Wielki Tydzień Mapowania Lasów 18-24 sierpnia

Wielki Tydzień Mapowania Lasów
18-24 sierpnia 2014

Ponieważ na OSM brakuje wielu lasów postanowiłem coś z tym zrobić. A ponieważ jestem leniwy i nie chce mi sie rysować lasów postanowiłem zrobić coś co wymaga znacznie mniej energii czyli zorganizować konkurs. Mój własny, prywatny konkurs, nijak nie powiązany z fundacją OSM, stowarzyszeniem OSM Polska itd. Ponieważ nie jestem zbyt bogaty, to także nagrody są słabe. Trudno, takie życie. A więc do rzeczy:

Zasady:

 1. Na tym padzie dokumentujemy linkami do OSM lasy wymagające narysowania:
  https://pad.nowoczesnapolska.org.pl/p/wkmp

 2. Uczestnik który chce podjąć się narysowania lasu oznacza las jako zarezerwowany na padzie swoim nickiem OSM.

 3. Po narysowaniu lasu uczestnik oznacza las jako narysowany przekreślając jego nazwę.

 4. 25 sierpnia patrzę jak nam poszło i jednoosobowo wybieram zwycięzcę Tygodnia Mapowania Lasów

 5. Oprócz nieśmiertelnej sławy i chwały Zwycięzca będzie mógł sobie wybrać gadżetów ze strony http://fasttech.com/ na kwotę 20$ (wbrew pozorom to może być całkiem sporo gadżetów) za które ja zapłacę z własnej kieszeni. A co mi tam.

 6. Nie znam się na technologii, więc nie będzie żadnych fikuśnych narzędzi do monitorowania postępów, liczenia powierzchni zmapowanych lasów itd. Wybory zwycięzcy dokonam osobiście kierując się wyłącznie swoim subiektywnym widzimisię. Jeśli uznam że najwięcej lasów zmapowałem ja sam, to i gadżetów sobie sam nakupię :wink:

 7. Moje widzimisię będzie oceniać nie tylko liczbę lasów zmapowanych, ale także lasów zgłoszonych do mapowania. Dlatego wpisując las na listę poniżej bardzo proszę również dodawać swój nick z OSM.

 8. Jeśli ktoś uważa że tydzień to za mało, to może zacząć już teraz. Także uczestnicy spotkania w Górznie :slight_smile: Ale kończymy 24 sierpnia.

 9. Mam nadzieję, że będziemy się dobrze bawić :slight_smile:

A rezerwację można już robić? I na jaki czas te rezerwacje? Bo ktoś złośliwy może zarezerwować od razu wszystkie lasy i zablokować możliwość gry wszystkim innym :wink:

Można można, przecież napisane że jak się ktoś obawia że tydzień to za mało, to może zacząć rysować już teraz i będzie się liczyć :slight_smile:
Nie mam pojęcia na jaki czas rezerwację, może po prostu umówmy się że jedna rezerwacja naraz, następną robimy dopiero po zmapowaniu lasu? Nie myślałem o takich szczegółach, bo traktuję to raczej jako zabawę niż “poważny” konkurs (ale za nagrodę zapłacę uczciwie!) :-)))

Proponuję wskazać też jakieś miejsca gdzie zamiast lasu jest pustka, zawsze będzie łatwiej coś znaleźć niezorientowanym w temacie.

Pierwsze sześć już jest wskazane, na padzie (trzeba przewinąć na sam dół):
https://pad.nowoczesnapolska.org.pl/p/wkmp

Ja szukam ich tak, że przeglądam Polskę w iD na poziomie 9 przełączając pomiędzy Geoportalem a Mapnikiem. Niestety, znalezienie kolejnego nienarysowanego lasu to zazwyczaj nie więcej niż minuta. Strasznie ich dużo.

Pierwsze lasy pojawiają się już na mapie, dziękuję Polimerek i rootolf! Dodałem kolejne nienarysowane lasy do listy, w tym jedno prawdziwe wyzwanie: Poleski Park Narodowy do narysowania jest w całości.
https://pad.nowoczesnapolska.org.pl/p/wkmp

Mam prośbę, aby unikać “przylepiania” obrysu lasów do granic administracyjnych lub dróg, a “przyklejone” odkleić.

No, już 18 sierpnia, więc WTML można uznać za oficjalnie rozpoczęty :slight_smile: Dodałem kolejne lasy do spisu “braków”.

Żebym dobrze robił: linie mogą na siebie nachodzić, tylko mają być rozdzielone, tak? JOSM przyciąga mi z automatu i punkty umieszcza np. na linii administracyjnej.

Jak przytrzymasz klawisz ctrl to nie będzie przyciągał.

To ja zmapuję kawałek: http://www.openstreetmap.org/#map=14/49.4841/19.0554

W Beskidach masowo zamierają świerki - są one wycinane i na ich miejsce nasadzane są młodniki mieszane. Tak więc warto zmapować beskidy, gdyż po pojawieniu się nowych zdjęć dużo lasów może być słabo widocznych przez najbliższych kilkanaście lat.

http://www.sprawynauki.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=619&Itemid=35

Pytanie, czy jeżeli mam duży obszar lasu, moge to zrobić na raty rysując po jakimś kawałku?
W efekcie powstałby las, składający się z kilku mniejszych lasów.
Czy jest możliwość połączenia kilku lasów w jeden las (w JOSM) czy trzeba rysować całość na nowo?

Jak najbardziej można rysować w kawałkach - ważne aby nie przesadzać z “małością” tych kawałków.
Jeśli obrys jest nieregularny i zawiera dużo punktów, to zaleca się aby nie przekraczać tysiąca nodów (punktów) w jednym obiekcie.
Tym bardziej, iż należy mieć na uwadze, że kolejne nody mogą być dodane przez innych użytkowników.
Podobnie dzieli się obrys koryta rzeki.

Kilka obiektów można połączyć, ale czy jest sens? (Shift + J w JOSM)

Dodałem do listy kolejny nieobecny w OSM las w okolicach Warki, i jest to kolejny raz kiedy na trop nienarysowanego lasu naprowadziło mnie istnienie “w szczerym polu” rezerwatu przyrody. W jaki sposób sprawdzić łatwo gdzie zaznaczone w OSM rezerwaty nie pokrywają się z narysowanym lasem? Bo moja intuicja mówi mi, że w polskim klimacie przeważająca większość rezerwatów to będą tereny leśne, i łatwo to zweryfikować na podkładzie.

Tą dziurę masz na liście?
http://www.openstreetmap.org/#map=13/49.7331/20.0325

Nie, Łopusznego nie było. Dodałem, dzięki!

Ze względu na wandalizmy założyłem nowy pad WTML:

https://pad.nowoczesnapolska.org.pl/p/wkmp

No to krótkie podsumowanie akcji po pierwszym dniu:

 1. Zidentyfikowano 29 obszarów leśnych niezaznaczonych na mapie. Niektóre z nich to niewielkie laski, niektóre to całe hektary lasu. Na dziś największe braki są pod Pionkami (na padzie pozycja nr. 27) oraz okolice Poleskiego Parku Narodowego (nr. 15). Link do pada: https://pad.nowoczesnapolska.org.pl/p/wkmp

 2. W akcję rysowania na razie włączyło się 2 mapowiczów: Polimerek i rootolf. Polimerek skutecznie usuwa kolejne braki z listy, skończył m. in. gigantyczny las w okolicach Chorzeli i obecnie jest liderem :slight_smile: Razem naniesiono na mapę 9 pozycji ze zidentyfikowanych braków - ale trzeba pamiętać że Poli rysuje już od 5 dni.

 3. W akcję wyszukiwania lasów do zmapowania włączyło się więcej osób, kilka także zarezerwowało sobie lasy (ale jeszcze ich nie skończyło).

 4. Ponieważ szukanie idzie ciągle bardzo łatwo to obawiam się, że to tylko początek szukania braków i większość nieobecnych lasów ciągle jest niezidentyfikowana. Dzięki wszystkim za wskazywanie problemów!

 5. Przydałoby się jakieś automatyczne narzędzie do wskazywania gdzie jeszcze jest praca do wykonania. Pomysły mam dwa:

 • sprawdzenie bazy danych geoportalu
 • sprawdzenie gdzie naniesione już parki narodowe i rezerwaty przyrody nie pokrywają się z terenem oznaczonym jako las.

Ogólnie - można szukać miejsc gdzie bardzo daleko do jakiegokolwiek landuse. Pola też warto pozaznaczać.

Pytanie organizacyjne: czy brać te co są wpisane, czy mogę uporządkować swoje bliższe-dalsze okolice?
I jeszcze jedno pytanie, rysujemy sam obrys lasu, czy robimy to kompleksowo z dróżkami i scieżkami wewnątrz lasu?