Uatrakcyjnianie i wzbogacanie map

Witam wszystkich mapowiczów bardzo serdecznie. :slight_smile:

Chciałbym pochwalić się swym pomysłem na zwiększenie przydatności i uatrakcyjnienie map

Tyle na wstępie. Zanim rozwinę temat to krótko napisze o sobie

Mapuję już prawie 2 lata czysto amatorsko na podstawie zebranych śladów GPS. Staram się robić najrzetelniej jak potrafię. prawie każdą dokonaną zmianę poprzedzając wizją lokalną. Najbardziej lubię mapować poz terenem zabudowanym ścieżki , drogi leśne i szlaki . Dodając wszelkiego rodzaju punkty orientacyjne charakterystyczne dla map topograficznych. Jeśli informację o jakimkolwiek obiekcie lub atrakcji turystycznej można znaleźć na necie to dodaję link do strony www , Wikipedii a jeszcze lepiej do filmu na You Tube. Chciałbym aby OSM było dokładniejsze od map topograficznych i o wiele atrakcyjniejsze od najbardziej popularnych map google.

W terenie korzystam z aplikacji Maps.me OSMand jest odrobinę za “ciężki” wolę wersję uproszczoną .

Uważam że mapowanie polegające na podlinkowaniu wszelkich dostępnych informacji o miejscu powinno przede wszystkim służyć w praktyce turyście na szlaku zawierając odnośnik do strony www z informacją o obiekcie , zdjęcia atrakcji turystycznej lub nawet odnośnik do video przewodnika co w przypadku miejsc historycznych jest bardzo przydatnym dodatkiem.
Aby nie przedłużać podam klika przykładów moich edycji :

Prezentacja jak to działa w praktyce na aplikacji mobilnej https://youtu.be/NhHVryVie8M ( proszę zapoznać się z opisem pod filmem)

Kilka przedostatnich edycji zrobiłem tylko na podstawie obejrzanych filmów na YT o ciekawych miejscach w Polsce https://www.openstreetmap.org/changeset/53922413 wybierając te najbardziej przydatne merytorycznie z narracją autora opisującego historię miejsca

Można też wykorzystać coraz liczniejsze filmy z dronów tak jak w tym przykładzie gdzie poza linkiem do artykułu prasowego pod tagiem Url znalazła się lepsza wersja Googlowego Street view :smiley: https://www.openstreetmap.org/way/529403405#map=19/52.20966/15.42708

W końcu można wykorzystać różnego rodzaju blogi podróżnicze . W tym przykładzie stary kamienny drogowskaz koło Przybymierza: http://www.openstreetmap.org/node/5142967188 Cały blog do którego dałem link na OSM jest o tyle wartościowy że zawiera wiele podobnych obiektów z opisem i podanymi współrzędnymi geograficznymi. A o samym obiekcie w terenie dowiedzieć czegoś więcej nie sposób. Nawet gotykiem pisane napisy w języku niemieckim są mało czytelne. Co najważniejsze autor nie miał nic przeciwko temu aby wykorzystywać jego pracę do wzbogacania map i napisał mi taką odpowiedź :
“Witam. Dziękuję za wiadomość, nie mam nic przeciwko ‘linkowaniu’ moich materiałów np do OSM. Co do zaangażowania samemu w edycję OSM - może kiedys się zmobilizuję ? Pozdrawiam”

Tutaj w lesie jest pomnik spadochroniarki http://www.openstreetmap.org/#map=19/51.97211/15.46881 i żadnych informacji w sieci na temat tego zdarzenia jedynie dokładnie przepisana treść tablicy . Jaka szkoda że w prosty sposób nie można dodawać do OSM zdjęć i wyświetlać ich na mapie tak samo jak na mapach google :frowning: Tak znam Mapillary ale dodawanie tam pojedynczych zdjęć wcale proste nie jest https://www.openstreetmap.org/way/518504570

No i już ostatni przykład. Przypadkiem trafiłem na skrytkę geocachingu również dodałem informacje o niej do mapy. Nie miałem zielonego pojęcia jak to otagować :confused: no i niestety jest to widoczne na mapie tylko w trybie edycji a szkoda bo skrytka posiada oficjalną stronę internetową na której są podane informacje o otaczających tajemniczych obiektach http://www.openstreetmap.org/node/5128540627

Dyskusja nad tą propozycją toczy się tu:

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=60567

Tylko dlatego że jest to pierwszy post jaki napisałem na tym forum i niechcący źle go wysłałem nie na to podforum co trzeba. Jest napisany w języku polskim i miał docelowo trafić do polskich użytkowników. Dlatego wysłałem to samo raz jeszcze tam gdzie od początku miałem zamiar wysłać. Czyli tutaj Aby polscy mapowicze zapoznali się z moimi propozycjami. Dodatkowych informacji nigdy. Za wiele. A na tamtym forum po przetłumaczeniu na angielski . Najwidoczniej nie dało się zrozumieć tego co napisałem albo w ogóle nie czytali gdyż odpowiedzi są zupełnie nie na temat. O tamtym wpisie zapomnij chcę żeby dyskusja toczyła się tutaj. Pozdrawiam.