Uvoz adresnog registra - plan

Možda da grupišeš po oblastima, naseljima, mesnim zajednicama, kako gde je zgodnije?

Mislim da se ko nas korsiti izraz “konsolidovan”, ali i to je strana reč.

Update:

  • dodao sam da mogu da se skidaju .osm fajlovi i za 100% poklopljene adrese (tj. tamo gde samo treba da se doda ref:RS:ulica i ref:RS:kucni_broj). To je drugo dugme desno - “Lista fajlova za import (100% poklopljene adrese)”
  • dodao sam podršku za neke QA izveštaje. Za sad imamo report za duplicirane ref:RS:kucni_broj tagovi (ukoliko više OSM entiteta pokazuje na isti ref:RS:kucni_broj) i report koji pokazuje adrese koje se nalaze unutar zgrada (ali tu ima svačega, nastaviću na tagging postu). Ostale ideje sam zapisao na Serbia/Projekti/Adresni registar - OpenStreetMap Wiki.
  • @Sloba_Marković i ja smo pokrenuli mail sa LWG (Licencing Working Group-om) oko toga da dodamo RGZ na OpenStreetMap. Mislimo da je RGZ licenca public domain koja zahteva da se navede i da treba da se nađemo na osm.org sajtu. To će nam pomoći da budemo pravno sigurni da možemo da importujemo ove podatke. Još čekamo odgovor. Imamo i PR da se dodamo na sajt, ali on čeka LWG.

Znam da se malo kasno uključujem u diskusiju ali koja je poetnta dodavanja ref:RS:ulica ako već postoji ref:RS:ulica tag na ulici na kojoj je povezna?

Nije kasno, bolje sad da razbistrimo i razjasnimo sve!

  • Različiti su entiteti u pitanju - ovo su ulice, a ovo su adrese. Za oba postoje nezavisni podaci od države. Adresu čine ulica i kućni broj, ne samo kućni broj.
  • Po ovoj logici bi mogao da kažeš “a što ne izbacimo addr:street” iz adrese?
  • To što je ulica blizu neke ulice ne znači da ta adresa pripada toj ulici. Ova zgrada ima adrese iz četiri okolne ulice i pitanje je da li su te adrese najbliže ulici kojoj pripadaju. Npr. ovaj broj 105 je bliži Kosovskoj, nego Uglješe Terezina
  • Iako ref:RS:kucni_broj automatski implicitno ukazuje na ulicu (jer su ref:RS:kucni_broj jedinstveni), lakše je imati ih i u OSM-u, nego kros-referencirati ih iz državnih podataka

Sa druge strane, slažem se da ref:RS:kucni_broj jedinstveno određuje i ulicu (tj. ref:RS:ulica) i da je redudantan, pa možemo i da ga izostavimo, možeš da kažeš da je onda održavanje lakše. Ja sam ipak za to da imamo i ref:RS:ulica (sutra možemo da ga koristimo da samo analizom OSM-a zaključimo koja je ulica između adresa), ali šta znam, ako je većina da nemamo “ref:RS:ulica” na adresama, ja sam za.

Jedino mi nije jasno šta ti znači kad si rekao da je adresa “povezana” sa ulicom? Koliko znam, adrese (zgrade i čvorovi) nisu nikako povezani sa pripadjućom ulicom (osim ako ne misliš na “addr:street” tag?)

Da li bi pomogao jedan ovakav tms sloj za JOSM?
Link je https://tiles.openstreetmap.rs/rgz/{zoom}/{x}/{y}.png

U pitanju su RGZ podaci sa ulicama renderovani na prozirnoj podlozi.

1 Like

Mislim da bi značio, dodaću ga na uputstvo! Mada mi deluje da će više značiti za import ulica. Bilo bi dobro da imamo ovako nešto slično, ali za kućne brojeve, to bi bilo još bolje, da tačno znaš gde su brojevi na zgradi i njihovu relativnu poziciju (da li je “11a” levlje od “11b” kad ih crtaš na zgradi i da li su sa severne ili istočne strane na zgradi).

Оно што ми је било неочекивано, у пар блиц проба које сам направио, нигде не видех нову улицу коју треба уцртати…

За то “слично” да ли би ишао нови слој (посебне сличице) или да се ставе на овај са улицама? У сваком случају припреми shapefile са свим тачкама у пројекцији EPSG:3857.

Evo shapefile sa svim adresama u EPSG:3857: http://openstreetmap.rs/download/rgz_adrese_dump_20230314.zip

Још само информација - да ли ове тачке иду у засебан слој или заједно са улицама?

Пс. Да ли си shapefile добио кликтајући или куцајући?

Pa može i sa ulicama. Može i poseban sloj (zavisi od servera i koliko mesta za slike tamo ima). Samo je bitno da svaka tačka treba da ima labelu (ako radiš kroz QGIS, to može da se namesti), jer je inače neupotrebljivo:)

Ovo sam dobio kroz ovaj softver za import što radim, pa je ovaj spisak adresa iz RGZ-a jedan od međurezultata (samo sam kroz QGis konvertovao .csv u .shp)

Ово је за сређивање улица неопходно

Овај фајл је превелики за импорт у базу на прост начин. Пошто садржи више непотребних података него потребних, можеш ли да направиш нови где би била само геометрија и број који треба да се прикаже на мапи? Остале (референце, називе општина, улица) слободно избаци.

Ja ne vidim potrebu da ref:RS:ulica bude na adresama. Na adressi postoji addr:street tag koji pokazuje na ulicu sa ref:RS:ulica tagom, a i u adresnom regstrom kucni_broj “pokazuje” na matični broj ulice. Jednino što malo olakšava posao oko analize ali mislim da to nije dovoljan razlog da ga ref:RS:ulica bude na adresama pošto može lako da se izvede, a i održavanje će biti malo lakše.

Probaj sad, ostavio sam samo ulicu i broj, isti je fajl: http://openstreetmap.rs/download/rgz_adrese_dump_20230314.zip

Ево, на https://tiles.openstreetmap.rs/rgz/{zoom}/{x}/{y}.png се налазе и кућни бројеви.

Која је сврха да остане улица - само заузима место… Тај податак се не рендерује, а ако га ставимо на мапу онда ће то тек бити шума слова и бројева. Можда једино да се бројевима додају пар првих слова назива улице.

1 Like

Update: sredio sam izveštaj malo, dodao sam još jedan QA izveštaj o adresama koje se nalaze unutar zgrada. Možete ga videti na RGZ - uvoz adresa. Tu je pored adresa unutar zgrada urađena i neka klasifikacija o tome da li je ova adresa ispravno, da li je treba zakačiti na way zgrade, da li je treba staviti na zgradu. Kači i obične adrese i POI-e - pogledajte, pa vidite kako izgleda. U teoriji, ako se držimo pravila za tagovanje, treba da imamo 0 stvari na ovom QA izveštaju. Ove adrese ako želite da sređujete, možete odmah danas, ovo nema veze direktne sa importom adresnog registra!

LWG nam još nije odgovorio. Čekamo i dalje, poslaću podsetnik danas, to bi bilo lepo da imamo pre nego što pitamo na import mailing listi. Kada završimo sa import mailing listom, možemo da krenemo u akciju:)

Vidim da si protiv ovoga. Ako ima još neko ko je protiv ovoga (pošto ja nisam baš mnogo za ovo), lako ćemo da izbrišemo iz .osm fajlova za import ovaj “ref:RS:ulica” tag i iz wiki uputstva pre nego što krenemo u uvoz i to je to! Ako ikada budemo želeli da ga dodamo, biće lako (na osnovu “ref:RS:kucni_broj” vrednosti)

Ovo eventualno može da služi samo za neki budući inkrementalni import, tj. poravnavanje adresa kada se budu preimenovale ulice i sl. Ako imaš neki drugi mehanizam za to (ne mogu da domislim), slažem se da nam ne treba.

1 Like

Update: prihvaćen predlog, i izbacio sam ref:RS:ulica iz generisanih .osm fajlova za import. Sad kada budemo unosili, neće se unositi i ref:RS:ulica, samo ref:RS:kucni_broj.

Takođe sam uneo ovih 2300 imena koje smo uneli u online Excel, tako da će sad da generisani .osm fajlovi imaju ove vrednosti. Planiram da ga osvežavam sa vremena na vreme, dok ga ne popunimo celog

Update: poslao zahtev na imports mailing listu - [Imports] Address import from government open data in Serbia. Da sačekamo malo, ali mislim da od sledeće nedelje možemo da unosimo. Ako neko ima plan kako da se podelimo, a da ne radimo iste stvari - neka kaže, ja nemam ideje osim da ima 168 opština, pa da je mala šansa da ćemo da zakačimo iste:)