Річкові тераси

Виникло спірне з користувачем Helgi питання відносно доцільності занесення в ОСМ річкових терас (частини рельєфу сформані річкою в рамках геологічної історії)

В районі смт. Верхнє Синьовидне незначні і дуже розмазані часом бровки терас були позначені як natural=cliff, що має відзеркалювати 4 етапи зміни долини річки

як видно з фото, ні natural=cliff ні natural=valley не підходять для позначення таких рельєфних обєктів

Тому я схиляюсь до думки, що

  1. Геологічним, історичним чи іншим тематичним даним не місце в OSM (якщо ми не тримаєм в базі історичні кордони держав - навіщо тоді тримати історичні русла/долини річок?)
  2. Для рельєфу існують окремі бази даних (SRTM, GDEM і т.д.), міксувати це з ОСМ як мінімум недоцільно.
  3. Якщо вже заносити тераси рік, тоді логічно братись і за полігональне обмальовування усіх пагорбів заввишки 1-2 метрів
  4. Навіть якщо і займатись рельєфним мікромапінгом, то для цього необхідний інший загальновживаний тег (звісно ж відображення терас автоматично пропаде у всіх рендерах)

Загалом, Helgi не сприймає мої аргументів, апелюючи до топомап і до свого викладацького досвіду. Тому хотіло би почути думки інших

ОСМ - не топографіча мапа!

Насправді питання рельєфу та OSM дуже цікаве. Частина даних про рельєф зберігається у OSM, але для більшості задач обробки та відображення рельєфу потрібні окремі додаткові рішення. Якщо мова про тераси, це може бути великомасштабний растровий сервіс рельєфу та відмивки або дійсно - загальновживаний окремий тег та окремий рендер. Обидва ці способи мають переваги та недоліки.

Helgi, підключайтеся до обговорення та пошуку рішення.

я тоже долго думал что и как рендерить обрывами. мне кажется что пока тега соответствующего нет, все что нельзя проехать на внедорожнике и откуда можно упасть и убится стоит всетаки по возможности обозначать natural=cliff и указывать среднюю высоту обрыва. особенно в окрестностях населенного пункта или в хонах турристического отдыха. если уж люди обозначают заборчики и даже бордюрные камни, то никто не запретит обозначать обрывчики. но важно понимать что это именно обрывы а не плавное (хоть и крутое) изменение высоты по которой можно вскорабкатся и не так просто упасть. поэтому сам наносил подобные объекты только в том случае когда мог точно определить высоту обрыва и он был значительным.

из собственного опыта:
cliff - это естественная преграда которой вполне место на нашей карте и никакие данные лазерного сканирования высот
этой информации не визуализируют для туриста, к сожалению. есть технологии которые дают сетку высот с большей точностью чем свободнодоступные, но даже эта информация чаще всего несильно поможет туристу(путешественнику).
чисто умозрительно - очень полезно знать что вот кроме вот этотй вот тропки спустится тут нигде нельзя

покрайней мере в черте города это крайне важные данные, как и любой другой берьер

Возможно, в этой теме найдёте полезную информацию:
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=26191

Так суть в том, что речные терассы в этом конкретном случае никак особо не выделяется на общем рельефе (плавный подъем на метр-два). Это и близко не обрывы. Как по мне, эти терассы интересны только с точки зрения геологии - но в таком случае надо бы и древнее дно океана Тетис обозначить

ну значит настаивайте, natural=cliff - это обрыв, споры идут только о том скалистый он или может быть грунтовым, в любом случае это серьезная преграда именно для пешехода. обозначать этим тегом пологие склоны неверно крайне.

Десь була окрема тема річок, та напишу це тут. Як правильно замапити цю територію, маю на увазі береги? Коли весняне водопілля чи інші паводки, рівень води тут значно збільшується від того, який видно на знімку, - це звичний стан річки.

В вікі рекомендується “відзначати береги річки в момент її розливу, включаючи піщану мілину”
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Uk:Tag:waterway%3Driverbank#.D0.97.D0.BC.D1.96.D0.BD.D0.B0_.D1.80.D1.96.D0.B2.D0.BD.D1.8F_.D0.B2.D0.BE.D0.B4.D0.B8_.D0.B2_.D1.80.D1.96.D1.87.D1.86.D1.96

А навіщо тоді natural=valley?

natural=valley - для позначення іменованих річкових долин (“The main purpose of natural=valley features is to tell renderers the name=* of the valley, and where to span that name.”).
Наскільки я розумію, долина - це вся площина між схилами гір(разом з терасами, якщо є), але при цьому natural=valley в OSM наноситься лінією.
А те, що показує 1gorok - це просто полігон розливу річки(по-науковому “заплава”). Річка може текти як в долині(поміж гір), так і на рівнинній місцевості.

Розлив річки - досить абстрактне поняття, кожного року він різний. Деякі ріки іноді підтоплюють дуже значні площі. На “розлитих” знімках завжди намагаюся виокремити постійні береги.

вітаю! Я не знаю, чому olehz так ненавидить геологію, АЛЕ ось тут: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_Features#Geological є цілий розділ з геологічними об’єктами. І він далеко не повний! Тепер про важливість річкових терас: вони ОБОВ’ЯЗКОВО виносяться на топопланах і топокартах до 1:50000 - на відміну від аматорів військові топографи чудово розуміють важливість терас як елемента рельєфу - де пройдуть танки, а де зависне “Урал”. Ніяких плавних підйомів 1-2м в районі В.Синьовидного нема! Бровка 4-ї плейстоценової тераси височіє над площиною 3-ї аж на 6-8м! Я там був на геологічній зйомці місцевості і не тре мені байки розказувати… Щодо меж русел річок - в топографії є залізне правило: межі русла показують в межень (найнижчий рівень), а межі максимального розливу - це і є заплава до 1-ї надзаплавної тераси. Ось тут: http://www.travelling.lv/ru/snarjaga/topo_symbols/topo06 - кращого поки що не придумали.

Якщо мені не зраджує память, нанесена 1-ша тераса Стрия в районі стадіону, заввишки не більше 2-3 метрів. При чому схил пологий. Про інші нічого сказати не можу - 1-шу можу сфотографувати для пруфу.

І навіть якщо я помиляюсь, і вона вище, всеодно це не обрив, а плавний схил

Важливість даних про рельєф є безсумнівною. Але це стосується не лише річкових терас. Якщо ми вже беремось за мікромапінг рельєфу, чому обмежуватись лише річковими терасами? Адже Урал так само може забуксувати на штучному пагорбі висотою в кілька метрів. Пропонується вручну нанести усі подібні нерівності по всій планеті?

І виникає питання як наносити подібні рельєфні обєкти? Рельєфні дані для України, що є у вільному доступі, мають дуже малу точність. Нерівності рельєфу менші за 30 метрів згладжуються. За допомогою яких аматорських технологій можна занести в OSM 3D-модель гірського хребта з точністю в кілька метрів аби військові змогли збудувати дорогу через ліс для Урала?

Загалом, я пропоную просто змінити тег для цих терас з natural=cliff на natural=river_terrace і на цьому закрити питання

вже змінив тег, створив новий, додав створений мною сьогодні рендеринг, створив сторінку на вікі: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural%3Driver_terrace - коли можна буде побачити рендеринг на OSM?

тут в теме можно придумать что угодно
только врядли с этим согласится международное сообщество

насколько я понимаю, сейчас ситауация такая:
имеем скалистый обрыв - обозначаем natural=cliff
имеем грунтовой обрыв - обозначаем natural=gully
если обрыв проходим (пологий) - не обозначаем никак

(проф. термины не знаю, поэтому прошу не придираться)

з попередньо посту ніц не зрозумів - можете писати українською? до Вашого відому gully українською перекладається як яр/балка https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D1%80. А cliff - https://en.wikipedia.org/wiki/Cliff (вертикальне/майже вертикальне відслонення гірських порід НЕЗАЛЕЖНО ЯКОЇ ВИСОТИ навіть 0,5м) - утворений ерозійною діяльністю моря, озера, річки. До речі стінка кар’єру - це теж кліф, але не природній а техногенний. На майбутнє усім аматорам не винаходьте велосипед - вчіть матчастину (підручники із загальної та інженерної геології) і буде вам щастя :slight_smile:

Малось на увазі, що на поточний момент існує стала схема тегування рельєфних обєктів і аби запропоновані зміни зявились у рендерех необхідно пройти процедуру погодження з рештою спільноти

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposal_process

Якщо ви в темі, чому б не оформити усі побідні обєкти з геології в proposal? (Наприклад, я нічого про тераси не знав. Я їх бачив, але сприймав просто як чергову незначну нерівність рельєфу. І навіть би не подумав, що воно має якусь користь для навігації чи планування)

пропозицію по бровкам річкових терас оформив у proposal: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural%3Driver_terrace

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Uk:%D0%A1%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%B7%D0%B8%D1%86%D1%96%D1%97 - переклав українською. Може у когось будуть зауваження, коментарі?