Uvoz sloja: Mirna območja

Pozdravljeni,

Ker sem novinka kar se tiče OSM-ja, bi vas rada prosila za pomoč. Rada bi naložila mirna območja (quiet zones), ki so del Triglavskega narodnega parka in tam veljajo posebna pravila oz. priporočila. Ker delam na TNP-ju imam originalne podatke. Sloj zajema 129 poligonov. Naložila bi ga preko JOSM v GeoJSON formatu in sicer z naslednjimi tagi (zgledovala sem se po primerih iz tujine):
boundary:protected_area
leisure:nature_reserve
name: (odvisno od poligona)
website: Quiet zones | Triglav National Park

Ker bo sloj označen kot boundary si predstavljam, da bo pregleden in ne bo povzročal nobenih težav + zajema območje TNP-ja, kjer tudi ni toliko podatkov (malo sem se ustrašila, ko sem brala OSM guidelines).

Ali ima mogoče kdo kakšen pomislek? Nasvet? Vsega bi bila zelo vesela preden podatke uvozim.

Hvala! :slight_smile:
Ana

4 Likes

Pozdravljeni!

Zelo me veseli, da bi v OSM dali tak uporaben in kvaliteten, uradni vir!
Opazil sem, da imajo poligoni različne omejitve od hoje izven poti, turnega smučanja, padalstva ipd.

Bi se dalo dobiti seznam vseh vrst omejitev, da vidimo, kako jih najbolje opisati z OSM tagi?

Hvala in lp,
Štefan

1 Like

:smiling_face: seveda, vse omejitve in seznam območij je dostopen tukaj - omejitve so podane na strani 205.

2 Likes

Mislim, da bi bilo fino nastavit tudi Key:protect_class - OpenStreetMap Wiki
Na prvo žogo bi rekel da more večinoma biti protect_class=2, ampak tista območja ki imajo 07 in podobne kode pa vrjetno protect_class=1.

2 Likes

Hvala za povezavo! Za lažjo razpravo sem tabelo prenesel sem, kjer jo bomo sproti dopolnjevali v zadnjem stolpcu:

Koda Vrsta omejitve protect_class OSM tag(s)
01 hoja in uporaba izključno označenih obstoječih planinskih poti, mulatjer ali tistih poti, katerih uporabo dovoli javni zavod
02 hoja in uporaba izključno označenih poti od 1. marca do 1. julija
03 hoja in gorsko kolesarjenje izključno po gozdnih cestah
04 prepoved markiranja neoznačenih ali nadelave novih planinskih poti
05 prepoved turne smuke
06 izvajanje turne smuke izključno na trasah, ki jih določi javni zavod
07 popolna celoletna omejitev dostopa na območje ali njegove rabe 1 access=no
08 popolna omejitev dostopa na območje od 1. marca do 1. julija, razen s predhodnim soglasjem javnega zavoda in v spremstvu naravovarstvenega nadzornika
09 prepoved jadralnega padalstva, vključno z vzletanjem, letenjem po koridorjih in pristajanjem
10 prepoved base jumpinga
11 prepoved jadralnega letalstva ali izvajanja panoramskih preletov
12 popolna prepoved helikopterskih letov
13 izvajanje helikopterskih letov po vnaprej določenem usklajenem terminskem načrtu
14 prepoved gorskega kolesarjenja
15 prepoved izvajanja gozdarske dejavnosti od 1. marca do 1. julija
16 izvajanje paše v skladu s pašnimi redi
17 popolna prepoved izvajanja dejavnosti na vodotoku
18 prepoved uporabe motornih vozil in vožnje z njimi od 1. marca do 1. junija
1 Like

A ni bolj logično imeti te oznake na poligonu/relaciji za cel TNP? Razlike bi bile samo v (strogih) naravnih rezervatih, ki so itak svoji poligoni, ali pa če bi (če še niso) dodali vse tri cone (režime) parka.

TNP že ima relacijo Relation: ‪Triglavski narodni park‬ (‪2868142‬) | OpenStreetMap
Ampak to so območja znotraj TNPja, ki so bolj zaščitena na primer ne smeš kolesarit…

Import - OpenStreetMap Wiki ?

1 Like

@DavidKarlas se bom pozanimala s sodelavci, kateri protect class bi bil najboljši. Najverjetneje bi vse označila s 7 (2 pa ima že itak TNP). @Jaka_Kranjc 3 varstvena območja parka še niso vnešena, to imam tudi v planu naložit :slight_smile: Hvala za opomnik.

1 Like

Štefan, eno vprašanje. Vidim, da si zadnji urejal mejo TNP-ja. Opazila sem, da meja ni pravilna (v primerjavi z Atlasom okolja). Razmišljala sem tudi, da bi se lahko tri varstvena območja znotraj parka lahko uredilo kot inner relacije TNP-ja? Bi bilo to mogoče? Varstvena območja so vidna na spletni strani TNP-ja na začetnem zemljevidu. Poleg varstvenih območij bi se lahko vneslo še mejo Bisofernega območja Julijske Alpe - vidna tudi na omenjenem zemljevidu na spletni strani TNP.

Glede mirnih območij bi pa prosila za pomoč pri označevanju. Vidim, da je feature type pri TNPju boundary in ne nature reserve. A bi bilo mirna območja smiselno vnesti kot boundary ali nature reserve? V mislih sem imela nature reserve in nato kot tag boundary: protected_area.

Oprosti, če preveč sprašujem, ampak nočem narobe vnesti podatkov oz. kaj narediti narobe. :slight_smile: Malo se še lovim z OSM-jem.

Hvala!

Jaz sem v paketu sprememb 144894110 samo dodal wikidata in wikipedia taga na relacijo Triglavski narodni park (2868142, 14. različica), ker sta bili pomotoma odstranjeni v paketu sprememb 143543107.
Potek meje parka pa je določen z v relaciji vsebovano potjo 216522754, ki je za vami bila popravljena še v paketu sprememb 143630534, možno pa da je bil vmes premaknjena še kakšna točka ne tej meji, za kar bi potrebovali natančno lokacijo težave.

1 Like

Hvala za info. Potek meje parka izgleda, kot da bi nekdo uporabil funkcijo “simplify line”… ne vsebuje podrobnosti. Mogoče bi bilo najlažje, da pot parka izbrišem in na novo dodam poligon TNP-ja in ga označim z vsemi taggi, kot je označen sedaj.

Hi Ana,

Thanks a lot for your contribution. Here are some tools to visualize the impact of changesets. Unfortunately, most of them only work for very recent changesets (up to 30 days), so for your specific issue, this comes too late. But perhaps it can help you track suspicious changes in the future:

Happy mapping!


Screenshot of (A)

Screenshot of (B)

Screenshot of (C)

1 Like

Ugh, I see that your correction in Changeset: 145290705 | OpenStreetMap raised an eyebrow of @woodpeck.

Border of TNP was very rough / inaccurate in most parts, and the nodes are now significantly denser:

@Ana_TNP was the border of TNP matching the country border with Italy precisely or did you not update that part (eg to avoid conflicts)?

That is right, I didn’t change the part with Italian border because that part was already correct.

1 Like

Feel free to converse in Slovene, folks! :slight_smile:

Pozdravljeni, Ana,

ali je kakšen poseben razlog, da dodajate imena mirnih con v angleščini namesto v slovenščini?

Morda bi predlagal, da se daje glavna imena (name= *) v slovenščini, angleški prevod pa potem pod name:en= * tag…

3 Likes

Yes, by all means!

1 Like