Używanie danych o sklepach od sieci handlowych

Dostałem przekazanego mejla że Legal Working Group Fundacji OSM potwierdziło legalność scrapowania danych ze stron dostawców danych (nie agregatorów jak google maps, facebook itp), czyli jak np. Biedronka udostępnia dane o sklepach na swojej stronie to możemy użyć.

Dotyczy się to też np. lokalizacji paczkomatów Orlenu uzyskanych ze strony Orlenu.

Info od @CjMalone - Ticket#2023081110000064

7 Likes

A możesz podesłać link?

nie ma na razie, ma być w ciągu kilku miesięcy jak LWG opublikuje zapis spotkania (dlatego wrzuciłem ten wątek bo ma być sporo czekania)

w mejlu było info że można się nim dzielić

Daj znać, jak już będzie, bo jestem ciekawy, jakie było uzasadnienie. Czy odnosi się ono do doktryny spin-off (czyli produktu ubocznego), czy to jest jakiś inny pomysł.

2 Likes

Jeśli się to “uprawomocni” to priorytetem jest InPost :grin:
Tam jest roboty na miesiące :wink:

Czyli jak dobrze zrozumiałem taki zapis już nas nie odstrasza ?

1 Like

W tym przypadku, w zakresie faktów o własnych sklepach: nie odstrasza.

3 Likes

@Mateusz_Konieczny jak tylko dostanę to na piśmie robimy akcję z InPostem :laughing:

Wątpię, żeby zapis dotyczył danych, których chyba nie można zastrzec jak np. adres i świadczone usługi, a raczej wyglądu i sposobu działania aplikacji

Uber, Glovo, Pyszne.pl, Wolt etc. to by był dostawca danych czy agregator?

Pośrednik czyli agregator.

1 Like

https://osmfoundation.org/wiki/Licensing_Working_Group/Minutes/2023-08-14#Ticket#2023081110000064_—_First_party_websites_as_sources

1 Like