasny, ale gdy poprawiłem linki w polskich wioskach, to nagle mi mówisz, że źle zrobiłem. I uważam, że dobrze zrobiłem, bo teraz linki wskazują na polskie wersje artykułów o wioskach, a nie na angielskie. Jak już pisałem na IRC - to nie było zwykłe “znajdź i zamień” skryptem, tylko sprawdzałem te linki przed wysłaniem - spędziłem na tym ok. 6 godzin.

I niczego nie ignorowałem - zobaczyłem ten napis po fakcie.

Dużo znalazłeś błędnych linków tego changesetu, czy tylko tak sobie narzekasz, bo to JA zrobiłem? Gdy Piotr99 przeleciał wszystkie wioski skryptem i pouzupełniał je tagami is_in:municipality=, is_in:county= itd. to jakoś nie zauważyłem Twojego oburzenia, mimo że twierdzisz, że tagi is_in są niefajne.

UPDATE:
Zauważyłem, że wcześniej już ktoś zrobił coś podobnego: http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/14633458
Ciekaw jestem, czy do tego usera też miałeś obiekcje?

Piotr99 nie zmienial tagow, w ktorych poprawnosc ktos wlozyl sporo pracy, po to tylko zeby ktos inny pytal sie po fakcie czy duzo popsul, czy malo.

Jesli nie chcesz swoich zmian tagow dla calej Polski konsultowac ze spolecznoscia, lub najpierw kosultujesz a potem i tak robisz to co ty sobie wymysliles (np.: masowe zmiany klas ulic, masowe usuwanie tagow granic, a ostatnio m.in. zmiany wezlow duzych drog bo akurat Ciebie nie obowiazuje zasada ze drogi rozdzielamy tam gdzie wystepuje fizyczna przeszkoda, a nie linia ciagla), oraz nie chce Ci sie czytac ostrzezen na stronie, to chociaz zapytaj autora tych konkretnych danych co one znacza. Moglbys tez chociaz przeczytac Automated Edits code of conduct na wiki o tym jakie tagi nalezy dawac takim changesetom.

Mhm, idąc tym tokiem rozumowania, jeśli chcę poprawić lokalizację wioski, to powinienem zapytać autora, który ją tam postawił.

Hej

Jakiś czas temu wikipedyści ustalili, że zmienią nazwy artykułów ze schematu ‘Gmina Złoty Stok’ na ‘Złoty Stok (gmina)’. Skutek tego jest taki, że nasze granice przestały działać (renderować się) w WIWOSM.

Dlatego chciałbym poprawić hurtem tagowanie tych granic, ale potrzebuję pomocy.

Trzeba zamienić ciąg (na przykładzie gminy Złoty Stok):

<tag k='wikipedia' v='pl:Gmina Złoty Stok' />

na

<tag k='wikipedia' v='pl:Złoty Stok (gmina)' />

Czy ktoś chciałby mi podrzucić regułkę do sed/awk zmieniającą ten ciąg? Zmienianie ręczne to mordęga, bo jest tego 488 sztuk.

EDIT:
Nieaktualne, już kendzi mi pomógł :slight_smile: