Uvoz adresnog registra - plan

Meni se ne brišu te adrese, jer je moguće da su još u upotrebi, tako da bi ih zadržao još neke vreme[1], ali sa druge strane - ne bih im ostavljao ref:RS:kucni_broj jer onda zagađuju izveštaj. Neka ideja mi je sad da zamenimo ref:RS:kucni_broj sa removed:ref:RS:kucni_broj. Tako adresa ostaje na mapi i svi je vide. Sa druge strane, mi nemamo više ref:RS:kucni_broj tag da smeta, a imamo informaciju da je ovo nekad bilo u RGZ-u. Dodao bih još i nešto tipa “note=Izbrisano iz RGZ-a 2023-08-15”, čisto da znamo kada je uklonjeno, jer onda možemo da za N godina brišemo ove adrese (N=2 npr.). Da li neko ima nešto protiv ovoga?

Ja se slazem, sa time zvuci dobro.

Nažalost, za ove adrese koje su promenile ulicu, ne znam šta pametno da radimo, da zadržimo i staru i novu adresu, tagging šema i consumer-i podataka nemaju odgovor na ovo pitanje

Ja bih ovde obrisao staru i ostavio novu, sem u nekim bas specificnim situacijama, jer je malo konfuzno da ima 2 adrese ulica/kuca. Mada opet narod je naviko na staro, a kod nas se navika slabo menja, sta god da bude ja sam OK stim posto nije bas veliki problem.

Napravio sam novi .shp fajl na https://openstreetmap.rs/download/rgz_adrese_dump_20230815.zip. @mpele Rokaj kad stigneš:) I hvala još jednom!

Ovo ti je dobra ideja za neku analizu, ali ne bih da ovo radim za “zvaničnu” podlogu za uvoz. Mislim da je bolje da ostavimo sve jednolično jer onog ko unosi adrese treba da bude briga od kada je adresa tu (ja bar mislim).

Dodao sam izveštaj za obrisane RGZ adrese - RGZ - uvoz adresa. Može se doći do njega sa Početna → Quality assurance → Obrisane RGZ adrese. Tu ima koje smo adrese imali u OSM-u, koje sad imaju removed:ref:RS:kucni_broj, i kada su izbrisane, i sve to po opštinama. Sad nam nije bitno, možda će biti interesantno za par godina gledati ovaj izveštaj.

1 Like

Pošto planiram da napravim sličan sajt i za uvoz ulica i za stambene zajednice, odlučio sam da je trenutna lokacija (openstreetmap.rs/download/ar/) nezgrapna (i tehnički teška) i da nam treba bolja. Od danas se isti sajt za uvoz adresa nalazi na novoj adresi i novom domenu - https://dina.openstreetmap.rs/ar/. DINA je skraćeno od “Data Import of National Addresses” i nikako nema veze što mi se žena zove tako:)

Ubeležite ovu novu adresu, a ja ću svuda menjam pominjanje stare adrese na novu. Stara adresa je i dalje validna i obe će raditi u paraleli još par dana, a za par dana ću namestiti da na njoj bude samo obaveštenje i preusmerenje i tako će ostati.

Update: prošli smo 30% uvezenih adresa! :partying_face:

3 Likes

Milion adresa u OSM Srbiji

Samo da javim da smo dostigli još jedan “jubilej” - 800.000 povezanih adresa sa RGZ-om i 33% (trećina) završeno:) Dobro nam idu i gradovi, čini mi se da se uključilo par novih ljudi koji su pokidali neke delove Srbije. Od ovih gradova preko 10.000 ostali su još nezapočeti Vršac, Pirot i Zaječar!

Verovatno ste već videli ko je posetio DINA portal, ali dodao sam mapu Srbije sa svim opštinama gde može da se vidi koliki je procenat završenosti. Kad se uđe u opštinu, vidi se i za svako naselje pojedinačno.

1 Like

Ja sam dobrano iskliktao po https://dina.openstreetmap.rs/ar/ i nisam našao nikakvu mapu. :frowning:

Na dnevnom i real-time izveštaju, odmah ispod tabele treba da je mapa Srbije?:slight_smile:

Ko još skroluje stranicu do kraja, moliću lepo? :slight_smile: Pogotovo što mi je prva akcija kod tih tabela “Show All Entries”, što odgura mapu u tamni vilajet.

Heh, jeste:) Ali mapa je tu kao dekoracija, nisam hteo da joj pridajem mnogo važnosti, jer uopšte nije funkcionalna stvar, pa sam je zato strpao dole:) Inače, ceo sajt se trudim da napravim da bude funkcionalan i namenjen svrsi, da radi posao ljudima koji treba da rade uvoz, a ne da podlegnem lepoti, pa otud i tako “brutalistički” dizajn (a i ne znam da napravim lepše, ovo mi je izgovor:D)

Još manjih izmena na Dini, ovog puta u znaku pravilnog imenovanja ulica:

  • pošto je onaj Excel odradio posao, proverene su sve ulice preko njega, on odlazi u zasluženu penziju
  • sve ulice iz Excela sam prebacio u kod na sajtu. To će sad biti glavni određivač istine imena ulica:) Sad ime ulice možete da promenite ili preko PR-a u kodu, ili otvaranjem “issue-a” na sajtu gitlab-a ili komentarisanje ovde. Teže je sad, ali nadam se da to neće biti problem i da neće biti mnogo grešaka više, ali sad ne može da bide vandalizama, imamo istorijat i ko je napravio izmenu
  • dodao sam podršku da ime ulice može da se override-uje po opštini (za sad sam dodao samo bulevar miha(j/i)a pupina tu, koji u novom sadu i na novom beogradu ima različita imena on-the-ground). Očekujem da se još ljudi javi kako im se ne sviđa ime ulice kako je ispravno prevedeno, pa da imamo ovu mogućnost
  • na strani “kvalitet uvoza” sada mogu da se vide i problemi zbog lošeg importovanog naziva ulice (ranije se to zbog moje greške nije videlo). Tako smo od 400 potencijalnih problema došli do 700
  • na glavnoj QA strani u dnu je napravljena nova strana “pravilna imena ulica” gde može da se vidi kako je ulica iz RGZ-a nazvana kod nas i zašto, i uputstvo kako da se promeni
  • na strani kvaliteta uvoza, pošto sad ima više redova, dodat dodatni filter (gore desno iznad tabele) da može da se profiltrira da li želite samo loše adrese, prevelike udaljenosti…
  • sređeno sortiranje kućnih brojeva na strani “kvalitet uvoza” (sad radi i za slova u brojevima)
2 Likes

Dve dodatne izmene na Dini:

  • U kvalitetu adresa, dodata kolona “Beleška” (na predlog jednog mapera), kao i filter iznad za ovo. Ovo odslikava “note” tag na toj adresi. Gledaju se samo beleške koje imaju reč “RGZ” u sebi! Sad, ukoliko ima neka greška tamo, a da se zna da je RGZ greška, može da se doda “note” tag, pa ovde može da se isfiltrira da se to ne gleda više i da ne smeta
  • Dodat isti spisak za naselja kao što je bio ranije, ali sad nije razbijen po opštinama, nego svih 4000+ naselja na jednom mestu (flattened lista). Evo ga ovde direktan link, a imate i link na “dnevnom izveštaju”. Nije nešto korisno za unos, sporije je za gledanje, ali meni je korisno jer mogu da sortiram po RGZ koloni i da vidim kako su uvezena najveća naselja i šta bih radio sledeće:)

Hvala za grupisanje novih adresa po nazivima ulica, meni je zaista tako lakše. Samo sam primetio problem da kad u nazivu ulice ima “naših” slova, čćšđ, JOSM neće da učita takav fajl. Mogu li nekako da podesim JOSM da to prevaziđem?

1 Like

Htedoh da najavim da sam ovo uradio, ali brži si od mene:) Naime, sada na dnu strane u naselju možete da skinete kućne brojeve za import i po ulicama (do sad je bilo po 100 komada - jeste bilo sortirano po ulici, ali moglo je da se desi da su jako daleko te adrese). Hvala za prijavu greške, računaj da ću da ispravim od sutra!

Edit: dwluje da je bug ispravljen, @Savo25656

P.S. Ovo je isto došlo kao predlog od ljudi koji su radili import. Nešto mi deluje da je ovo sporije od onoga po 100 komada, ali voleo bih da ljudi isprobaju, pa da imamo neki osećaj šta je vama bolje/brže!

4 Likes

Hvala, sve je super profunkcionisalo. Današnji utisak je najvažniji dobitak da ne moram razmišljati jesam li završio grupu do 5201-5300 ili 5301-5400, po nazivu ulice je daleko lakše.
Nego, malopre sam se susreo sa literarnim paradoksom, učitam ulicu Miloša Crnjanskog, a u JSON-u pojave mi se kućni brojevi iz ulice Petra Kočića, bukvalno umesto visokog, lepog i plavog Isakoviča, server mi poslao bandoglavog Štrbca. Zapravo, držim otvorenu stranicu sa “Dine” čitav dan i radim ulicu po ulicu, mora da se novo imenovanje fajlova na serveru promenilo u odnosu na moju jutros otvorenu verziju.

Drago mi je da radi posao. Ja sam bio skeptičan za takav pristup, ali s obzirom da smo juče imali preko >7.000 unetih adresa i 9 mapera, očigledno nisam bio u pravu:) Tu sam za još predloga:)

Što se tiče ove zamene pisaca, mislim da znam šta je problem. Naime, tamo negde oko 8:20 ujutro se regenerišu svi fajlovi, pa treba uraditi refresh (F5 par puta, za svaki slučaj), jer inače to što klikneš možda bude druga ulica! Probaću da ispravim to tako što, ako klikneš, a nisi uradio refresh, da bar dobiješ grešku (a ne pogrešnu ulicu:D).

1 Like

Kako da povežem adresu sa zgradom koja je u relaciji (multipolygon)?

Taguje se sam multipoligon, tj. nema funkcionalne razlike između multipoligona i zatvorene putanje. Evo baš danas mi jedna prošla kroz ruke: Relation: ‪The Tesla Art Hostel‬ (‪16676362‬) | OpenStreetMap

2 Likes

Dodato da na izveštaju unutar naselja (od sutra) može da se sortira po kolonama “udaljenost” i po “Ulica i kućni broj (RGZ)” (i to po azbučnom redosledu, tako da i kućni broj bude lepo sortiran posle imena ulice).

2 Likes