W jaki sposób tagujemy drenarskie studzienki rewizyjne?

Witam. W jaki sposób można oznaczyć studzienki rewizyjne?
Przykładowe zdjęcie wykonane wiosną. Widoczne są wyłaniające się z ziemi betonowe kręgi, będące miejscami rewizyjnymi drenu przebiegającego pod ziemią. Włazy są przykryte betonowymi pokrywami oraz dużymi oponami.
Na innym zdjęciu, na którym widoczne są granice działek. Widać, że przez pole przebiegał rów, który został zasypany, a w pewnych miejscach zostały umieszczone studzienki rewizyjne.

Początkowo zastosowałem tag man_made=manhole + manhole=drain, jednak z tego, co widzę, definicja tagu manhole=drain dotyczy ‘‘kratki ściekowej kanału burzowego’’, lub “włazu rewizyjnego kanału burzowego” Tag:manhole=drain - OpenStreetMap Wiki i raczej trochę nie pasuje do wlazu rewizyjnego drenu w tym przypadku odwadniającego pole?

What are they being used for exactly? What do they measure/inspect? Water levels? Groundwater contamination?

Perhaps Tag:man_made=monitoring_station - OpenStreetMap Wiki and Key:monitoring:groundwater - OpenStreetMap Wiki ?

As far as I can tell, it is not a measuring station.
It is a kind of shaft made of concrete circles, having a depth of e.g. 3-4m (depending on the depth of the drain). At the bottom of this drainage shaft there is an inlet on one side and a drainage outlet on the other. It is likely that the purpose of this shaft is to help locate and repair a clogged or broken drain.

Photos showing the appearance of the manhole from the inside.

Examples of where this type of object occurs in greater numbers.

Drainage pipelines: seeps and collectors.
Seeps collect excess water and convey it to collectors
Example-diagram

1 Like

To na pewno jest jakiś manhole i sam bym pozostał przy manhole=drain. Opis na wiki jest może zbyt szczegółowy, bo świadomość istnienia czegoś podobnego na polach uprawnych jest pewnie niewielka (ja też nie wiedziałem, że instaluje się taki podpowierzchniowy drenaż). Zarówno ten drenaż jak i kanalizacja burzowa ostatecznie służą odprowadzeniu wód opadowych, więc mają sporo wspólnego.

A jeśli nie manhole=drain, to pewnie trzeba wynaleźć osobną wartość dla tego tagu.

3 Likes