Ukrywanie renderingu

W JOSMIE jest tag rendering=no

Do czego to służy i czy style główne z tego korzystają?

To jest chyba taki tag “życzeniowy” - nie spotkałem się, żeby gdziekolwiek to działało.

Tag jest użyty całe 10 razy na świecie (9 “no” i 1 “attraction”), wątpię, żeby jakoś działał.

Też kiedyś testowałem rozmaite ukrywanie i nie działało ale mogło się coś zmienić.

Ważnych tagów brakuje w JOMIE a to dodali skoro nie działa?
Nie mogę znaleźć ale niedawno na jakimś forum ktoś podawał sztuczkę z takim tagiem .Prawdopodobnie chodziło o ukrycie szerokiej podstawy/fundamentu albowiem taki obrys wystający poza dach jest wymagany w tagowaniu 3D aby nie pocięło dachu.

Nie wykluczam, że doszło do jakiegoś kompromisu.
Może tylko jakiś serwis 3D przeforsował dla siebie.

Co by nie mówić przydałoby się pewnie nie tylko do 3D już choćby aby wyciszać walidadory

A w 3D fajnie byłoby koło siebie przetestować dwa modele tagowania i wybrać optymalny na podglądzie serwisów 3D i skasować ten gorszy bez zauważalnych śladów w 2D.

No to kto to dodaje do JOSMA?
Może jakiś pokrewny tag byś znalazł?

Bo na render wyrzuca trochę więcej i nie bardzo rozumem te tagi

https://taginfo.openstreetmap.org/search?q=render

W JOSMie nie ma tagu rendering=no.

W zasadzie to rowers2 się pyta, dlaczego JOSM podpowiada tag, który ma we wczytanych danych, a których autorem jest rowers2.
Oraz który render ten tag uwzględnia. Tu najlepiej by było, gdyby autor wątku zadał to pytanie autorowi danych.

Czyli nikt nie zna sposobu wykorzystania tagów layer, undergorund czy innych?

Czy jest lista obiektów, które wyłażą na wierzch ponad wszystkie inne?

Las wyłazi nad wodę staw (może też nad rzekę)) ale nie zasłania stawu całkowicie, natomiast chowa się pod budynkiem.
Wiadomo że wszystkie POI czy punktowe obiekty są na wierzchu i landuse i budynków (nie wiem czy dokładnie wszystkie)

Wiadomo, że sporo kłopotu sprawia highway=service + area=yes i aby coś na tym narysować trzeba wycinać multipoligony

Generalnie małe jest wyświetlane na dużym ale poza wspomnianymi wyjątkami są jakieś inne?

Jak ukryć podziemne międzyblokowe parkingi?
Jak ukryć podziemne fabryki czy obiekty militarne (bastiony, raweliny)?

Jest jeszcze wyjątek mieszania renderów/plaszczyzn tzn. porośnięty krzakami teren wojskowy.
Jeśli znacie inne to napiszcie ale naważniejsze jak ukryć budynek parkingu na którym są zieleńce, place zabaw, trawa.

I tu aż się prosi o dodanie “Indoor” do “openstreetmap” mapy.
Gdzie, po kliknięciu ikonki lub innego znaku otwiera się cały kompleks indoor.
Pozwoliłoby to pokazać dużo więcej możliwości stosując poziomy, może, nawet, poziomy terenu (np. zamek na wzgórzu)
Na razie jest to niezależne.

Ja to zrobiłem takim sposobem: https://www.openstreetmap.org/#map=19/53.44195/14.50589&layers=N - zrobiłem to w ten sposób na potrzeby 3D ale też ze względu właśnie że wiele budynków - tych nowych - to kilka nadziemnych kondygnacji i podziemny parking który jednak widoczny jest jako cały budynek :frowning: - https://www.openstreetmap.org/#map=18/53.42463/14.48732&layers=N - w tym wypadku jeden cały budynek na zewnątrz wygląda jak te dwa obok przestrzeń między nimi to podzeimny parking - czasami też wychodzi on na zewnątrz naziemnych kondygnacji całego takiego podziemnego budynku. Po prostu widzę że wiele budynków ma zarys po … fundamentach - https://www.openstreetmap.org/#map=19/53.43298/14.51249&layers=N

Zrobiłeś relację type=building która nie jest obsługiwana w 2D (zresztą istnieją wątpliwości czy takie relacje istnieją na wiki ).
Nie dziwi że render tego nie pokazał.
Mi chodzi o ukrycie obiektu bez usuwania tagu building=yes

Zrobiłeś na tym obrysie wchodzącym w skład relacji też tag buildun:part=yes ale wyszedłeś poza obrys “fundamentów” jako building=yes.
Serwisy 3D tego też nie zwizualizują szczególnie demo.f4

Użyłeś parking=underground ale to inna bajka.Aby render coś ukrył potrzebowałby dodatkowo tagu location=underground

Użyłeś building:levels=-1 ale poprawniej byłoby chyba za wiki building:levels:underground=1

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:building:levels

Czyli użyłeś tagów nie renderujących się a usunąłeś building=yes więc oba powody są wystarczające aby building-=yes się nie wyrenderowało, bo ani 2D ani 3D o nim nic nie wie.

Powinna być możliwość rysowania na budynkach aby je czymś zakryć ( choćby trawą) .Takich choćby parkingów jest coraz więcej. Część jest zaimportowana (też półimport) jako obrys całości.

Ludzie albo dzielą takie budynki na kilka mniejszych albo wycinają otwory w kompleksie budynku.
Jest bałagan. Jedni aby wrysować elementy podwórka wyrzucają cały budynek.Inni wyrzucają tag zostawiając gołą linię lub wieszają jakieś tagi np. parking. Jeszcze inni przerabiają na building:part. Jeszcze inni kilka budynków łączą w jakąś relację.

Potem przychodzi ktoś inny i zaczyna kombinować aby z tego zrobić 3D.

Widziałem też wojenki edycyjne gdzie jedni ukrywali takie parkingi a inni wyciągali aby się renderowały jak zwykły budynek.

Sprawa jest tak powszechna że powinna być dawno ustalona. Bez tego w tym bałaganie żaden render nie zrobi dobrze.
Dlaczego np. podziemne budynki nie mogą się renderować przerywaną linią jak podziemne drogi czy tunele?