Udoskonalenie mapowania stacji Wrocławskiego Roweru Miejskiego

Witam. Przeglądając tę oto stronę autorstwa starsepa zauważyłem, że niektóre stacje Wrocławskiego Roweru Miejskiego są nieco oddalone od koordynatów podanych na strony WRMu, a niektóre stacje nawet nie są zmapowane. Później przeglądając takie stacje na OSM zauważyłem wiele przeróżnych i niekonsekwentnych sposobów tagowania, a do tego doszła jeszcze dziwna relacja, która nawet nie zawiera połowy wszystkich stacji i podaje e-mail nieaktualny od 5 lat.

Proponuję skopiowanie współrzędnych stacji ze strony WRMu, w celu zmapowania jak najdokładnejszej pozycji. Występuje jednak pewna komplikacja z współrzędnymi na stronie, ponieważ są one podawane z dokładnością do 6 miejsc po przecinku, gdy na OSM używane jest 7. Mam nadzieję, że to nie będzie problem, jeśli dopisze się na końcu 0 albo 5, a dokładność nie powinna zbytnio ucierpieć.

Ponadto chcę ustalić jeden konsekwentny sposób tagowania stacji WRMa, żeby zapobiec jakimkolwiek dziwnym tworom.:

  • amenity=bicycle_rental
  • bicycle_rental=docking_station – dość często używany tag
  • name=*
  • ref=*
  • capacity=* – użycie tego tagu jest trochę dziwne, ponieważ tuż obok takiej stacji mapujemy amenity=bicycle_parking, które posiada ten sam tag, ale z wartością 2 razy większą. Wolałbym użyć tag stands=*, żeby zapobiec zamieszaniu, lecz capacity=* jest o wiele popularniejsze.
  • contact:phone, contact:email=ck@wroclawskirower.pl i contact:website=https://wroclawskirower.pl – dane kontaktowe na węzłach zamiast w śmiesznej relacji-kategorii
  • operator=NextBike + operator:wikidata=Q2351279 – myślę, że nie ma sensu dodawać operator:wikipedia ani żadnych danych kontaktowych
  • network=Wrocławski Rower Miejski + network:wikidata=Q24941606 + network:short=WRM – nie widzę potrzeby dodawania network:wikipedia
  • source:position=* – wroclawskirower.pl/mapa-stacji lub ortofotomapa

Sądzę, że więcej tagów już nie trzeba. Zawsze się można bawić i dodawać rzeczy w stylu tourism=information + information=stele + map=yes, app_operated=yes, fee=yes + fee:conditional=no @ ride<20min, ale próbujemy jedynie mapować stacje, a nie pisać księgi.

Nie wiem jak można wykonać taką edycję automatycznie, ale jestem gotów zmapować to ręcznie, w końcu to tylko 306 stacji.

Dla tagów wspólnych dla wszystkich stacji warto dodać je do Name Suggestion Index: Name Suggestion Index

1 Like

Nie przeglądałem tych danych urzędowych, ale one wcale niekoniecznie są dokładne jeśli chodzi o lokalizację.
Zamiast contact:phone=* i contact:email=* można pisać po prostu phone=* i email=*.
Relację można chyba skasować, relacje nie powinny być używane jak kategorie.

Że “tylko” to bym nie powiedział :D, ale inna sprawa że ja w tabelce naliczyłem 238 stacji

2 Likes

Dodałem dwa wyzwania w MapRoulette na podstawie danych ze stronki WTR - może będzie przydatne. Daj znać jakbym błędów narobił.

Chciałem tak jakby zaznaczyć, że to jest kontakt do WRMu, a nie bezpośrednio do stacji, ale uważam, że network:phone itp. tutaj nie ma sensu.

To jeszcze lepiej. Nie liczyłem samych stacji tylko zobaczyłem, że id kończy się na 15306